De Tempel van Het lijkje van een Indisch meisje wordt in den tempel gebracht om verbrand te worden. Ongeveer drie eeuwen geleden werd aan den oever van den Ganges in Bengalen door een rijken Brahmaan een tempel opgericht voor de godin Kalighat, de godin van bloed en vernietiging. Haar ter eere, om de slagen van het blinde en gruwelijke noodlot, waarvan zij de verpersoonlijking is, af te weren, werden vroeger onder allerlei lugubere plechtigheden menschenoffers gebracht, en werd biiv. steeds de vrouw van een overleden man levend verbrand. Aan dezen toestand heeft de Engelsche regeering 'n einde gemaakt; de sombere en vooral voor een vreemdeling min of meer angstaanjagende plech tigheden zijn echter gebleven ze worden hoofdzakelijk gehouden, wanneer in het binnenhof van den tempel 'n lijk op den brandstapel wordt gebracht, waarbij de familieleden urenlang bezweringen en eentonige treurzangen aanheffen. Dikwijls hangt er de afschuwelijke lucht van verbrand vleesch der dieren, die de plaats der vroegere menschelijke brandoffers hebben ingenomen. iDe dienst der onbarm hartige godin, die wordt afgebeeld met 'n mes en 'n menschenhoofd, wordt echter 't meest gekenmerkt door schedels en brokstukken van geraamten, welke op 't binnenplein verspreid liggen, daar slechts nu en dan de overblijfselen van de verbrande lijken worden opgeruimd. Voordat de geloovigen den tempel binnengaan, nemen zij een reinigingsbad in den Ganges. Een rijke Brahmaan heeft in den tempel van Kalighat een ontzaglijk grafmonument voor zichzelf laten oprichten in den vorm van een kostbaar, met over dadig goud versierd heiligdom. Op het binnenhof van den tempel. De voorstelling van de schrikwekkende godin met een zwart gezichteen groote bloedroode tong, een menschen hoofd en een mes in twee van haar vier handen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 7