De man die zeelui „haaide" DOOR G. HOWARD 604 VRIJDAG 3 OCTOBER 1934 No. 19 In dien tijd had hij een treurige bekendheid in San Francisco in vele café's en in havenkroegen hoorde men het liedje, waarin de zeeman zijn nood klaagde en tegelijk zijn onmachtige woede uittemaar ook in de havenbuurten van vele andere steden kon men dikwijls het beruchte lied hooren Mijn laarzen zijn verpand, Mijn geld is pooter Nou ben ik verkocht Aan Shanghai Brown En de zeeman, voor wien dat gold, ]was er beklagenswaardig aan toe wee dengene die in de macht kwam van Shanghai Brown, die geen gewone dief of oplichter was, maar een schaamtelooze schurk, een onbeschaamde bruut, absoluut zonder eenig gevoel, een dierlijke kerel, die menschen on gelukkig maakte of 't muggen waren. Velen waren het, die met giftige woede aan hem dachten, en de zachtmoedigste onder hen vond een kogel veel te mild voor hem, maar zou hem met plezier hebben zien geeselen. De „Zeeleeuw" stoof door de Gouden Poort op den Engelschen vracht- stoomer af, de Queensmeade, kapitein Alfred Corrance. De loods klom vlug van de Zeeleeuw tegen den hoogen wand van de Queensmeade op en liep naar de brug. „Verre reis vroeg hij den kapitein. „Kan er mee door," antwoordde deze; „van Kaapstad naar Sydney, toen naar Rio de Janeiro, en nu komen we van Tokio. Hiervandaan ga ik naar Liverpool, naar huis. Overmorgen varen we weer." ,,'t Is te hopen," zei de loods, ,,'t Is te hopen." De gezagvoerder keek hem vragend aan, maar de loods antwoordde slechts ter verduidelijking „Shanghai Brown". „Heb ik van gehoord. Ze zullen wel flink overdrijven." „Overdrijven herhaalde de loods. „Ze hebben u misschien nog niet de helft verteld. Shanghai Brown is de plaag van Frisco. Er zijn reeders die geen vracht hierheen aannemen, alleen om hem en zijn gehuurde moorde naars. Dat is niét overdreven." „Waarom doet de politie dan niets tegen hem vroeg Corrance. De loods grinnikte. „Dat 's een vraag, die je van een Engelschman kan verwachten. Daar bij jullie mag iedereen een agent vragen, hoe laat het is, en als de agent niet beleefd genoeg antwoordt, gaat de burger zich beklagen dat heb ik me tenminste laten vertellen. Als je 't hier zou probeeren, werd je opgepikt en in een cel gestopt, en den volgenden dag kreeg je een flinke boete. Begrijp je ,,'t Is me zoo helder als modder." „Ik wou alleen maar uitleggen, dat een agent hier alleen den gewonen, fatsoenlijken burger ais zijn vijand beschouwt, maar als je me in dit land van vrijheid vraagt, waarom de politie niets tegen Shanghai Brown doet nou, dan begin ik te lachen. Je mag wel weten waarom. Ze doen hier niets tegen den kerel, omdat ze te veel aan hun portemonnaie denken. Is 't nou duidelijk Brown heeljt ze allemaal in zijn hand, van hoog tot laag ze kunnen hem alleen nog als burgemeester kiezen en de stad dan veranderen in „Brownsville". Zie je daar die schepen Toch zeker vijftien of twintig die niet kunnen uitvaren." „Malaise," merkte de kapitein op. „Niks malaise," smaalde de loods. „Ze kunnen allemaal 'n vracht krijgen, maar de bemanning is niet volledig. Ze kunnen er niemand bij krijgen, omdat ze weigeren te betalen aan Shanghai Brown." De kapitein keek ongeloovig. „De zuivere waarheid, man. Zorg jij maar, dat je je mannetjes bij elkaar houdt, of je moet ze ook van Brown huren. Honderd dollars per stuk. Als je aan den prijs knibbelt, krijg je landrotten aan boord, die geen ander water kennen dan in hun gootsteen. Luister 'ns goed verleden week zijn hier drie studenten, een notaris en twee onderwijzers „gehaaid" (dronken gemaakt of ontvoerd en naar een schip gebracht). ,,'n Raar zootje hier," bromde Corrance. „Ze moesten dien boef kiel halen. 'n Ouwerwetsche aframmeling. Enfin, ik hoef voor mijn mannen niet bang te zijn." „Ja, ja," antwoordde de loods langzaam. „Ik denk wel, dat de mannen van Brown moeite met ze zullen hebben. Maar toch geef ik geen cent voor je kansen morgen zit je zonder bemanning. We zullen hier voor anker gaan, niet Gezicht Schuld in het romantische dal van de Ahr.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 28