DEN SC Moedeloos is de stemming condom de haven en paard van den groenteman laat z'n kop mistroostig tramrails den smallen kronkelweg naar Scharen- dijke in. Straks buigen we rechtsaf, en zetten koers naar Brouwershaven, dat in den lande algemeen „Brou" heet, zooals Bruinisse het voorrecht heeft „Bru" te heeten. Brou ligt kil in den herfstregen, en van de tierig heid, welke wij er nog hebben gekend, is geen spoor meer te vinden. Het slechte weer Nee, meneer, licht men ons in de crisis. Waarvan moet zoo'n klein stadje bestaan, als de landbouw kwijnt, en de visscherij niets opbrengt Moedeloos liggen de schepen met gestreken zeilen in de schilderach tige haven. Veel vensters staren met doode oogen voor zich uithet beluik van dit stadje is groot, het is als een kleine jongen, dien men een broek van zijn vader heeft laten aantrekken, welke onaangenaam slobbert. De groote huizen, patriciërswoningen eertijds, kunnen den schijn van grootheid niet meer ophou den. Een stadje in verval, teruggezonken in een dorpsbestaan, en zonder eenige vooruitzichten voor de toekomst. En dat is het ergste. Er zijn plaatsen, die geen mogelijkheden meer hebben, en welke willoos overgeleverd zijn aan de conjunc tuur der tijden. Geen magistrale kerk, te omvang rijk voor de gemeente en alzoo een zware last, geen royaal stadhuis, pralend als in de gunstige tijden, kunnen den indruk van troosteloosheid wegnemen. En het lijkt wel, of Jacob Cats zijn nu vaalgrauwen mantel dichter om zich heentrekt. We schudden dit alles van ons af, zetten den motor aan verder door het Schouwsche land, door de gehuchten die den naam van dorp niet kunnen dragen: Klaaskinderenkerke, Loopers- kapelle, Brijdorpe kleine complexen hofsteden en arbeiderswoningen in een land zonder comfort, openliggend voor de Noorderstormen, die onbelem merd aanval op aanval doen. En meer Noordwaarts nemen zij in hevigheid toe Den Osse brengt snerpenden zeewind, en op den dijk kan men zich haast niet staande houden. Dan liever weer landwaarts, naar de vriendelijke dorpen Zonnemaire en Noordgouwe, die beide Als het najaar in Zeeland komt, breekt voor den natuurliefhebber een tijd van intens genieten aan. Want het najaar in Zeeland is mooi kleuren en tinten krijgen een bijzonder aspect door het nevelige, dat in ons waterland bijna altijd in de atmosfeer hangt. Stemming noemt men dat, en terecht, want over alles ligt een romantisch waas, dat het landschap onwerkelijk maakt. Lang heeft de zomer zich goedgehouden, en hij heeft slechts ongaarne de wijk genomen voor de barre herfstvlagen, die het einde van de periode van licht en warmte aankondigden. Genoeg 1 riepen ze, en schudden aan de boomen, die beangst hun schat van wondermooi getinte blaren loslieten, die heenstoven in een verwarde vlucht. Genoegriepen de regen- en hagelbuien, en ze striemden neer op de herfstige bloemenpracht in onzen tuin. Genoegriep het wegstroomend water op de smalle wegen, en het maakte er rivieren en modder poelen van. Genoeg riepen de kachels op de zolders, maar die bedoelden slechts, dat zij genoeg hadden van den zomer, en terugverlangden naar het vertrouw de plaatsje in de kamers met hun wintersche ge zelligheid. Het is in deze kille najaarsdagen bar koud in den Schouwschen Noordhoek, die kaal en ont redderd neerligt, opengesteld aan het grimmig spel van wind en regen, zwaar opzettend vanuit zee. Het is nog geen drie weken geleden, dat men langs droge en zonnige paden wandelde, te midden van velden, zwaar van groen en goud. Nu is alles kaal en troosteloos, en de auto glibbert moeizaam door de poelen wegen zijn het niet meer. De laatste vreemdelingen hebben verschrikt de beenen geno men, en Schouwen is weer voor de Schouwenaars zoo heeft men het diep in het hart het liefste De boeren met hun wagens behoeven niet meer uit te wijken of den rechterkant der smalle wegen te houden ze zitten weer dictatoriaal op hun wagens, die den heelen weg in beslag nemen. We laten de duinstreek liggen, en slaan langs de Noordgouu e ziekenhuisdut een 1 ale beteekenis geeft aan dit dorp. nog een welvarenden indruk maken. Zonnemaire met zijn niet-Zeeuwsch imponeerend kerkje en de kleine huizen, regelmatig er omheen gebouwd, Noordgouwe met zijn ziekenhuis, dat een speciale beteekenis geeft aan dit kleine dorp. Dan weer een kleine nederzetting Bommenede, welke alleen den indruk geeftals ik hier toch in den winter moest wonenen dan koersen we weg uit dezen somberen hoek, die in den winter geen vertier weet te bieden. Zoo ligt in den greep van den komenden winter dit district, somber en afgesloten, met een eigen leven, geconcentreerd in kleine behuizingen aan modderige wegen. We houden van Zeeland in al zijn schakeeringen. Maar nu wij ki zetten naar Zierikzee, waar we weer vasten grond onder de voeten krijefen, moeten we zeggenals u dit landje bezoeken wilt, we raden tie# u aan, maar.... in den zomer! En ook de Schooi Noordhoek bezit in de herfstkleurei scholen boerderijen, afstekend tegen overigens kale landi (Bonimei De vreemdelingen zijn verdwenen. Schouwen is weer voor de Schouwenaars en de boeren met hun wagens behoe ven niet meer uit te wijken. Brouwershaven ligt stil en verlaten en van de tierigheid, welke wij er nog hebben gekend, is geen spoor meer te vinden.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 16