GEHANDICAPT 918 VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 No. 29 Grand Due Malherbe de Certain had ie den jongen hengst genoemd. Verschillende be duimelde boekjes van centrale gewestelijke en nationale keuringen had ie er voor door gebladerd. Hij had de onuitspreekbare namen nagelezen tot het hem duizelde. En ie was met z'n vondst tevreden. Zoo had ie hem in 't stamboek laten inschrijven en zou ie eens de roem worden van de keuringen in' de toekomst. Want dat ie alle rangen zou doorloopen, vanaf premie-veulen tot kampioen-hengst van Nederland, dat stond als een boom zoo vast. Dit jaar ging ie als driejarige hengst naar de centrale keuring in de stad. Dat bracht weer een medaille bij. De moeilijkheid van dit jaar was, om hem in „stad" te krijgen. Jilles, de opperknecht, werd te oud om zoo'n eind te voet te gaan. Den anderen knechten wilde ie 't niet toestaan om Jilles, dus. „Weet je wat, vader," had z'n oudste gezegd, „je bestelt een beestenauto en laat 'em daarmee naar „stad" brengen...." „Ja! Da's 'n idee.... 'n veewagen! Maar weet je een goeie „Jan Vleerout heeft er een, die rijdt wel eens meer veulens en runders naar hier en ginder.. „Veulens en rundersmaar hengsten „Maakt zoo veel verschil niet. Waarom zou ie dat niet evengoed kunnen De baas gaf toe. „Zeg dat ie maar komt met z'n auto, dan kan Jilles toch mee naar „stad" rijden. Dat doet ie veel te graag." Jan Vleerout kwam met z'n „vrachtauto voor veevervoer" 't erf opgerammeld. Met een knak en 'n zucht viel z'n voertuig stil bij de stallen. Jan, oudachtig, een beetje grijs, steeg uit en klapte 't portier met een volleerd gebaar achter zich dicht. De baas was er niet, maar ie was op komst. Jan kuierde 'm tegemoet, zei, dat ie den hengst kwam halen. „Is je wagen sterk genoeg?.. 't Is geen jong veulen 1" „Wou 't niet," zei Jan, „d'r kan heel wat op." Ze liepen achter langs de stallen, en de baas opende de bovendeur van den hengstenstal. „Ho, manneke, ho met glunder gezicht bekeek ie den kolos, die te glimmen stond in halve donkerte. „Is 't geen prachtkerel?" zei Jilles, die langs kwam en even over de onderdeur keek. „As die niet nummer één komt, dan geef ik voe de heele keuring geen cent meer 1" Jilles was altijd van gedacht dat de stal van den baes 'n stal vol puike beesten was. En Grand Due was 'n prachtkerel Jan Vleerout vond 't een kanjerd van 'n beest, 'n prachtexemplaar en.. zei ook nog, dat ie zoo geen tweede in Zuid-Beveland wist staan. Nu, dat was misschien zoo, maar als je er in totaal twee, misschien drie weet, heeft dat gezegde niet veel om 't lijf. Maar Jan dacht aan z'n bouwvallige autootje en dat reuzenpaard erin. Hij was bang, dat de boer 't een hachelijke onderneming zou vinden. „Een beetje stroop om vliegen te van gen dacht Jan. Jilles haalde den hengst buiten. Al dadelijk kwam 't beest onder de bekoring van zijn vrijheid. Eerst haalde ie uit in lang en daverend hinniken, .dat zijn lijf schudde. Dan begon ie te drentelen, te steigeren, 'n Paar keeren sloeg ie wild achteruit. Toen ze bij den auto kwamen, werd 't gezicht van den baas een beetje lang. „Is dat 'n vee auto? Daar zie 'k niet veel van komen...." Eigenlijk had ie maar liefst z'n paard direct in den stal teruggebracht, maar.... dan ontzag ie de menschen weer. 't Ventje sloofde z'n eigen zoo uit, maakte zoo gedienstig 't achterschot los.... lei 't als een loopplank schuin omlaag. „Nou, stouw 't em er maar in, dat zal best gaan!".... 't Werd een gebeurtenisje. Al wat beenen had op 't hof kwam rondom staan. En 't maakte Jan Vleerout toch een beetje vinnig, dat ze z'n materi aal beschimpten, ,,'t Zal best gaan," hield ie vol. En de knechts en de baas, een paar voor, een paar op zij, klopten den prachtkerel op den ronden rug, grolden geruststellend ,;ho 1 ho manneke 1 ho ho Maar Grand Due bekeek 't vehikel erg wan trouwend. Hij stak schichtig de ooren links, rechts, lei ze even dreigend plat en bleef aarzelend voor den valreep staan. Toen 'n klinkende klap op de billen„vooruit, pèrd, gae deur!" en z'n vrees overwinnend schoot de hengst vooruit en kwam stampend in den auto terecht. Als iemand die 't gewend is sloeg Jan 't hek op, maar de baas hield z'n hart vast, toen ie 't zwik kende en kreunende wagentje bekeek. „Daar komt niks van.... ongelukken ja, dat wel!" De baas ging gelijk krijgen, want de hengst werd zenuw achtig tusschen de nauwe omheining, en deinsde, deinsde, dat de beschotten dreigden te breken. Toen werd Jan Vleerout toch wat witjes. „Zoo'n beest gaat ook zoo te keer 1" en op eenigen afstand bleven ze, de baas, de knechts en 't toegeloopen werkvolk, 't getobvan den woestelingstaan tejbezien. Nee, 't zou niet goed afloopen. Zoo'n beest