■9 ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op 't durp O;-;./; Toen m'n dan op dien wigt stienge, was 't zo vee doenker, da je niks kust zie, en voetje voe voetje beguste m'n mae te loopen, en 'and in 'and, en de wuven waere toch zovee benauwd. En 't dierden nie lank, of Kee gaf een iesselijke schreeuw, en Flupje brulden ze lei in de dulve en ze lag ok in de dulve, en j'oorden ze ploetere as een ende En Fulpje riep ik sprieng ik t'r in Mae da zee d'n we, mae da dee d'n nie, en de vrouwe riep steek dan toch is een lusjefer of, en ik dee 't, en ik zag niks, want die woei trek uut. Mae toen 'oorden m'n Kee roepe ik bin d'ra! Mae toen a m'n vroge waer azze dan was, toen bleek 't, dazze d'r an den verkeerden kant uut'ekrope was. Ja, wat toen? Je mo mae deurloope tot a je an een 'ekkendam komt, zei ik, en da vonde d'aere ok, en zo liepen m'n, mae Kee die liep mae te julen da t'r glad gin 'ekkendam was, mae eindelienge kwam d'r dan toch een.En ik wou ze 'ellepe, mae de vrouwe riep dienk jie liever om j'n goeien goed dust duisden ik mae wee, en toen dee Flupje 't, en m'n waere wee vereeningd. En kiek, m'n a nog gin vuuf stappen 'edae, of m'n zagge licht, a was 't dan mae een vreed klein lichje. En da kwam van een 'uusje, zo mae een klein kot, mae ies is beterder dan niks, dust wulder d'r toch maer an'eklopt, en d'r dee een vint open, en m'n kuste in den 'uzen komme, alleenig Kee nie, wan die most eest ander goed antrokken. Noe, en 't waere beste menschen, wan m'n kuste trek bluve slaepe, en dat e m'n 'edae ok, en den aeren dag brocht die vint ons nae 't stetion, en daer e m'n den trein 'enome, en zo bin m'n thuus 'erocht. Maer ik zee da's eens en nooit mi ik bedanke je, om mie je vrouwvolk op reize te gae, die bin trek van d'r trimmentaenen, en dan stae je d'r mae voe. Afijn, 't is 'ebeurd, en van de Jaerbozze e m'n dus nie vee 'ezie, en 't 'ei vee geld 'ekost waer a niemand ies an g'ad 'eit. Mae de diengen die a 'ebeurd bin, bin 'ebeurd. Dus dae zwie- gen m'n mae over. Onze burgemeester gae mie drie maenden vort, naer een grootere gemeente, en da verdient 'n ok. En noe wil Kees Kernaalje, den secretaris, die wil burgemees ter worre in z'n plekke, en das noe tot daerentoe, 'oewel de vint te stom is om voe den duvel te dansen, mae noe loope ze mie een lieste, waer a je zo 'ezeid je poot op mo zette, om te teekenen, begrip je, en da doe 'k nie. Zukke diengen, dae bin 'k tegen, om reden d'r dan vee menschen 'edwonge worre, da begriep. Mae ik gloove nie, da de vint t'r komme za, dus bin 'k wee geruste. Afijn, m'n 'ouwe d'r mee op, en ik gae je groete Tot kommende weeke, PIER VAN 'T HOF. No. 20 VRIJDAG 12 OCTOBER 1934 Ook de winkelweek te Middelburg oogstte veel succes en vooral verschillende etalages waren keurig verzorgd. Een Zeeuwsche popaangekleed met strengen wol. trok zelfs de aandacht van de Zeeuwsche zus en verwierf een lsten prijs De winkelweek te Oostburg. Aan de winkelweek te Oostburg was ook een reclame-optocht verbonden, die 't hoogtepunt van de feestweek mag worden genoemd. Een aardig aangekleede meubelreclamewagen. Wegenverbetering in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen De weg KoewachtSt. Jan steen krijgt een grondige verbetering. Aan het laatste gedeelte nabij Heikant is men thans begonnen en de foto geeft een goed beeld van de breedte van den nieuwen weg en van het mooie landschap, waarlangs de weg wordt geleid i c S i Dit is geen luchtfoto van een woesten bergstroom in Borneo, maar de afbeelding van een kreekje in de schorren buiten den Veerschen dijk. heer Priem te St Maartensdijk heeft na een 30-jarige ambtsperiode als om roeper aldaar thans eervol ontslag ver kregen op zijn verzoek. Klompen- reclamewagen „Due Georgein den stoet.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 25