EUROPA NA DEN OORLOG X. (SLOT) De aanvang dec fascistische beweging in Italië. Mussolini woedt opgebracht. 31 October 1922 marcheerde Mussolini aan het hoofd van zijn zwarthemden naar Rome en stelde de dictatuur in. ï&jXmldoMloa Wk-Wi V /'Cl De nationaal so cialistische fractie verscheen in 1930 in brum uniform in den Duitschen Rijksdag IRkeschouwt men 't Europa van na den oorlog Isf in staatkundig opzicht, dan vertoont zich aan PJ onzen geest een beeld, even grootsch als chaotisch. In ieder land treft men andere ver houdingen, vreemder verwikkelingen, scherper con flicten aan. De betrekkingen tusschen de volken onderling zijn sinds den vrede weinig verbeterd. Eenerzijds zijn er de overwinnaars uit den wereld oorlog, die alle mogelijke moeite doen de wonden aan hun volken toegebracht te heelen en hun voor malige vijanden klein te houden door stipte nale ving van de vredesverdragen te eischen, ander- zijds trachten de overwonnenen zich te bevrijden van de ondraaglijke lasten hun opgelegd en beijve ren zij zich hun vrijheden langzamerhand te her winnen. De ontevredenheid in Duitschland over het ver drag van Versailles was groot. En niet alleen hyper-nationalistische kringen kwamen er tegen in verzet. Het scheen ondoenlijk het land op te heffen uit den materieelen nood. Toch kwam er, niet het minst onder begunstiging van Engeland, dat den goeden afnemer zijner producten graag zoo spoedig mogelijk weer tot welvaart zag komen, een ken tering. De handelsvloot werd vernieuwd (in 1923 was Hamburg wederom de eerste haven van het Europeesche vasteland, de valutadaling veroor zaakte een sterke opleving van den export. Met bezorgdheid sloeg Frankrijk dit beginnend her stel gade. Hoe nauwlettend het toezicht op de herbewapening ook was, verhinderd kon niet wor den, dat de militaire scholing van het Duitsche volk wederom ter hand werd genomen. Door de enorme betalingen, die Duitschland nog steeds moest doen, geraakte men in een inflatie der geldmiddelen, waar uit alleen nieuwe leeningen en telkens herhaald uit stel van betaling redding konden brengen. De bin- nenlandsche politieke toestand was in Duitsch land al even weinig rooskleurig als de verhouding tot het buitenland. De eene putsch (Eisner, Kapp), de eene moord (Erzberger, Rathenau) volgde op den anderen en het regime der socialisten, verbonden met het Centrum en andere midden partijen, verkeerde aanhoudend in gevaar. De na- tionaal-socialistische beweging, in 1923 onder lei ding van Adolf Hitler begonnen, aanvankelijk met ironie en hooghartigheid bejegend, nam in den loop der jaren zoo in omvang en beteekenis toe, dat haar leider ten slotte met het Rijkskanselier schap werd belast. De geschiedenis van haar op komst en overwinning behoort tot de lectuur van den dag. Hoe men over haar ook moge denken, zeker is, dat zij een wending heeft gebracht in de historie van het Duitsche volk. Duitschland staat ongetwijfeld aan het begin van een nieuwe periode. Van welken duur deze zal zijn, ligt in de toekomst verborgen. Oostenrijk, van zijn voornaamste gebiedsdeelen beroofd, was in tal van politieke kampen ver deeld. Een deel der Oostenrijkers zocht aansluiting bij Duitschland,- een ander deel wilde een onaf hankelijke, min of meer autocratische regeering, weer' een ander deel wenschte 'n streng democra tische grondwet. Tot welke botsingen deze verschil lende opvattingen gevoerd hebben, leerden de afgeloopen weken. In Hongarije voerde na den oorlog Bela Kun een kortstondig communistisch bewind ook de pogingen van koning Karei om zich daar met steun der monarchisten te handhaven mislukten. De Habsburger stierf op het eiland Madera in balling schap. Hongerije heeft thans een rijksbestuurder, admiraal Horthy. De jonge republiek Tsjecho-Slowakije vond in Masaryk haar eersten bekwamen president. Hetland is een der voornaamste leden van de zgn. „Kleine Entente" (met Joego-Slavië en Roemenië), die Een van de laatste samenkomsten, waarop de leiders der Fransche en Duitsche democratische regeeringen bijeen waren. V.I.n.r. Caillaux, minister van financiën, Curtius. minister van bnitenlandsche zaken. Laval, minister-presi dent van Frankrijk. Briining. Rijkskanselier van Duitsch land, Herriot, leider der Fransche radicaal-socialisten, en Briand. minister van Buitenlandsche zaken tzomer 1931).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4