ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op 't durp Zeeuwsche Omroep 600 VRIJDAG 3 OCTOBER 1934 Te s Heerenhoek hadden Zaterdag volksfeesten plaats, die goed geslaagd mogen heeten. Een vroolijk nummer de stoelendans voor meisjes. Een groepje uit 't publiek op de s Heerenhoeksche feesten. Ter opluistering van de feesten had een wieler wedstrijd plaats, die ook hier populair bleek. Foto van den start der deelnemers. i den aevend Dae stienge m'n dus de buzze vort, en z< in een vremde stad, waer a m'n niemand konne. eest niks tegen mekare, en m'n beguste mae te loopen op goed geluk, wan je most toch ies doe, ee Afijn, m'n waerc zo een stuitje gegae, en toen begust 'et pas tot de vrouwe goed deur te driengen wat a t'r an d'and was. Menschenlieve, Pierschreeuwden ze, zo 'ard dae de men- schen bleve stae kieke, wa mot dae noe van terechte komme? E', m'n gae in een 'otel, zee ik, mae dae was de vrouwe glad beduusd van ik zou ik je dankc, riep ze, je weet mae nooit waer a je belendt, en d'r kan 's nachts we dieven en moorde- naers onder j'n bed ligge, dae lees je in de krante altied van En wat of ik ok zee, en wat a Flipje en Kee ok zeeje, ze was d'r nie van of te briengen ik wil vort, ik wil nae m'n eigen kot, riep ze an één stik deur, en ze juulden bienae. Toen kwam d'r een vint op ons of, en die zee as dat 'n vracht- riejer was op een vrachtauto, en dat 'm nog nae Rotterdam most voe de nacht, en dat t'n ons we deur wou brienge, want 'um a nog fermielje in Zeeland, en die kust 'n dan temet is bezoeke, kiek, want 'um kwam ok uut Zeeland, ee Ja, dat 'oor ik an j'n „e«. en 'oor", zee ik. En de vrouwe von 't al lank a goed. En toen kwam de vint mie z'n waegen, en dae zette m'n een paer stoelen achterin, en m'n zatte en m'n reje. Toen a m'n goed en wel onder wigt waere, mest ik ineens d'r an dienke, da je zo'n vint toch ok glad nie kenden, maer alia, m'n waere mie twi vinters, dust docht ik t'r nie mee an. 'Ier en daer stopten m'n, en dan gong die vint van de bok mie een pakje, da t'n zeker vort most brienge, maer 'umibleef dan altied vreed lang vort. En da gebeurden maer altied meer, en eindelienge, toen ik m'n kop is om een 'oekje stak, zag ik, da t'n altied maer in café's most weze. En toen a m'n wee keke, riep Kee ineens die vint gaet altied mie 't eigeste pakje vort, en da briengt 'n dan wee mee vrom Die mot t'r zeker alleenig maer eentje drienke En toen a d'n vrom kwam, zagge m'n da t'n bienae nie mi kust loope 1 En de vrouwe wier benauwd, en ze wou d'r uut, maer ik gong ik t'r uut, en ik wou sjuust mie die vint behunne, toen a t'n begust te schelden, en zee da t'n nie varder mi gong, en da t'n d'r schoon genog van a. Afijn, da wier een geschreeuw van jewelste, en ik weet nie goed mi 'oe a' 't gong, mae m'n stienge zo maer ineens in 't pikkedoenker op de wigt, en d'auto was vort, en ik keek bie een lucifer op m'n orrelozie, en ik zag dat 't a elf ure was. En toen zee Flupje ineens m'n a best mie de trein kunne gae I En dae was of de bliksem insloogDaer a m'n noe toch gin van allen an 'edocht, en dat a toch zo goed kund J M'n a a' tuus kuste weze, en in plekke daevan stienge m'n midden in de tracht op een wigt» waer a m'n nie van wiste waer a t'n nae toe gieng Afijn, afijn, mae kommende weke 'oor je we 'oe a 't of'eloopen is I De groetenisse van PIER VAN 'T HOF Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Men meldt ons uit Oostburg, dat een wielrijdend commis- sionnair, die met een wielrijdend landbouwer verschil van meening kreeg over een verkeerskwestie, den laatste met een nijptang op het hoofd geslagen heeft. We weten niet of dit optreden tot de gewone wijze van doen der commissionnairs in Zeeuwsch Vlaanderen kan gerekend worden we weten echter wel, dat „de man met de nijptang" absoluut ongeschikt voor verkeersagent is Onze correspondent te Waarde meldt ons, dat er voor de vacante betrekking van gemeente-veldwachter 590 sollicitanten waren en voegt er aan toe liefhebbers dus genoeg." De liefde moet toch ook overal bij te pas komen. Een jongetje te Yerseke, dat met lucifers speelde, is in brand en 'n jongetje te Vlissingen, dat met 'n vriendje speelde, is te water en kopje onder geraakt. Men, kan tegenwoordig bijna geen kameraadje meer ver trouwen Te Domburg is in den raad een heftige discussie ontstaan over de beplanting van „het groentje". In de universiteitsplaatsen heeft men zich drukker gemaakt met de ontgroening der groentjes Te Krabbendtjke, zoo schreef men ons, doet zich het zeld zaam geval voor, dat een schaap voor de tweede maal in één jaar met drie lammeren in de weide loopt. Er zijn anders mooie dagen genoeg geweest van het jaar om met de kinderen eens naar buiten te gaan Te Graauw heeft de hond van een jager, die uitrustte bij een landbouwer, en passant de kous opgegeten, welke de dienstbode aan het stoppen was. Zijn baas is zeker al zooveel malen met de kous op den kop thuisgekomen, dat het trouwe dier meende, hier iets tegen te moeten doen. Men telegrafeert ons uit Middelburg, dat de Nederlandsche reisvereeniging aldaar droge ski-cursussen zal organiseeren. Voor moeders met nog niet geheel zindelijke kinderen een ware uitkomst. Uit dezelfde plaats bereiken ons berichten over de oprichting van een veteranen-elftal „de ouwe schoen". De veteranen blijken van een leeftijd te zijn, dat zij er beter aan gedaan hadden, om den naam te kiezen van andere voor werpen waar ze op loopen, n.1 „de laatste beenen". Te Axel is de brandweer uitgerukt om een krekelkolonie, die hinderlijk concerteerde, van de stedelijke vuilnisbelt af te spui ten. De plaatselijke harmonie vraagt zich met schrik af, wat er staat te gebeuren als zij straks de muziektent weer beklimt Te Breskens heeft de Waterstaat, voor de woning van eenige menschen waarmee men kwestie had, een diepe sloot laten gra ven. De gedeputeerden weten zich geen raad. 'n Kalf laten komenAls dat verdronken is, zal men de sloot wel dempen. Tot de volgende week, dames en heeren Aardappelrooitijd brengt ook drukte aan de haven van Camperland Onder eenigszins geheimzinnige omstandig heden was in de plaatselijke bladen tegengespt ,kendat er iets te doen zou zijn is Zaterdag een oorkonde bij den bouw van de Vlissingsche wandelpier ingemetseld. Het dochtertje van burgemeester van Woel- deren verrichtte de plechtigheid. De tuinbouwfeesten te Zuidzandeaan de feestenwaaraan ook prinses Juliana 'n bezoek brachtwas tevens 'n optocht verbonden, waarvan we hier nog een groepje geven. Op initiatief van de K.N A.U werden te Middelburg wandel tochten georganiseerd, waaraan vele vereenigingen en particu lieren deelnamen De Jantjes komen als een der eerste groepen binnenna een keurigen marsch.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24