FRANS NAEREBOUT mt de Zee uw se lie Zeeheld J ui i 177Q Het stukgeslagen wrak van de Woestduyn" Het zeeschip Woestduyn" van de O. I Compagnie, dat den 23sten Juli 1779 strandde op de gevaarlijke zandbank „de Rassen nabij Vlissingen Portret van Frans Naerebout. Wie aan Vlissingen, de fraaie Scheldestad, een bezoek bracht, en als vanzelf een wandeling maakte langs den nooit vol prezen Boulevard, passeerde halverwege het fraaie standbeeld van Zeelands Zeeheld Frans Naerebout. Maar niet alleen door een monument is zijn naam onder ons bewaard gebleven in de herinnering. Zegt niet het „Zeeuwsche Volkslied" in een der coupletten „En onder ons in eere houdt „Den onverschrokken Naerebout" Naerebout was de beroemde loods, die heel wat schepen van de Oost-Indische Compagnie, welke reeds verloren gewaand waren, op bijna fantas tische wijze behouden wist binnen te brengen. Maar internationalen roem verwierf hij door zijn vermaarden tocht naar de „Woestduyn", waar van wij in 't kort iets willen vertellen. Het was de 23ste Juli 1779. In het Kanaal zette het fraaie koopvaardijschip der O. I. Compagnie de „Woestduyn", rijk beladen en met een groot aantal passagiers aan boord, koers naar de Hollandsche kust, met Vlissingen als eerste doel. Er heerschte een blijde stemming aan boord. Geen wonder, want men naderde het eind der groote reis. Met vreugde zag men den fraaien St. Jacobstoren van Vlissingen opdoemen Nog een korte wijle, en dan Maar helaas, men had te vroeg gejuicht. Uit de verte kwam een schaduw over den mond der Wester ScheldeMen zag, dat een hevige storm in aantocht was. De blijde stem ming week, want de meesten wisten, dat er voor Vlissingen eenige groote, ver raderlijke zandban ken lagen, die reeds menig zeeman het leven kostten. Onder daverend geweld naderde de schaduw met de snelheid van een orkaan. De Schel- degolven werden woest opgestuwd. Onmeedoogend grepen zij het koop vaardijschip aan en wierpen het neder op een gevaarlijke zandbank. Weldra zat het schip vastgewoeld in het zand en was aan het woeste geweld van wind en golven prijsgege ven. Het stuurrad brak en de „Woest duyn" was redde- Afbeelding van de drie gebroeders Naerebout

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8