c CADZANDSCHE BINNENHUISJES r f Decoratief vindt men er allerwegen de rijk- kleurige porceleinen kommen op de degelijke, breede lade-kasten en pralend prijken op de donker notenhouten commodes glazen stolpen met bloem stukken. De wanden zijn versierd met verbleekte foto's, waartusschen het portret van de Koningin de eereplaats bekleedt. Als de zon door de ramen speelt, wordt het uitgestrooide duinzand op de roode tichelvloeren als korreltjes goud. Pretentie loos staan de stoelen met rieten zittingen langs de wanden gerijd. Op de tafel en de vensterbanken sieren kleurige potten met kamergroen het geheel in 'n hoek aan de zoldering tjilpt 'n sijsje of roekoert een mediteerende tortel. Onder de buiskachel snort 'n grijze kater. Thuis wordt de anders zoo zwijgzame Cadzande- naar een aangenaam verteller, en de Cadzandsche doet zich kennen ais een galante gastvrouw, die evengoed al: de kunst ve koffie 1e scfi De pronk hoeven zijn maar vol pracht e Onder Ie ou terende exe waarde op v schat rijke verzam doofpol'ten, draaid-kopei deldoozen, 't Spreekt van allerhar vattingen m \De meubileering van het oude Cadzandsche binnenhuisje ver huist veelal naar een vertrek van den enthousiasten verzame laar. die een museum kan in richten ter herinnering aan de vroegere binnenhuisjes. Het land van Cadzand Met de dorpen Cadzand, Retranchement, Zuidzande, Groede en Nieuwvliet. Waarvan het eerste eenige bekendheid als opkomende badplaats met weidsche perspectieven, en alle te zamen eenige vermaardheid bezitten door hun traditioneele kleederdracht, de witte, landelijke phaëtons en 'n paar oude molens. Meer weet men er u gewoonlijk niet over mede te deelen, tenzij 'n paar oppervlakkigheden over de bevolking, die men niet kent en wier mentaliteit men niet begrijpt. Punt Doch de ziel van het land ligt open en bloot in de praal der stille binnenkamers. „Thuis 1" Het huiselijk leven in dezen uitersten westhoek van Zeeuwsch- Vlaanderen is altijd zeer hecht geweest, en algemeener dan in oude kleederdracht spreekt nog het eigen karakter der bevolking in de traditioneele aankleeding harer binnenhuisjes. Want nü, nog heden ten dage, zoekt het meerendeel der menschen er zijn genoegens bij voorkeur in eigen kring. Juist daardoor wellicht zijn de binnenkamers er zoo vol oude familieherinneringen, en lijkt menig huisje op 'n miniatuur-museum vol kostbare antiquiteiten, Exterieur-kiekje van een Cadzandsch huisje, waar de horretjes voor de ramen duidelijk uitkomen. erfstukken van geslacht op geslacht, devoot en met zorgzaamheid bewaard tot op onze dagen. Typisch voor de Cadzandsche woning is, dat men er letterlijk met de deur in huis valt. In plaats van in een gang, komt men dadelijk in een soort bakkeet, waar men meestal den haard nog terugvindt. Op veel plaatsen is de haard nog in gebruik, en hangt de zwarte „moor" dampend boven het houtvuur. Dadelijk als men de woonkamer binnentreedt, doet het getem perd licht, dat binnendringt door de blauwe horretjes voor de ramen, sterk-intiem. De regelmatige tik-tak van de ketting-klok is gemoedelijk en typeert de rust. Opwekkend is de glinstering van het koperwerk aan de olielamp boven de tafel en prettig fonkelt het koffie-keteltje op de heldere buiskachel. antieke haard met bijbehooren uit de oud-Cadzandsche binnenkamer. Een Cadzandsch binnenhuisje, waar het getemperde

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 16