No. 27 Het suikersap ondergaat verschillende chemi sche bewerkingen in de meetbakken, de kalkbak ken enzoovoorts en komt geheel gezuiverd terecht in de kookpannen. Nu heeft het suikersap dat gedeelte van de fabriek bereikt, dat men het sui kerhuis noemt. Uit de kookpannen wordt het dikke suikersap in de malaxeurs gebracht, waar de suiker van de stroop wordt losgemaakt, door het sap af te koe len. In de centrifuges wordt de stroop er geheel uitgeslingerd en met be hulp van stoom en blauw sel wordt de suiker ge bleekt. De kersversche suiker kristallen worden met rappe Jacobsladdertjes naar den suikerzolder ge transporteerd, waar op lange schuiven de suiker wordt gezeefd, gekoeld en gedroogd en de suiker klonten worden gebroken. Onder rijkstoezicht wordt de suiker in zakken ge daan en gelood, om tot slot de fabriek per iucht- spoor te verlaten naar een gereedliggend schip of het suikermagazijn. In dit sui kermagazijn ligt genoeg Bij de diffusies, waar de suiker pulp (gesneden bier) terecht kom De suikeroplossing bij de kookpannen wordt gecon troleerd op kleine glaasjes. Bij de kookpa N*. It miW VU 'W V. Ui suiker, om gedurende een jaar heel Nederland zoet te houden en kiespijn te bezorgen. Hoeveel zou er nog te vertellen zijn van die groote machine kamer met haar wirwar van wentelende wielen, jachtende drijfriemen, slingerende regulateurs, rusteloos op en neer gaande zuigerstangen, van de geheel automatische stoomturbine, die, aan een generator ge koppeld, met een snelheid van 3000 omwentelingen per seconde rond slingert en de geheele fabriek van electriciteit voorziet. Hoeveel ware er te schrijven over de kalkbran derij, waar in drie kalkovens uit kalksteen kalk wordt gebrand en van de heele organisatie, die den aanvoer der bieten regelt, opdat de meer dan een millioen kilogram bieten, die de fabriek per dag verslindt, steeds zal aangevuld worden Als er een agrarische industrie mag genoemd worden, die zooveel handen werk geeft en als er een organisatie is, die zoo moet sluiten als een bus, dan is het wel die industrie, die als een voor Zeeuwsch- Vlaanderen zegenbrengende werkgelegenheid ligt op den langen weg van suikerbiet tot bietsuiker, de suikerindustrie van Sas van Gent. W. C. U. d. B. Waar de saiker in zakken wordt opgevangen. Het vervoer van de zakken suiker, waar mee de bewerking hier is beëindigd MM.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 9