ZEEUWSCH NIEUWS Bie ons op t durp Zeeuwsche Omroep Dust dien brandweer die was wee van de baene, spellienge nie. Noe mo je dat is goed begriepe. Ik voe mien vinde da m'n't best kuste 'ouwe op d'ouwen, wan daer e m'n't altied mee 'edae. Goed, da's dust één. Mae noe twiddes. Ik voe mien vinde, da je net een 'oop diengen neerschrieft, die a je glad nie zo zeit. En das dan toch waer, da dat werk voe niks is, en werk voe niks, dae bin 'k nie voe. Goed, mae noe kan da zo weze, ik doe ik t'r nie mi an mee. Da motte ze mae an de guus overlaete, die kun dat nog doe, mae wulder ouwentjes, menschenlieve, waevoe zou je j'n eige nog zo drok maeke Noe e'k 'eleze, da d'r in Zeeland een vereenegienge is op'ericht van alle dagblajen en zo, das te zeggen, van de dirrekteuren d'r van. En die e noe beslote, om an den minister, of neent, an die groote vereenegieng waer a ze wee lid van bin, te vraegen, om die nieuwe spellieng overal in alle kranten toe te passen. Kie, en da vinde ik net zo a't weze mot. Want ik vinde, dat as de regeerieng d'r voe is, dan mot 't ok 'beure, kiek. A ze een nieuwe belastieng d'r deurjaege, dan is dat ok nie plezierig, mae je dienk t'r toch nie an om die nie te be- taelen Zo is't 'ier noe ok. Z'e in een onverstandig oogenblik da dienk d'r deur 'ejoge, en noe zitte m'n d'r mee, en noe mo m'n d'r mee op stap. Zo as ik dienke d'r vee over, mae de wuven nie, en 't miene glad nie. Neent, zee de vrouwe, ik vinde dat groten onzin, wan a je noe kolen mie eenen o gae schrieve, altied, 'oe weet jie dan, wa voe kolen ik t'r mee bedoel Mae noe zee de meester, en dien man weet er vanzelfs meer van, da je toch ok nie 'ore kan, of je kolen mie een of mie twi o's zeit. Das waer, en je begriep toch zo, vrouwe, a je tegen m'n zeit Pier, gaet de koole is snieje, dat ik we begriepe, da'k nie in 't kolekot mo weze Nee 'oor, zee de vrouwe, wan wuven die bin noe eenmael be- nauwdachtig van nieuwig'edens, alleen nie om an d'r lief 't angen, dan bin ze d'r gauw genog bie, nee 'oor, zee ze, nooit van z'n leven kriege ze mien d'r toe, en ik bin nie van plan om ooit ies te lezen, wat er in 'eschreve staet. Noe ja, jie leest alleenig Ons Zeeland ok mae, zee ik. Ja, zee ze, b'alve die stikken van joe, wan da trekt nergest op, zukken praet a jie d'r uut slaet, en op de vrouwevereenegienge *ja, dan is de tied 'ekomme, da'k m'n pene pak en d'r vandeur gae. Je mo wete, de vrouwe is sins een weke lid vereenegieng. Wat a ze dae twi keere ik nie, mae't za we nie vee meer weze da begriep je. Dat e'k ok 'ezeid, mae toen zee ze Je raos j'n eigeschame, m'n praete over alderleije nuttige diengen, en 'eel wat andets as da gekles en geschuum van julder vinters op den 'oek, dae Mae wat a ze dae noe eigelijk toch doe, da begriep ik nie, en't wor altied vreed laete, en dan zei ze niks as ze tuuskomt en kan 'k kepleet gin woord uut d'r kriege. Mae 'k za toch is premiere om d'r achter te kommen en is bie een van die wuven gae klesse die d'r meer van wete en die toch nie zwiege kunne. Wan zwiege, ja, da kan de vrouwe mien vees te goed. Z'ei daegen da je woorden nie mie een paerd uut d'r kan trokke, en zo bin d'r me vee. En dae mag ik toch blieje om weze Vooral noe in deze daegen mie dien Uiver, a is dat wee een bitje over. Ikke voe mien vinde't prachtig, en ik e trek een dael- der nae 't kommetee estierd, wan da mot 'esteund, mae al da gekles d'r over, dae wor je noe kepleet zieke van. Dust bin 'k mae vee alleenig op de pad. Och je, da krie je toch zo over je, a je ouwer wordt. Menschenlieve, m'n worre oud. Zesenzestig bienae, dat is wat. Maer alia, zo lank .1 m'n't leven e en de gezond'eid, ku je't 'r nog mee doe, d'r bin d'r die d'r erger an toe bin, en as Pier nog een stuitje mag meeli>ope, dan za t'n tevreje weze, das Maer ik 'ouwe op, wan 't lieken we, of ik noe a in d'Ouwe- jaerstemmieng bin, en dat mie zukken prachtigen weer Allee, m'11 scheje d'r uut, tot kommende weke mae wee, en vee groetenisse, PIER VAN 'T HOF. Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw - schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Uit Hansweert schrijft onze correspondent, dat de kapitein van de sleepboot ,,Wilhelmina" zijn schroef in de buitenhaven verloren heeft, waardoor zijn boot later omhoog gezet moest worden. i Tegelijkertijd raakte een knaapje, dat met zijn constructie doos speelde, ook een schroefje kwijt. Van dit geval werd minder drukte gemaakt De afdeelingen Middelburg en Vlissingen van den Neder- landschen Kappersbond zijn bijeengekomen om over den nood in het kappersbedrijf te spreken. Geconstateerd werd, dat de malaise het vak om zeep brengt en afkamt de ongebreidelde concurrentie neemt de bona-fide werkers bij den neus en ondanks dat denkt geen haar op het hoofd der autoriteiten er aan, om hun te hulp te komen. Doch in de toekomst berusten de barbiers er niet meer in om zich als schaapjes te laten scheren het mes moet van hun keel af of anders zal men van woede schuimbekken. Men telefoneert ons uit Arnemuiden, dat twee onderwijzers het initiatief hebben genomen voor een cursus in houtsnijden aan de werkloozen. Na de eerste les stonden er reeds in verschillende boomen twee met 'n pijltje doorboorde harten gekerfd. De orde der dingen is ook in Zeeland leelijk verstoord. Te Oost- en West-Souburg heeft men aan de Vlissingsche straat een lijster met een sneeuwwitte borst gesignaleerd en te Zierikzee trad laatst een zanger op met een groezelig plastron in zijn overhemd. Te Hulst, zoo lazen wij in een gewestelijk blad, is opeens zóó'n belangstelling voor den plaatselijken moedercursus uitge broken, dat deze in tweeën gesplitst is geworden. De vorige week Woensdag is de Uiver boven dit oude stadje waargenomen. Te Hoedekenskerke is de burgemeester niet voor de stichting van een crisiscomité, omdat hij, volgens zijn zeggen, niet weet, wie er wat aan geven zou. Stille weldoeners Behalve hun linkerhand, weet ook hun gemeente-hoofd niet, wat de rechter geeft. Hier is nu niets meer aanwezig, waarom wij sluiten tot de volgende week, dames en heeren 1 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 No. 27 St. Nicolaas is te paard de Zeeuwsch Vlaamsche grens ge passeerd en strooit met milde hand lekkers langs den weg De aankomst te Vlissingen op Zaterdag 24 November. Met een rijtuig werd St. Nicolaas aan de boot afgehaald. De R.KKerk te Ovezande bestond op Don derdag 22 November 75 jaarwelk feit niet ongemerkt voorbij is 9e9aan voor de gemeente Ovezande. De bisschop van Haarlem bracht een bezoek aan de feestvierende parochie. Een der oudste parochianen mocht het voorrecht smaken, door mgr. Aengenent te worden toegesproken. Zeer gemoedelijk aan de deur. Exterieur van het kerkgebouw te Ovezande, dat op Donderdag 22 November 75 jaar bestond. Foto van het Tehuis voor Ouden van Dagen te Middelburgdat op Vrijdag 23 November 150 jaar bestond. Wegens sterfgeval van notaris Struve, een der regenten van het tehuis, werd de feeste lijke herdenking uitgesteld. Bij de weegbrug te St. Philipsland wordt het dorpsnieuws en het Zeeuwsche nieuws besproken. De Goesche Toonmarkt, die van Dinsdag 20 November tot en met Dinsdag 27 November duurde, was op den eersten dag al goed bezocht. Een kijkje op de marktwaar minder kermisspelen stonden dan andere jaren.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24