Bie ons op 't durp 568 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934 No. 18 Dust dae stienge m'n dan eindelienge voe de Jaerbozze, en 't was a knap laete, en m'n waere blieje da m'n d'r dan toch beland waere. Alleen wou Jipje d'r eerst nie in omreden 't een hulden kostede, en 'um zee mae, dazze blieje moste weze da m'n kwamme kieke, wan van kieke kwam koope, en azze verkochte a ze d'r winst, net as 'um, en as t'r menschen bie 'um in de zaek kwamme dan liet t'n ze toch ok gin intree betaele, en da leken nergest op, mae die meneer an 't leket dien lachte mae is en ik poete Jipje is in z'n rik en toen schoof 'n deur, gelokkig 1 En toen ware m'n d'r in, mae wat noe, zo'n groot kot van een gebouw, wae mos je noe behunne Lae m'n mae van bovenan behunne, zee ik, wan ik a g'hoore, da je dat 't beste kus doe. Dust toen wouwe m'n an 't klummen gae, mae toen zag ik da t'r een lift was, en ik riep O en m'n stienge stille, en ikke nae de lift, en Kee, de vrouwe van Jipje, die riep mae, wat a m'n gonge doe, wan die vertrouwden 't nie omreden ze noga wandochtig is van d'r eige. Ik zegge niks, mensch, en zo kwamme m'n bie de lifte, mae dat a ze nog nie 'ezie of ze begust bienae te julen, en ze riep D'r 'ei je 't noe a Dienke julder soms, da'k in zo'n akelik dienk za gae, warmee je as een vierpiele de lucht inschiet? Ik zou je danke, daer e'k a genogt over 'eleze, en ik doe 't nie Mae de menschen achter ons die stienge op te driengen, en die vint in die lifte wier ok a kwaed en riep da m'n op moste schiete, en ik wou Kee d'r net indouwe, en dae glip ze nog tusschen m'n viengers deur en vort is ze. Lae mae gae, zee Jipje, die nog a kalm is van z'n eige, en tegeliek gong de lift a dicht en m'n schote nae boven, en de vrouwe, die niks 'ezeid a, mae die toch ok benauwd was in da vremde dienk, wier een bitje kwaelik, en ze was blieje da m'n d'r wee uut waere. Afijn, bel bel, wat a t'r al te zien is op zo'n bozze, das ver schrikkelijk, en je begriep nie, wien a dat allemael mo koope mie den crisis, afijn, 't leken we een 'eele stad van wienkels. En m'n liepe zo rond, mae wien a m'n zagge, Kee nie. En nae een 'alf uurtje daelden m'n een verdieping of, en gonge dae ok is kieke, en toen 'oore m'n, toen a m'n verbie zo'n kraem komme, ineens Uila roepe, en dae zit Kee vrentig in zo'n kraem. Dat was noe een kraem van goud en zuiver, en de vint die d'r in stong, a d'r plezier in, dat Kee zovee goud en zuiver an a, en die a 'evroge of ze nie een stuitje bie z'n kwam zitte, voe de reclame, en dat a ze edae ok, en d'r stienge zovee menschen voe te kieken of 't een kiekspul was. Mae lipje die most er niks van e, van zukke reclame, wan je weet nooit, wae dat op uutloopt, zee d'n, en een wuuf is maer een wuuf, en dan weet je genog Dust wulder mie z'n vieren wee op stap, en nog een ver dieping laeger, mae m'n wiere toch zovee moei, en eindelienge stelden ik voor om d'r maer uut te gae. En ik keek is op m'n orrelozie, en dae zag ik tot m'n schrik, dat 'et a vuuf ure was, en om kwart nae den vuven zou de bus wigrieje, en die stieg .glad bie den Dom. Dust wulder d'r uut 'erocht, en da gong ok a nie makkelijk, wan d'r was zo vreed vee volk, en de beenen 'enome en nae den Dom, mae toen a m'n daer ankwamme, was t'r gin bozze mi, die was a lank a vort, wan 't was kwart voe zesse. En dae stienge m'n noe, en den een dust den aer nie an te kieke of ies te zeggen, en m'n keke allemaele nae beneje, en zo stienge m'n. 'Oe komme m'n vandaege nog op 't durp terug dat was de vraege waer a m'n an dochte, mae 'n wiste d'r gin van alle een antwoord op. En a t'r rue een vint 'ekommem a.... mae dat vertel ik kommende weke De groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Onthulling van het monument van den grooten meteoroloog prof. Dr.'Chr. Buys Ballot te Kloetinge, waar hij geboren werd in het jaar 1817. Burgemeester Zandee van Kloetinge verwelkomt de aanwezigen voor de onthulling. Zeebad Vlissingen bereikte dit jaar een record, wat het aantal baden betreft. Dinsdag 17 Sept. werd de 70 000ste bader bereikt, die der traditie getrouw wederom en nu een bizondere ver rassing ontving van den burgemeester. Toespraak van jhr. mr. Quarles van Ufford na de onthulling. Een zoon, de vroegere burge meester van Veere, en een dochter van prof. Buys Ballot leggen een krans bij het monument. Drukte in de haven te Vlissingen. In den tijd van een paar maanden nadat de haven van Vlis singen (sinds 15 JuniJ autonoom is geworden, is thans reeds een groo- tere hoeveelheid kolen gebunkerd dan in het geheele jaar 1933 Bunkerende schepen in de haven Te Middelburg werd op Zaterdag 21 September 't stoffelijk overschot van den heer Lorier, gewezen hoofdagent van politie, in tegenwoordigheid van het geheele politie-corps ten grave gedragen. De over ledene was een zeer be kende figuur in Middelburg en was reeds meer dan 30 jaar bij de Middelburg- sche politie. De commiss spreekt bij de groeve.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24