LAVA - No. 27 VRIJDAG 30 NOVEMBER 1934 839 Hard geworden lava van de uitbarsting van deVesuviusinl906geleidelijk wordt het land bevrijd van het gesteente, dat gebruikt wordt voor aanleg van wegen. ava noemt men de gesteenten welke 1door vulkanen uit het binnenste der aarde naar de oppervlakte worden gestootenze komen in gloeienden toestand op de aarde neer, koelen dan af en worden vast. Men kan over eenkomst zien tusschen lava en andere gesteenten zooals basalt en graniet, waaruit men heeft afgeleid, dat ook de laatst genoemde steensoorten af komstig zijn van uitbarstingen uit vroeger eeuwen. Dat zijn meer school- sche bijzonderheden van lavabe woners van vulkanische landstreken leeren de lava op andere manier ken nen, deze gloeiende en verschroeiende modder, die onherroepelijk alles ver nielt, wat er op den weg ligt van den verwoestenden stroom. Daarom begrijpt men soms niet, dat zij na een uit barsting de streek niet voor altijd verlaten; men bedenke echter dat de hard geworden lava een geschikt en goedkoop bouwmateriaal vormt, en dat de met kraterasch bedekte bodem zeer vruchtbaar is. En ook daar zal wel gelden, dat de mensch na de ramp spoedig vergeet, welke verschrikkingen hij heeft moeten doorstaan. k. -X Zoo ziet hel land er uitdat door de lava werd over stroomd, oh een groote braakliggende akker van grove klei. Langzaam en onheilspellend kruipt de gloeiende lava stroom over 't land en maakt van 't land 'n woestenij. *~^Het bouwmateriaal heeft men maar voor het weghalen; naast het groote lavaveld verrijzen weer de huizen. Een lavastroom, ingesloten door heuvels in het gebied van den Vesuviusuit de lucht gezien.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 7