JJftPtt:- Bie ons op t durp K Het Raadhuis te Veere zal op Vrijdag A de menschen in sommigte diengen gin gat mi zien, dan prembeere ze je mie ies nieuws op te stiesselen. Ze dienke dazze toch wit motte doe, en dan zoeke ze 't wee bie 't ouwe. Noe e m'n van de weke kunne leze in de krante, dazze wee mie de vleuje wille gae dosse. Noe vraeg ik je toch Je kun net zo goed alle mesienes wee ofschaffe, a je d'r zo over dienkt. Ja, schreve ze, dan komt er wee werk an den wienkel, en 't is nie dierder ok. Dae mo je mien noe nie mie ankomme. Ik bin ik d'r ok trek voe, om de menschen an werk 't'elpen, mae dan an werk da produktief is, za'k mae zegge, dat zoojen an den diek zet. Maer a m'n 't zo motte vinde, dan ku m'n we glad nae de middeleeuwen vrom gae, da vinde ik. En, wat a van meer anbelank is, da vindt de vrouwe ok. Die mot ok niks van de vleu e. Toen a'k ellef jaer was, e'k t'r is mie van langst g'ad, zee ze, toen a m'n t'r over a, en das noe wee net ies voe een vrouw om d'r zo over te dienken, wan dat 'ei noe toch niks mie dossen te maeken. En toen a ik zee, dat ze dat we verdiend zou e, toen wier ze vanzelfs wee kwaed. Das noe zo vreed erg nie, wan mie de kommende feesdaegen is ze toch altied kwaed, en dan is 't mae 't beste om te weten waevoe. Sintereklaes e m'n noe g'ad, maer och, wulder ouwe menschen doe d'r nie vee mir an, a je ouwer wordt dan gloof je dat we, mae m'n e toch altied nog van die ouwe adressen waer a m'n wat nae toe stiere. Mae noe wil 't geval, dat ik een beuterletter kriege, en dat was een H. Van wien is 't 'et vroog de vrouwe trek, wan Sintereklaes kan dan we niks mie voe d'r beteekenen, z' is toch altied nog even jeloers as dertig jaer vrom. Ik zegge Oe kan ik dat noe wete 1 en temet snap ze op de pempiere waer a't in'ezeten a, en 'eur an 't zoeken of ze niks kust vinde. Mae d'r was gin letter schrift bie. En toen ze niks kust vinde, toen gieng ze d'r over dienke, van wien a tien H kost weze, en dat a ze gauw 'evonde, wan dat was Lena, een weduwvrouwe waer a ze nie goed mee is, dust die 'eit 'et dan op mien verzie, dienk ze, en zo dienke alle wuven. 't Is van Lena, zee ze, maer ik zee Mensch, kiek toch uut, dan zou 't 'et toch een L motte weze. Bel neent, zee 'eur, wan 't is Helena. Noe, zee ik, maer ik bedanke d'r voe, om dat tien jaer 't ooren, dae gae je, letter, en ik dee de schuve van de slee a open, mae dae miek ze toch zonde van, wan ze zee da m'n 'n toch we kuste opete, mae toen zee ik: A'k t'r dan mae gin woord mir over 'oore, en ze zee ja, en m'n atten op, mae z'a 't leste woord nog nie achter d'r kiezen of ze was a wee an de gank. Afijn, dat liep zo 'ooge, dazze vrentig nae Lena toegong. Ik mos toch we lache, en ik wachtede tot a ze vromkwam, mae toen keek ze nog kwaaijer, en d'r was gin woord uut d'r te kriegen. Maer ik docht ik za je we kriege, en ik nae den bakker, mae die wou eest niks zegge, wan da gong nie, mae toen a t'n 'oorden da'k t'r deur in de prussen zat, toen zee d'n toch mae cn toen bleek t'n van 'n kaerel te wezen, die a'k een tied terug is g'olpen a. Dust ik liet eest de vrouwe nog een bitje toetere, maer einde- lienge, toen a ze d'r weer over zaenikte, kust ik m'n muul nie mi 'ouwe, en toen e'k 'et 'ezeid. En toen was 't over, zee ze. Mae toen zee ik Nee, meisse, noe is 't net nie over. Noe gae jie nae Lena om te zeggen, da je voe niks wandochtig 'ewist bin, en dat 't nie waer 'ewist is. Neent, en dat wou en zou ze nie, dae bedankte ze voe, ze zou we glad van d'r verstand of weze, want a was dat dan gin waer van die letter, z'a 't 'ct toch op m'n verzie, en ze zou dae zoete broodjes gae bakke, dank je kostelijk. Kiek, mae dat bin noe van die diengen, dan wiekt Pier van 't Hof nie, 'eelemael nie ok. Vrouwe, zee ik, jie gaet er nae toe. Nooit van z'n leven, zee de vrouwe. Goed, zee ik, dan gae ik t'r voe je straf eiken ochend om de koffie. Toen zee ze niks mi, maer ik docht je za we gae, en netuurlijk gong ze ok. Ja, menschen, de vrouwe mag de baes weze, mae net zo varre as ik 't wil, begriep je En zo is Sintereklaes wee achter den rik, en ik 'ope noe mae, da niemand mien mie Kossemisse wee zo ies stiert, wan dan 'ei je 't wee. Zo bin de wuven Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOF 910 VRIJDAG 14 DECEMBER 1934 14 Dec. als geheel voltooid aan de ge meente Veere worden overgedragen. Een afbeelding van het Raadhuis naar een ets van den bekenden Zeeuwschen schilder en teekenaar L. Heymans. die deze ets aan de gemeente heeft aangeboden Zaterdag 8 Dec. arriveerde in de haven te Vlissingen het oorlogsschip Oscar II uit Zweden. Het schip is den anderen dag weer vertrokken. Het Middelburgsche Oude Man nen- en Vrouwenhuis vierde deze week zijn 150-jarig bestaan. Foto van bestuur en autoriteiten wo. de Commissaris der Koningin, op de feestvergadenng op Vrijdag 7 Dec. (We komen op dit feit met een serie foto's van het Huis en zijn bewoners nog nader terug). Het Gothische Huis te Goes, waar thans het museum is onder gebracht, behoeft dringend restauratie. Foto van het gebouw zooals het er thans uitziet. De gevel van het Gothische Huis te Goes, zooals hij zal zijn na de restauratie.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24