3 Aristtde Briand. in vele Fcansche ministeries minister van Buitenlandsche Zaken, en een groot ijveraar voor verbetering der Fransch-Duirsche betrekkingen. Gustav Stresemann, jarenlang Duitsch mi nister van Buitenlandsche Zaken, die o.a. te Locarno en Rapallo voor een betere verhouding met Frankrijk ijverde. Kleine man. wat nu." Tenslotte Amerika. De Vereenigde Staten, die aan den oorlog reeds reusachtige sommen hadden verdiend, voor zij er aan deelnamen, hebben slechts een betrekkelijk klein deel van hun vorderingen op de Entente-landen kunnen binnenhalen. Daar Duitschland niet betaalde, weigerden ook Frank rijk, Engeland en Italië hun schulden te voldoen aan Amerika. De enorme armoede, die in Europa heerscht, heeft de Nieuwe Wereld beroofd van haar beste afnemers met het gevolg, dat ook daar de werkloosheid schrikbarend werd. Bemoedigend is het algemeene wereldbeeld zeker niet. De verzoeningspogingen van den Vol kenbond zijn vrijwel zonder resultaat gebleven de bemiddeling van menschen als Briand, Stresemann, Kellogg, vermocht niet 'n andere mentaliteit te doen ontstaan tusschen de voormalige vijanden. De bewa peningswedloop is niet tot staan gebracht ieder land bereidt zich voor op den nieuwen oorlog. Armoede, geldgebrek en werkloosheid heerschen vrijwel overal hooge invoer-tarieven beletten een herstel van den wereldhandel vernietiging van overvloedige voedselvoorraden is noodzakelijk om armoede en gebrek buiten de grenzen van het produceerende land te houden. De ondergang der politieke democratie .is een feit in Rusland, Italië en Duitschland. In andere landen schijnt hij niet lang meer te kunnen uit blijven. Onrust heerscht in Europa. Men hoort dagelijks van moorden en samenzweringen de oude macht hebbers verdwijnen en wie de nieuwe zullen zijn weet niemand. Zullen de overwinnaars van 1919 Europa in evenwicht weten te houden en den vrede kunnen waarborgen In het Oosten dreigt een conflict tusschen Japan, Amerika en Rusland. Hoe zal de uitslag daarvan zijn en wat zal deze voor Europa beteekenen Wat zal er gebeuren als het geknechte millioenenvolk der Chineezen zich op richt Dreigt voor Europa het gele gevaar Of zal het vóór dien aan onderlinge twisten ten gronde zijn gegaan Ongetwijfeld zal men in de eerstkomende kwart eeuw nog zeer veel in de binnenlandsche en onder linge verhoudingen in Europa zien veranderen. Dat zulks zonder hevige schokken zal gaan, lijkt niet ver standig te gelooven. Politiek is een onderdeel, zij het een belangrijk, van het samengestelde beschavingsleven, gelijk wij dit kennen. Men moet alle factoren ervan bestu- deeren om zich eenigermate een denkbeeld te kun nen vormen over de toekomst van Europa. Waar geen wereldlijke of geestelijke macht tot nu toe in staat is gebleken met haar beginselen or denend op te treden in den chaos van denkbeelden en verhoudingen, is het moeilijk te verwachten, dat een herbloei der Europeesche beschaving mogelijk zal zijn. Aan den ondergang van de Grieksche en Ro- meinsche culturen gingen soortgelijke verschijn selen vooraf, als wij thans in Europa constateeren. Mogen de volken de kracht vinden hun lot te keeren. De onderteekening van t Kellogg- Pact te Parijs, waarbij de mogend heden verklaarden niet meer als aanvaller te zullen optreden. Edmond de Valera, de held haftige aanvoerder der Sinn Feiners, vocht Ierland vrij.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 6