w Itt No. 30 VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 949 In de beste stemming bleef ik dien middag nog een uurtje met Mibble op zijn kamer praten. Hij voelde zich zenuwachtig door de ontdekking van zijn wonderbare gave het kostte mij heel wat moeite hem zijn bedaardheid en zelfvertrouwen terug te laten winnen. Het speet mij volstrekt niet, dat hij er prijs op stelde met mij samen te blijven werken hij had dat noodig voor zijn zelfver trouwen, zei hij. Ik zag de toekomst hoopvol tegemoet we hadden een paar aardige experi menten genomen op de basis van fifty-fifty zou ik gauw schatrijk zijn. Even beleefde ik nog een paar beroerde oogen- blikken, juist toen ik op het punt stond weg te gaan. „Weet je, Jack," zei Mibble opeens, „ik vraag me af, of mijn wil ook werkt op menschen, die er van weten, en tegenstand zouden bieden. Jou, bijvoorbeeld. Er lag een blik in zijn oogen, die me heelemaal niet beviel even beving me een koud schrikgevoel voor zijn vreemde macht. Maar ik herstelde me. „Laat ik je dit zeggen, Mibble," vertelde ik hem kalm, maar stevig „als je ooit iets van dat ver vloekte hypnotisme van jou op mij probeert, sla ik je konijnentanden achter door je schralen nek heen, snap je dat Dat hielp. Toen ik vertrok met de belofte den volgenden morgen terug te komen voor het verder uitwerken van onze plannen, merkte ik tot mijn verlichting, dat hij weer de oude, buigzame Augustus Mibble van vroeger was. Ik besloot dien avond, als het Bompton-zaakje gesmeerd bleek te loopen, Mibble serieus aan het werk te zetten. Ik zocht de namen op van een stuk of twintig millionnairs, of daaromtrent, en be rekende, dat we er wel twee op een dag konden afwerken. Het was ver over middernacht vóór ik naar bed ging, zoodat ik nog niet al te frisch was, toen ik den volgenden morgen bij Mibble aanbelde. Zoodra ik het bleeke, verschrikte gezicht zag van de weduwe Styles, die mij opendeed, begreep ik, dat er iets was gebeurd. Onbestemde vrees pakte mij, terwijl ik informeerde „Wat is er gebeurd „Ik weet niet, wat het hier voor een krankzinnige boel is sedert gistermorgen," zei de weduwe „maar wat gisteravond gebeurde, deed de deur dicht. Een meisje, mijnheer, een stapelgek schepsel, is hier het huis binnengedrongen. Ze schreeuwde en gilde maar, dat ze hem hebben moest. Mijnheer is in den kelder gevlucht, en ik had maar amper aan genoeg positieven om een paar politieagenten te roepen. Ik wachtte niet op de rest van het verhaal, maar holde naar Mibble's kamer. Hij was daar. Half ziek lag hij in een stoel, een glas whiskey naast zich, zijn haren verward, zijn gezicht vertrokken. „Wat is er toch gebeurd riep ik. „Jack -blij dat je er bent zijn stem trilde. „Ik heb 't vreeselijk gehad. Vreeselijk. „Maar vertel dan Met stukken en brokken, terwijl hij bij de her inneringen nog van angst trilde, kwam het verhaal. „Gisteren tegen dat het ging schemeren, stond - ik voor het raam, op straat te kijken. Er kwam een meisje voorbij. Niet eens zoo'n erg jong ding, Jack. Ik dacht opeens een man alleen is toch niks. Ik voelde me een beetje verliefd worden. Toen dacht ik, ik breng haar mijn wil over om mij te beminnen. Ik deed het ik concentreerde mijn wilsoverbrenging op haar. Maar ik moet het bepaald een beetje te erg gedaan hebben. Als ik er aan denk wat er met me gebeurd zou zijn, als ze haar niet bijtijds meegenomen hadden in een politie auto, krijg ik nog een rilling." „Maar drommels nog aan toe," zei ik, „toen je bemerkte, dat de dosis te groot was waarom bracht je je wil niet op haar over, om je niet meer te beminnen of althans een beetje minder „Ik kon niet," jammerde Augustus. „Ik kon me niet meer concentreeren in al die herrie. De weduwe Styles stond te jammeren, want dat meisje was het huis binnengedrongen. Ze schopte tegen de deur en gilde, dat ik bij haar moest komen want dat ze gek was van liefde voor me en dat ze me met kussen wilde overstelpen." „Zei ze dat 9ioeïa, 'n witte Dietbtmid