ALCOHOL OP DEN BON Onophoudelijk rinkelt de telefoon in het gebouw van Stockholms Systemeten vraagt men inlichtingen. F T-et is in Zweden, evenals in andere landen, I 1 voor menigeen niet gemakkelijk om aan zijn dagelijkschen maaltijd te komen. Maar boven dien is het er niet zoo eenvoudig om aan den drank te geraken. De autoriteiten zijn tot de overtuiging gekomen, dat de Zweed graag eet, maar dat hij nog liever drinkt en om nu te voorkomen, dat De houders van een motbok" zijn in kaartsysteem ondergebracht. waaraan een bureaucratische geest niet vreemd is, de alcohol verdeeld onder hen, die daarvoor in aanmerking komen. Want lang niet iedereen is een zoo volkomen staatsburger, dat hij recht kan doen gelden op een bepaalde hoeveelheid alcohol. Iedere volwassen, ongehuwde man kan twee liter alcohol per maand „tot zich nemen". Voor de gehuwden staat het er beter voor. Daar men waarschijnlijk rekening heeft gehouden met de mogelijkheid, dat er in het huwelijk meer kwesties „afgedronken" moeten worden, heeft men het rantsoen voor den gehuwde vastgesteld op 4 liter per maand. De ongehuwde vrouwen komen er het slechtste af tenzij zij kunnen aantoonen, dat hij aan deze genegenheid te veel den vrijen loop laat, heeft men het verstrekken van alcoholische dranken gereglementeerd. De Centrale, van waaruit het alcoholgebruik voor iederen Zweedschen staatsburger wordt vastgesteld, is een der belangrijkste gebouwen in Stockholm. Hier wordt op gestrenge wijze, Liefhebbers, die moeten wachten op een gunstige beschikking van de leiding der alcoholcentrale.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 4