IN WEST-ZEEUWSCH-VLAANDEREN &A\-W No. 29 Het grondkenmerk van den modernentarwehandel is het automatische. Van iedere partij tarwe wordt eerst een monster ingeleverd te Oostburg, waar de klasse ende prijs worden bepaald. „handel" al zeer sterk op den achtergrond ge drongen. Hij zaait tarwe en andere granen volgens bepaalde voorschriften en beperkingen onder controle van de graan- centrale. De met tarwe bezaaide oppervlakte mag niet meer dan één derde van het totale bedrijfs- oppervlak beslaan. Voor dorschen, bewaren, ver voeren en afleveren heeft hij zich aan tal van voorschriften te houden. Het dorschen moet van te voren worden aangezegd, het vervoer is slechts toegestaan onder dekking van een vervoerbewijs. De prijzen zijn gefixeerd volgens 'n klasse-stelsel, waarvoor weder een DE CENTRALE GRAANLEVERING Zoodra de oogst achter den rug is, ronken allerwegen weer de dorsch- machines in de korenschuren en door de vlakke polders van Zeeuwsch- Vlaanderen daveren de hoeven van 't stampend gebeuk van de stroopersen. Het najaar en de winter brengen 't hoog seizoen voor de loondorschers en de graanhandelaren.Omdat Zeeuwsch-Vlaan deren vooral 'n tarwe-producent is, ves tigen wij hier even dé aandacht op den modernen tarwehandel, zooals deze zich onder den drang der omstandigheden heeft ontwikkeld, en in zooverre men hier nog van „handel" kan spreken.Want dadelijk valt het op, dat de z.g. erken de „tarwehandelaren" ten slotte slechts „pakhuishouders" zijn voor de graan- centrale. Zij aanvaarden de tarwe van de boeren in 'n bepaald rayon, zij zijn gerechtigd tot het z.g. „schoonen" der granen en het opslaan ervan in pakhui zen. Voor overname, schoonen en opslag genieten zij een vastgestelde vergoeding, Op de levering sdagen komen van alle kanten de zwaar- geladen boerenwagens aan gereden Hoofdplaat waaruit scherp blijkt, dat van „handel" in gewonen zin geen sprake meer is. De pakhuishouders zijn veeleer te beschouwen als employé's van de graancentrale, met per soonlijke verantwoorde lijkheid voor de goede aflevering der hun toeT vertrouwde granen. Voor den verbouwer van tarwe is het begrip keuren der monsters in het veilingsgebouw te Oostburg. Ook per auto wordt de f tarwe naar de pakhui zen vervoerd. (Breskens).

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8