raakt over z'n zenuwen en dan is er niks tegen bestand. Toen Grand Due over z'n zenuwen raakte begon ie met 'n vervaarlijke woede achteruit te slaan, 't Galmde tusschen schuur en stallen en een stuk van 't achterbeschot vloog in splinters, naar links en rechts, 't Andere stuk wachtte nog op 'n volgenden klap en wentelwaaide toen de hoogte in, slierde neer en bleef hangen op de punt van 't kippenhok vlak bij. Daverend gelach van knechts en werkvolk, maar de baas en Jan, die meer bij 't geval geïnteresseerd waren, wilden toeschieten als om 't oproer te bezweren. Grand Due drentelde nog wat, peilde nog even de ruimte achter met z'n zware pooten en toen krak, krak....! bons! In één seconde zakte 't zware paard met de achterpooten door den bodem van den auto, verloor daarmee allen steun en tuimelde op 't erf. Eén oogenblik zag 't achteruitstuivende volk de paardepooten hulpeloos omhoogspartelen en de blinkende ijzers door elkaar zwaaienToen klauwde 't paard zich overeind en stond dreigend recht. Maar Jilles, overtuigd dat ie meer mocht dan een aider, riep kalmeerend „ho! ho!" en vatte Grand Due bij den halster. Een beetje trekkebeenend liep 't paard mee naar zijn stal. Den anderen ochtend, vroeg, dreunde een sterke, zware vee-auto 't erf op. Grand Due had onmid dellijk 't volste vertrouwen in zulk materiaal en besteeg het zonder noemenswaardig tegenstribbe len. Nog vóór negenen stond ie genummerd en versierd binnen de afrastering in stad. En Jilles, die hem bewaakte, vroeg aan den kring van belang stellende boeren of 't niet een prachtkerel was. Nu, dat vond iedereen, een enkele ijver zuchtige, die z'n kansen verklei nen zag, mis schien uitgezon derd. De baas bleef dicht inde. na bijheid, luister de naar den lof van Grand Due. Maar wat 'em bezwaarde hield ie vóór zich. Tot Jilles met z'n paard een oogenblik alleen gelaten werd. „Trekt ie nog, Jilles ,,'n Beetje, en kijk es naar z'n kogel, links „Verd. siste 't zachtjes uit den boer. „Gezwollen De Zeeuwsche schut ters ver poozen. Hij liet den knecht bij z'n paard en liep tusschen 't volk. Hier en daar bekeek ie een dravenden hengst, maakte een gedwongen praatje tegen een kennis. Verder liep hij opgewonden een sigaar te verpaffen. De pret was er af, totaal er af. Anders 'n dag van genoegen voor hem, zoo'n hengstenkeuring en nu. Hij vloekte, o wat vloekte hij stilletjes op dat ouwe grijze Jantje Vleerout. Geen kans meer op 'n prijs. Geen schijn van kans. En alles door dat stomme ventje. Toen Grand Due Malherbe de Certain voor de jury moest verschijnen, was er ineens veel belang stelling. Achteraf.... een beetje witjes, stond de baas. Tusschen de kijkers door hield ie de jury-leden met z'n oogen vast. Mocht ie ze maar toeschreeuwen, dat z'n paard gister 'n ongeluk had gehad, dat 't maar een gebrek van een dag was.... dat 't de schuld van dat stomme Jantje Vleerout was.... Hij zweeg, natuurlijk zweeg ie, en hij wachtte, als een verloren man, terwijl de jury-leden keken. Gewichtig, met 'n onverbiddelijken trek over d'r gezicht van Zeeuwsch-Vlaamschen heereboer, monsterden ze den adspirant. Ze fluisterden 'n paar woorden, draaiden 'ns half om op de hak, deden 'n paar lange, weloverwogen stappen, teekenden wat op en keerden dan terug. Toen moest de pracht kerel stappen. Jilles voerde hem mee en de heeren in lange regenjassen keken, 't Publiek keek.. er werd iets gemompeld. Weer draaiden er 'n paar op de hak, staken de koppen even bij elkaar en teeken den opnieuw 'n gewichtigheidje aan, achter den naam van Grand Due Malherbe de Certain. Daarna moest ie draven en Jilles, met klakkende tong en wijde zweefsprongen, gaf 't tempo aan. En ja, 't was nu te zien.Die hengst, 't was anders een prachtbeest, maar.... die was stijf in z'n gewrichten. Ja, en daar mankeerde wat aan dien linkerpoot. Dat zag de eerste de beste boer subiet. Grand Due draafde overigens luchtig zijn baan ten einde. Op den draai mepte ie zoowaar een boerenjongen rakelings langs zijn demietje, dat ie onthutst terugweek. Maar dan verder.... hij trok beslist iets met zijn poot. Terug voor de heeren moest ie in de houding. „Kop omhoog," zei Jilles. En Grand Due rukte z'n kop op, stak z'n ooren steil. Met een harden ijzer klank rammelde z'n gehinnik over de kijkende menigte. Als Grand Due Malherbe de Certain dat als een triomfkreet bedoeld heeft, heeft ie zich vergist. Hij stond niet nummer één, hij kon dat jaar zelfs niet in aanmerking komen voor een prijs.... Toen de baas thuiskwam stond er op 't erf 't mis handelde autootje van Jan Vleerout en daar vlak bij, benepen.een beetje grijs.de eigenaar. Hij kwam om schadevergoeding! HUBRECHT

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 22