Inderdaad, dat sombere voorgevoel werd be waarheid. Drie jaar zijn sedert dien dag, verloopen, en Mibble, in het leven gehouden door injecties, slaapt nog steeds Indien ik althans maar zoo goochem was ge weest, dat pakket in te pikken, toen ik de kans had. De zwager, die het aannam, ontkent abso luut, dat er geld in zat, en wat kan ik daar tegen doen (Foto Fox) „Ja en nog veel meer," huilde Mibble. „Ik vraag je hoe kon ik me concentreeren terwijl dat allemaal gebeurde Door een bovenmen- schelijke poging slaag de ik er door mijn wil in, dat ze me weer ver geten zou juist toen de politie haar in een auto trok. Later belde de politie op dat ze gekalmeerd was. Ze zouden haar nog een paar dagen in observa tie houden. In dien tijd," Mibble sprak koorts achtig „ga ik verhui zen." Het leek me dat hij een tikje whiskey wel noodig had ik schonk hem daar om een dubbele portie in, die hij meteen naar bin nen sloeg. Overigens was ik van idee, die liefdesge schiedenis verder maar te laten rusten ik was over tuigd, dat hij een tweeden keer zijn krachten niet spoedig in die richting meer zou probeeren. „Is er al post geko men vroeg ik. Mibble zei* dat de besteller elk oogenblik kon komen, waarop ik hem adviseerde een bad te nemen en zich te verkleeden, want hij was den geheelen nacht niet uit de kleeren ge weest. Dan konden we, als het Bompton-experi- ment resultaat had ge had, dadelijk op stap gaan voor verdere operaties. „Jack," jammerde hij, „dacht je nou, dat ik me vandaag kon concentree ren na zoo'n nacht Ik heb geen moment geslapen. Ik ben te zenuwachtig, ik kan niet slapen." „Je eigen stomme fout," mopperde ik. Plotse ling pakte een helder idee me. „Weet je wat je doet?" zei ik. „Ga nu naar je kamer en leg je den wil op tot slapen. Dan kom ik vanmiddag terug. Je bent dan frisch, en we beginnen onze campagne op volle kracht." „Verdraaid, dat doe ik," zei hij. „Ik ga meteen naar boven, om het te probeeren." Hij wilde zelfs niet op den brievenbesteller wachten. Maar ik wel, en toen ik even later de bel hoorde, kostte het me moeite zelf niet te gaan openen. Ik hoorde de weduwe Styles bij de voor deur praten. Voorzichtig gluurde ik de gang in. Zoowaar, ik zag haar teekenen en een pakket in ontvangst nemen. Het kostte mij nog meer moeite niet naar boven, naar Mibble te schreeuwen, dat hij beneden moest komen om het te openen, of het mrs. Styles uit de handen te rukken en het zelf open te scheuren. Door een krachtige poging overwon ik mijn opwinding, waarschuwde de weduwe Styles, dat zij Mibble niet moest storen, en ging opgewekt naar huis. In den laten namiddag keerde ik terug naar Mibble. In het beste humeur, want het was me juist te binnen geschoten, dat we den theaterdirecteur Bernstein, die eens twee van mijn drama's had geweigerd, wel tot ons eerste object konden nemen. Mibble zou hem kunnen dwingen mijn stukken te accepteeren. De weduwe opende de deur één blik op haar gezicht verdreef meteen alle opgewektheid. Er was weer iets gebeurd. „Wat is het?" Ik trachtte mijn stem niet te laten trillen. „Dat meisje is zij teruggekomen Mrs. Styles veegde een traan weg. „Neen, mijn heer. Iets veel ergers. Hij ligt in een soort trance, waaruit ik hem niet heb kunnen wekken. Ik heb zijn zwager laten komen, omdat ik uw adres niet wist, en den dokter, maar geen van beiden kon hem wakker krijgen. Nu is hij naar het ziekenhuis getransporteerdze telefoneerden me zooeven van daar, dat ze niet in staat zijn hem te laten ontwaken." Versuft liep ik naar huis terug. Ik vervloekte mijn stommiteit. Als ik hem maar had gezegd om een grens aan zijn slaap te stellen. Want de zaak was mij volkomen duidelijk. Hij dwong, door zijn eigen wil, zichzelf voor onbepaalden tijd tot slapen. En zijn lichaam gehoorzaamt daaraan, tot zijn wil die order herroept. Maar die wil is daartoe weer niet in staat, omdat hij slaaptIk voorzag, dat hij zou blijven slapen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 21