Hom Suiheï&iet tot rflieUuikeb Wanneer de bietencampagne in vollen gang is. heerscht er drukte bij de suikerfabrieken te Sas van Gent. Wanneer de bietencampagne in vollen gang is en de suikerfabrieken weer dag in, dag uit knagen aan de bietenstapels, die met paard en kar, schip, auto en wagon van heinde en ver worden aangevoerd en in hooge bergen worden opgetast boven de zwemgoten, dan is tijdelijk de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen verdwenen. Honderden handen werken vanaf het rooien der bieten tot aan het opzakken der suiker en tusschen dit lange proces scharen zich de sterke, dreunende machines, die als geketende reuzen hun werk doen ten dienste der suikerindustrie. Laten wij in het kort de suikerbiet volgen op haar langen weg van zwemgoten tot suikermaga zijn. Een kijkje in het interieur van de fabriek, met de wentelende wielen en jachtende drijfriemen. De grijpers vervoeren de bieten naar het fabrieksterrein. De stapels bieten verdwij nen in de zwemgoten. waar ze van het meeste slijk worden ontdaan. In de zwemgoten worden de bieten van het meeste slijk ontdaan en het bruisende, warme water voert hen naar de bietensnek, die hen in den wasch- molen stort, waar ze grondiger worden gereinigd. De schoone suikerbiet is nu gereed om de eigenlijke fabriek te betreden. Door middel van een opvoerder worden ze naar de automatische bascule gevoerd, die den heelen aanvoer regelt. Deze stort de bieten in de snijmachine, die als een reusachtige patate-fritepers de bieten in lange, dunne strookjes snijdt. De zoo verkregen suikerpulp wordt met behulp van een transporteur naar de diffusies geleid, waar ze wordt uitgeloogd met stoom. Nu krijgen we een splitsing in het proces. De overgebleven pulp wordt in de pulppersen uitgeperst en in de pulpdrogerij gedroogd. Ook wordt de pulp wel, naarmate er vraag naar is, ongedroogd aan de boeren afgeleverd, die ze dan als veevoeder gebruiken. Want behalve suiker bevat deze rijke vrucht nog zooveel voedsel, dat de pulp in de grasarme maanden het gras ver vangen kan.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8