Oorlogsverminkten, die alvorens naar Engeland terug te gaan, met hun krukken den Neder- landschen Roode Kruisartsen en verpleegsters een eeresaluut brengen. Ontscheping van Engelsche gewonde soldaten te Rotter dam. die tegen Duitsche krijgsgevangenen werden uitgewisseld Het verzamelen van boeken voor de grens- en kustwachten te Amsterdam landsche) O(verzee) T(rust-My) opgericht, die zich ten doel stelde de importeurs behulpzaam te zijn bij den aanvoer hunner goederen. De N.O.T. werd een instituut van groote beteekenis het manoeu vreerde niet altijd even gelukkig, maar daar het het vertrouwen had van Engeland, heeft het vaak veel goeds voor den Nederlandschen handel tot stand kunnen brengen. Daar het verkeer ter zee vrijwel lamgelegd was door duikbooten- en mijnengevaar, werd de graan- invoer steeds geringer, en daarmede het vraagstuk van de voedselvoorziening steeds moeilijker. En niet alleen aan graan kwam gebrek dat herinnert zich ieder, die tijdens de mobilisatie in de jaren des onderscheids verkeerde. Van overheidswege werd het brood gedistribueerd later ook boter, vleesch, eieren, meel, brandstoffen, petroleum, leer. En als wij ons de „bonnen" herinneren, dan kan het niet anders of we denken aan de befaamde Belgische vluchtelingen te Belgische vluchtelingen Roosendaal (Aug. 1914). op het terrein van de V Amsterdamsche Ifsclub „eenheidsworst", aan de „hooikist", het pond thee van dertien gulden en aan al die andere dingen, waarom minister Posthuma, ten onrechte, werd gescholden. Wij kunnen hier niet uitvoerig ingaan op tal van andere maatregelen en toestan den, die bijna al weer vergeten zijn (Huurcommis- sies, oorlogsleeningen, enz.) en waarvan wij het nuttig effect te laat hebben gewaardeerd. Landbouw en Veeteelt, Handel en Nijverheid, Scheepvaart, het heele economische leven in al zijn vertakkingen zuchtte onder den druk van den oorlog. En het besef, dat wij nog niet eens mochten klagen in vergelijking met nabuurstaten, hielp de menschen over veel ellende en kommer heen. Aan 't diplomatiek beleid der regeering werden in die jaren de allerhoogste eischen gesteld. Men was zich duidelijk bewust, dat Nederland zich geen krachtvertoon kon veroorloven. Meerdere malen verkeerde ons land in groot gevaar toch nog in den oorlog betrokken te worden. Een van de moeilijkste perioden was zeker de tijd, waarin de Geallieerden Nederlandsche schepen tijdelijk in bezit namen voor het vervoer van hun troepen. Het revolutie-onweer, dat in 1918, na de de mobilisatie van leger en vloot, 'n oogenblik dreigde, dreef af en langzamerhand herwon Nederland zijn gewone aanzien, al lijdt het, met de wereld, onder de gevolgen van den Europeeschen oorlog. Dankbaar zou het zijn een afzonderlijk artikel te wijden aan de mentaliteit van den Nederlander in de oorlogsjaren. Volstaan moet hier worden met vast te stellen, dat het Nederlandsche volk in zijn overgroote meerderheid van anti-Duitsche gevoelens was bezield. De inval in België, de torpedeering onzer schepen (Tubantia-affaire), waren daar niet vreemd aan. De Nederlandsche „verdien-gcest" heeft zich in de oorlogsjaren op al zeer ongunstige wijze geopenbaard. De O.W.-er werd meer benijd dan verafschuwd. Volksdeugden en volksgebreken openbaarden zich met ongekende heftigheid en werden in de oorlogsjaren op scherpe wijze tegenover elkander geplaatst. Of de eerste sterker zijn gebleken dan (le tweede moet ernstig worden betwijfeld. „gehamsterd" werd, sloeg de Nederlandsche bevolking, voor zoover zij zich dat althans kon verlooven, ook voedselvoorraden in. De levens middelenwinkels werden bestormd. Maar de re geering begreep haar plicht en greep in. 3 Augustus was reeds een wet afgekondigd tot het tegengaan van vasthouding en prijsopdrijving van levens middelen, brandstoffen en huishoudelijke artikelen. Dat de beurs onder invloed van de gebeurtenis sen stond, laat zich denken. De effecten daalden op het gerucht dat de wereldoorlog uit zou breken met ongekende snelheid in waarde de beurs- sluiting had een run op de Nederlandsche Bank en de Rijkspostspaarbank ten gevolge. Maar ook hier werkten de regeeringsmaatregelen kalmeerend. Het was in die spannende Augustusdagen, dat de werkloosheid, veroorzaakt door de plotselinge ontwrichting van industrie en nijverheid, voor het eerst van grooten omvang werd. Uiteenzetting van de regeeringsmaatregelen, hiertegen genomen, zou ons te ver voeren. Door uitkeering en arbeids bemiddeling van overheidswege werd getracht aan den nood^fegeinoet te komen. Zeer veel hinder onder vond ons land ook van de door Engeland streng doorgevoerde blokkade der Centrale Mogendhe den. Onze transito-handel was vrijwel lamgelegd in- en uitvoer verkeerden in de grootste moeilijkhe den. Toen werd de N(eder-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6