ngoed als haar zusters elders in Nederland, kunst verstaat van een lekker „kommetje" fie 1e schenken. De pronkkamers op de oude Cadzandsche :ven zijn ware heiligdommen, waar men niet i maar toegang verkrijgt. Zij zijn dikwijls pracht en praal, met schatten aan antiek, der de oude massale kasten vindt men schit- ende exemplaren van handwerk-meubilee- g, en wijst men u stukken huisraad, wier arde op verschillende duizenden wordt ge- lat. Sn trotsch toont u de huisvrouw haar ce vtrzameling koperen huisraad: glanzende afpol'ten, zwaar-massief koperen ketels, ge- laid-koperen haardtangen, blaaspijpen, ton- doozen, te veel om op te noemen, t Spreekt vanzelf, dat ook hier de vloed i allerhande nieuwigheden en andere op- ttingen meer en meer terrein wint. Mal doet De regelmatige tiktak aan de ketting-klok is gemoedelijk en typeert Boven den schoorsteen treft men nog in sommige woningen de rust. Rechts een fragment van de fraaie kast met sierkom. fraaie tegeltableaux met voorstellingen uit het Oude Testament. Typisch van de Cadzandsche woning is, dat men er letterlijk met de deur in huis valt. Op de foto valt tevens op, dat de dochter de kleederdracht der ouders niet meer draagt. in deze interieurs het mo derne kastje aan van den luidspreker of 't fel-kleurige zijden kapje rond een elec- trische gloeilamp. Het zijn de zekere symptomen, dat noodwendig ook hier het oude door het nieuwe wordt verdrongen. En de geesel onzer dagen dwingt hier ook, zelfs in 'n zeer bedenkelijk tempo. Maar over het geheel genomen domineert nog steeds het eigen, Cadzand sche karakter; huiselijk, ge moedelijk en gastvrij 1 GUUST AERNAUDTS. licht, dat binnendringt door de blauwe horretjes voor de ramen, zoo intiem aandoet. Bij de oude ..buze"-kachel, die ieder interieur siert. Het portret van de koningin neemt de eereplaats in.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 17