AFSCHEID VAN BURGEMEESTER HAJENIUS UIT GOES Zeeuwsche Omroep Bie ons op t durp Effl 824 VRIJDAG 23 NOVEMBER 1934 Goes heeft op Zaterdag 17 November hartelijk af scheid genomen van bur gemeester Hajenius, die in Goes 'n zeer geziene persoonlijkheid was geworden. Bijna 30 jaar is de heer Hajenius burgemeester van Goes geweest en in die jaren is er in Goes veel ver anderd. Tijdens zijn toespraak tot de gemeentenaren was het den burgemeester aan te zien. dat 't afscheid hem zwaar viel, daar ook hij langzamerhand sterk aan Goes was gaan hech ten. We hopen, dat de burge meester nog vele jaren van z'n rust zal mogen genieten. Bij het afscheid van burge meester Hajenius defileerden de Goesche vereenigingen, waar mede hij steeds meeleefde langs het Raadhuis, op welks bordes de burgemeester en echt- genoote hadden plaats genomen. ^De afgevaardigden van de Goesche ver eenigingen stelden zich met de vaandels op voor het Raadhuis. Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten is geoor- loofd. Men meldt ons uit St. Jansteen, dat de Ri)ksambtenaren aan de grens twee rijwielen, beladen met zakken bloem, op smokke laars veroverd hebben. Indien het zoo „de bloem" der smokkelaars vergaat, hoe zul len dan de anderen er afkomen? Onze correspondent te Breskens seinde ons, dat een jonge man bij het verlaten van het voetbalveld kwam te vallen en zijn arm brak. In dezelfde plaats is het gebeurd, dat iemand, die bij het arm bestuur was geweest, struikelde en zijn been kneusde Uit Schore deelt men ons mede, dat de veldwachter, die we gens ouderdom den dienst verliet, ter gelegenheid van dat feit alle schoolkinderen getracteerd heeft. Toen wij jong waren, „tracteerde" de veldwachter ons ook op minder plechtige momenten Een landbouwer te Souburg is er op betrapt, dat hij een partij aardappelen, welke hij onder een hoop cokes verstopt had, zon der gelei-biljet wilde vervoeren. Aardappelen en cokes Daar zal voor een overtreder een aar dig potje te vuur komen te staan Goes, dat zoo snakte naar een inbreker, heeft zijn zin gekre gen. Een dief in den nacht heeft het stationsgebouw bezocht en uit de wachtkamer den geheelen voorraad koopwaar en tevens uit de buffetla de aanwezige pasmunt gestolen. 'n Zakelijk mensch. Waar geen goederenhandel meer moge lijk is, mag men het wisselgeld als overbodig beschouwen. Te Kloosterzande heeft een schoenmaker, zoo schrijft men ons, zichzelf met een naald gestoken. De punt brak af en moest operatief verwijderd worden. De ouderwetsche schoenlappers waren slimmer die staKen, als ze met hun werk klaar waren, hun naald in het spek van n varken Uit Middelburg bericht men ons, dat B. en W. met een voor stel zijn gekomen tot verlaging der gasprijzen, om daardoor de consumptie op te voeren. Van consumptie gesproken Foei, foei, B. en W. Is dat nu uw oplossing van de crisis De deurwaarder heeft te Vlissingen een schip aan den ketting gelegd wegens schuld en de minister van Binnenlandsche zaken houdt zich bezig met drie boeren te Stavenisse, die hun werk lieden niet het verschuldigde loon uitbetaalden. De landbouw wordt met meer onderscheiding behandeld dan de scheepvaart. Toen 'n Goesch raadslid voor de zooveelste maal sprak over dierenbescherming, mompelde 'n collega „Wat zal die man goed voor z'n muizen zijn V' Tot de volgende week, dames en heeren 't Kwam alles deur een krante en deur Piet van Zujen. Je mo begriepe, dien Piet van Zujen das zo'n dosdriever, en varder is 't een vint van niks as praetjes van niks, en zo slop as een wante a t'r op ankomt. Noe e ze die vint ok a in de raed 'ekoze, je begriept dat een voudig nie, mae zo bin de menschen noe eenmael, d'r bin d'r altied die d'r d'r aorig'eid in e, a de boel in 't 'onderd loopt. Dat noeme wulder de menschen van-den-'oek, wan die stae 's aeves altied op den 'oek van 't durp mie mekare te klessen en alles over d'r tong 't 'aelen, en vee