DE HEERLIJKHEID 'S HEER ARENDSKERKE Het kerkgebouw met den (raaien toren, reeds dateerend uit de 13e of 14e eeuw, die nog ieders aandacht trekt. Het kerkje van 'sHeer Hendriks kinderen, dat bij de gemeente 's Heer Arendskerke behoort. eeuwen, trekt de toren nog ieders aandacht en ver in den omtrek beheerscht deze de omgeving. Hij heett een vierkanten vorm. Met zware, hoog- opgaande contreforten van groot formaat bak steen, is hij in vier afdeelingen van verschillend formaat opgebouwd en met een spits afgedekt. De hoogte is circa 50 Meter. Hoogst schilderachtig is de kerk aan het einde der vrij breede dorpsstraat gelegen op een ruim aan gelegd terrein. De kerk is van binnen zeer mooi. De preekstoel met het doophek dateert volgens een inscriptie uit het jaar 1649. De Heerenbank ter linkerzijde van den kansel dateert uit 1650 en is zeer fraai met pittige details versierd. Ter rechterzijde heeft men de bank van Baarsdorp. Het is heusch de moeite waard om dit bouwproduct der Middeleeuwen te bezien en onder goed geleide de details te hooren uitleggen. Aan geld ontbrak het deze kerk die in het laatst der 16de eeuw van haar altaren en beelden Een der aardigste en welvarendste dorpen van Zuid-Beveland is 't dorp 's Heer Arendskerke, zoo gunstig aan den Rijksweg Middelburg Goes gelegen. Dit dorp oorspronkelijk 'n Heerlijkheid is reeds van zeer ouden datum. De oude polder van dit ambacht werd later door den tegenwoordigen ver van het water verwij derden dijk beschut. De overlevering zegt, dat in de 12de eeuw al de omringende landen, die toen zeker goed bewoon baar waren, hebben toebehoord aan een schat rijken grondeigenaar, dien men om begrijpelijke redenen Arend met den Buik noemde. Deze was waarschijnlijk rijk geworden door landerijen, die Het vervallen slot van Schengedat vroeger nabij 'sHeer Arendskerke lag. bewoond door de edelen van Schenge. hij van de Edelen van Schenge gekregen had, die ze op hun beurt van het Grafelijk Huis hadden ontvangen, omdat zij zulke belangrijke diensten in den oorlog met Vlaanderen hadden bewezen. Van Hertog Albrecht van Beieren wisten de Heeren van Schenge in 1395 het recht te verkrijgen op allen aanwas, die zou vallen tusschen Walcheren, Borselen en Zuid-Beveland. De voorwaarde, waar aan zij voor dit voorrecht moesten voldoen, was, dat zij den Graaf met 32 gewapende lieden zouden dienen, als er volle heervaart in Zeeland gegeven werd. Meermalen is door den Graaf van dit recht gebruik gemaakt en trokken 32 Arendskerkers ten strijde op. Deze Arend liet drie zoons naArend, Wisse en Hendrik. Heer Arend liet op deze plaats een kerk bouwen en zoo ontstond de naam 's Heer Arends kerke. Wel zijn er nog andere meeningen, doch dit is de meest voor de hand liggende opvatting. Het zal omstreeks het jaar 12001300 geweest zijn, dat deze Arend de ge woonte dier tijden volgde, n.l. het geluk niet alleen in aardsch bezit te stellen, maar ook van zijn vroom gemoed te doen blijken door het bouwen van 'n kerk. Hij wijdde deze toe aan St. Pieter en voor zag haar van vier Vika- rijen, n.l. van de H. Maagd, St. Nicolaas, St. Maarten en St. Barbara. En wat een prachtige kerk heeft hij er laten zetten. Nu, na zooveel De oude toren van de vroegere kerk te Wissekerke. die thans geheel is verdwenen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8