No. 27 zij voor hun zaken, voor hun beroep, of ter wille van hun society-plichten méér noodig hebben immers, eens in de drie maanden kunnen zij maar 'n liter verkrijgen. Iedere onderdaan van koning Guustaaf, die voor 'n alco- holkaart in aanmerking wil komen, moet daartoe een schriftelijk verzoek indienen bij „Stockholms Systemet Vin en Sprit- monopol". Op dat cen traal bureau wordt eerst nauwkeurig uitgeplozen of de aanvrager zijn 837 ter voortaan de drank, waarop men is aangewezen. Ook in de restaurants wordt nauwlettend toe zicht gehouden. Na drie uur heeft ieder bij zijn diner recht op 15 centiliter brandewijn een vrou welijke gast moet het echter met de helft minder doen. „Smokkelen" is zoo eenvoudig niet. Men moet al héél goed met het bedienend personeel bevriend zijn om een extraatje te krijgen. Wijn en bier vallen evenwel niet onder dit strenge alcohol regime, zoodat voor sommige dorstigen de zaak niet hopeloos is. Maar onder de Zweden zijn er toch zeer velen, die het bestaande systeem gaarne zagen opgeheven, of althans soepeler toegepast. Moeder schrijft het aanvraag-formulier. VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 De heer Bergval, directeur van het regeeringsbureau voor alcoholtoewijzing In de winkels wordt iedere fïesch voorzien van een eti quette. waarop de naam van den klant geschreven staat. belasting heeft betaald, en vóór alles, of hij een blanco strafregister heeft. Is alles aan den man in orde, dan krijgt hij zijn „motbok", of con- tróleboek. Neemt hij dit boekje, dat uit losse cheques bestaat, in ontvangst, dan wordt hij gewaarschuwd op de strooken onmiddellijk zijn naam in te vullen. Want op iedere flesch, die hij (alleen in de wijk, waar hij woont) haalt, wordt een blad uit zijn „motbok" als etiquette geplakt. Enkele bijzondere gelegenheden in het leven geven recht op een verhoogde portie, n.l. bij een vijftigsten verjaardag, doopfeest en bij een begra fenismaaltijd. Ieder die zijn „motbok" heeft verkregen doet zijn besc het te behouden. Mocht een echtgenoote zich beklagen over het feit, dat haar man „aange schoten" is thuisgekomen, dan wordt het veel geliefde boekje ingehouden en wacht men tot de zondaar tot inkeer is gekomen. Komt er méér dan één klacht binnen, dan is het klare leidingwa- Heeft u uw belasting be taald V1 wordt ieder ge vraagd. die voor een alcoholkaart in aan merking wil komen. In spanning wacht men of de beslissing gunstig zijn zal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 5