goes 'oor je d'r nie, da kan'k je we vertelle. Da gae maer over den diejen en den diejen, en d'r bluuf gin draed van 'eel, en beterder menschen as 'ulder die bin d'r nie, das vast. Noe, dien Pier die koze ze d'r in, en die stemt nooit ergest voe as voe z'n eige voorstellen, en varder stemt 'n altied tegen, en dust ok mie de branspuutkwestie, die glad van de baene was. Mae noe a ik m'n fonksje neer'eleid, za'k mae zegge, en ze kuste zo gauw gin aer vinde, en da gong noe toch nie, zeje ze, of liever, da zee dien Pier, wan a t'r noe tusschentieds is brand was. Ja, da vonde d'aere ok, en zo wier Pier zo lank benoemd, en die docht ok we, 'ouwe wat a j'eit, ik zitte d'r en ik bluve d'r, en um liet mie een lieste loope, en omdat t'n ok noga centen eit, da zie je dan ok nog mie die kaerels. en 'um noga is wat lae sjouwe, da mot 'ezeid. daevoe waere d'r vee die d'r op teekenden, en d'r waere d'r ok die gavve d'r nie en om wat a d'r 'beurden, a 't zaekje maer an den kant was, dust da gong nie langer. Dust ik ok an 't werk, en lae'k dae noe een bladje tuus'estierd kriege van een brandweervereenegieng die a zo ies uutgeeft en waer a ze in schrieve net wat ik altied 'ezeid e, da de kleine durpen saemen een branspute motte koope, want dat anders glad gin doen is. Dust ikke mie da stuk nae de burgemeester, en die las 't et, en aere personen lazze 't ok, en zo wier d'r a wee een raesvergaede- rienge bie mekare 'erope, en dae wier dan da stik is voor'eleze, en da dee de burgemeester eigest. Mae toen a t'n 't 'elezen atoen vroog Pier, die d'r vanzelf ok was, of t'n da stik is zie mocht, en toen a t'n 't 'ezien a, toen zee d'n Nu Das zo'n dienk in die nieuwe spellienge, en 'oe ku je noe verwachte, dat iemen die a zo schrieft ies goes kan zegge 'Oor is 'ier, zee de burgemeester, d'r 'eit de spellieng niks mie te maeken. Jewel, burgemeester, zee Pier, wan 'oe a de mensch schrieft zo is z'n ziel ok. Pier die zeit altied van die ver'eve dien gen wae niemand wa van begriept en waer gin kop of staert an zit, mae mie dat al luustere de menschen d'r we nae, en ze vinde t mooi ok, en sommigte zegge nog, da dien Pier een geleerde vint is. Afijn, Pier die zaenikte deur over die spellieng, en dat n 'ezien a da de meester 't 'r ok a mie in'z'n kop a, en da zukke diengen toch verschrikkelijk waere, wan de taele die was t'r altied 'ewist, en die was altied goed 'ewist, en dust was t'n nog goed, en a ze 't op schole te makkelijk maekten, dan a d'onderwiesders glad niks te doen en de guus ok nie, en de menschen wiere mae luijer en ze wouwe glad niks mie doe, en 'um a zelfs ok altied 'ard 'ewerkt. en da kuste de menschen nog doe, dan wier alles vee beterder, wan deur zukke diengen a die spellieng, dae kwam noe sjuust de criesis vandaene. wan dat was altied zo mie die nieuwig'edens, en zo raesden 'n mae deur, en niemand die d r wat van begreep, mae ik begreep ik toch we zovee, da Pier z n eige en ons allemaele van die branspute vortpraetten, en dae was 't 'um noe mae net om behonne, dust ikke m'n woordje d r tus- schen, mae 't wier een groote ruzie, en d'r waere d r die a zeje, dazze is moste praete over die spellieng, wan da dat zo mae nie gong da die op de schole kwatn, en noe wier d'r niks beslote dan da kommende weke een vergaederieng over die spellieng za weze. Kiek, en daevoe bin 'k kwaed, mae 't leste woordje is nog me 'esproke, Pier van Zujen, ont'ou dat mae van mien, van Pier van 't Hof, die nog zovee kwaed is, da t'n julder me eens de groete- nisse doet, van de weke. O mae Ik danke julder. Wa bin dat voe diengen Pier. Burgemeester en echtgenoote poseeren temidden der afgevaardigden van het huldigings-comité Overzicht van het marktplein bij de afscheidshulde aan burgemeester Hajenius. Een Zeeuwsch vaarwel. Het afscheid van den Goeschen burgemeesterNfc. in den gemeenteraad.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 22