DE GOESCHE KADE Spel van weerspiegeling op de Goesche kade. Goede stuurlui Ze staan tenminste aan den wal feld het onstuimigst. Zoolang het snelverkeer niet het grootste deel van de straat opeischte, was dit geen bezwaar. Nu zit men er echter mee, vooral ook omdat de antieke steden-aanleggers de noodzaak van breede straten niet inzagen. In Goes ontstonden in den loop der jaren daardoor zulke hachelijke situaties, dat het lossen van de meeste schepen er verboden moest worden op de kade alleen de beurtschipperij had nog toegang tot de havenkom. 'n Groot deel van de eigenlijke bestemming van kade en haven ging dus eigenlijk verloren. Zoodra dit het geval is, wordt het oog scherper op de ge breken gericht. Door het uitmonden der rioleeringen op de kade is de geur, dien het water verspreidt, absoluut niet verwant met het bekende water van Keulen. Dan is het voor de beschoeiing- en talud verdediging van den 9 K-M. langen haven-inloop noodig, dat ieder jaar de geheele historie droog gezet wordt, wat allesbehalve een smakelijk „voor- De Goesche ..brug der zuchten". Eeuwenlang hebben de huizen om de Goesche kade, juweeltjes van oud-Hollandsche bouw kunst en stuk voor stuk troetelkinderen van „Heemschut" en „Hendrik de Keijzer", gekeken in de havenkom, spelend het behaagzieke spel der weerspiegeling. Jarenlang hebben fijnvoelende stadgenooten en kunstzinnige vreemdelingen met stille ontroering gekeken naar die groote schoon heid van de kleine stad. Schilders en teekenaars hebben de harmonieuze lijnen met penseel en crayonstift nagetrokken. Tienduizenden fotografen hebben hun camera-lens laten knipoogen tusschen de gevoelige plaat en die pittoreske pracht. Nie mand dacht ooit aan het verlies van dezen steden bouwkundigen schat en nu opeens wierp de tijd, tusschen dit alles, een probleem als een projectiel, dat het kostelijk bezit ten deele met vernietiging bedreigt. De kade-bewoners zelf zijn immers de vorige week in vergadering bijeengekomen om samen te zweren ten gunste van de demping der havenkom, die den luister der Gouden-eeuwsche architectuur getrouw weerkaatst, dus verdubbeld heeft. Ook in de vroedschap gingen reeds stemmen op, met gelijk klinkend geluid. En het ergste voor de kade en haar bewonderaars is nog het feit, dat de verander de omstandigheden sterk op de hand zijn van demp- lustigen. Deze zaak heeft, zooals het trouwens een mooien diamant betaamt, vele facetten of zijden. We zullen er enkele van bezichtigen. Evenals bij de meeste andere oude steden is de Goesche havenkom, voor het gemak van schippers en zakenlui, zoo diep mogelijk, ja als het ware in het hart der stad ge bracht. De klop van dit hart sloeg daar ongetwij-

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 8