s nraaa .- V er toe over het Ruhrgebied te bezetten, zonder veel resultaat te bereiken. De heele wereld, voorname lijk Engeland en Amerika, keerde zich tegen het land, dat door den oorlog op onherstelbare wijze was geschonden. Het aantal kabinetscrises be reikte in Frankrijk een onwaarschijnlijke hoogte. Politieke rust kent het land niet veel. Met een goed toegerust leger en het werven van nieuwe bond- genooten wil het Duitschland in bedwang houden. België leed sterk onder de zgn. Vlaamsche kwes tie de vervolging der „activisten", de Vlaam sche leiders, die tijdens den oorlog getracht had den de vrijheid voor hun land te verkrijgen, waar de beloofde rechten werden onthouden, nam zeer scherpe vormen aan. De Vlaamsche kwestie is thans in een nieuw stadium gekomen. Het streven van vele Vlamingen en Noord-Nederlanders is thans gericht op de vestiging van den Dietschen Staat. Italië had zijn geringe winst aan gebied duur moeten betalen. Daar ver bestond in het land on tevredenheid, niet minder over den belastingdruk, het verval van handel en nijverheid, en de hooge graanprijzen. Stakingen in overheidsbedrijven wa ren aan de orde van den dag, het parlement zag zijn invloed met den dag verminderen. In die dagen wekte de smidszoon en oud-strijder Benito Mussolini, na aanvankelijk het socialisme te hebben gevolgd, de fascistische gedachte tot leven. Wat zich later in Duitschland herhalen zou, gebeurde ook hier. De fascisten werden voorgesteld als een troep schreeuwers; de parlementaire partijen lieten niets na om het fascisme en zijn schepper belachelijk te maken. Al zijn er na twaalf jaren fascistisch bewind ongetwijfeld schaduwzijden aan te wijzen, toch zal thans niemand willen ontkennen, dat de idee niet grootsch en voor verwezenlijking vatbaar is gebleken, noch dat Mussolini niet be hoort tot de belangrijkste staatslieden der ge schiedenis. Ook het Bolsjewistische regime in Rusland hand haaft zich met ijzeren consequentie. De pogingen van Koltsjak, Wrangel. Denikin, om het Sovjet bewind ten val te brengen, mislukten. De kapita listische productiewijze werd weliswaar niet zoo volkomen vernietigd als men gehoopt had; toch is het voortbrengings- en distributieproces wezen lijk anders geregeld dan in de overige landen. In de verhoudingen met het buitenland wisten de Russische politici langzamerhand verbetering te brengen, al blijft daar wantrouwen heerschen. omdat de Russen geen gelegenheid tot communis tische propaganda onbenut laten. De nieuwe machthebbers in het Duitsche Rijk. 21 Maart 1933: Adolf Hitler, de aanvoerder der nationaal-socialtsten. neemt de leiding van het Duitsche Rijk op zich. In de Kroll-Opera ontvouwt hij in het bijzijn van Rijkspresident von Hindenburg z'n regeeringsprogam Lord Curzon, Mussolini en Poincaré op de conferentie te Lausanne, waar de inrer- nationale schaldenregeling werd besproken. mtfëSÊW de verhoudingen, door de vredesverdragen rond den Donau geschapen, wil bestendigen. In Turkije vond na den oorlog een groote om wenteling plaats. Het Sultanaat werd afgeschaft, de Mohammedaansche godsdienst niet langer als staatsgodsdienst erkend. Onder leiding van den voormaligen officier Moestapha Kemal, die president van de Turksche Republiek werd, nam het land snel allerlei Europeesche gebruiken aan. Engeland, dat in den wereldoorlog zijn gunstige strategische positie door aanvallen uit de lucht was kwijt geraakt, had eveneens met groote moei lijkheden te kampen. In de verhouding tot Frankrijk kwam een verkoeling. Het streven naar zelfstandig heid in Egypte en Indië bleef niet zonder succes, de lersche onafhankelijkheidsstrijd (Sinn Fein) deed zijn prestige veel afbreuk. Hoewel Engeland zijn financiën vrij spoedig op orde had, wordt ook dit land geteisterd door malaise en werkloosheid, tengevolge van de internationale ongunstige ver houdingen op economisch terrein. Frankrijk wordt beheerscht door de niet onge motiveerde vrees voor een nieuwen oorlog met Duitschland. Toen Duitschland de betalingen der oorlogsschulden in 1922 staakte gingen de Franschen - - «es»

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5