Onze Kerstprijsvraag Zeeuwsche Omroep Bie ons op t durp No. 31 VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 Voor de werkverschaffing te Haamstede wordt de breede sloot langs den weg naar Ziertkzee uitgebaggerdEen karwei waarmee enkele maanden zijn gemoeid. De Middelburgsche Zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanningvierde Dinsdag 18 December haar 100-jarig bestaan. De voorzitter van de vereeniging. de heer van der Leijé, legde een palmtak op het graf van den heer Cleuver, die van 1879 tot 1920 directeur der zang- vereeniging is geweestOm de plechtig heid van de feestelijkheden niet te schaden kon het bestuur geen toestemming ver- leenen om foto's te maken van de receptie en van de vereeniging, zoodat we met bovenstaand plaatje moeten volstaan Ook de eeuwenoude boomen moeten het ontgelden. Een der zware exemplaren „onder den hamer Hallo hallo hier is de persdienst van den officieelen Zeeuw- schen Omroep. Het verder vertellen van deze berichten, in welken vorm ook, is geoorloofd. Uit Korfgene op Noord-Beveland ontvingen wij minstens tien briefkaarten, met de mededeeling, dat deze week een tuinman nog frambozen van den kouden grond geplukt heeft. Niets bijzonders Dit jaar Januari hebben wij nog gezien, dat een jongen 'n sinaasappel uit de sneeuw opraapte Men bericht ons uit Vlissingen, dat een zekere meneer Snoek, zich bij het vervaardigen van kachelblokjes in zijn hand gezaagd heeft. Dit is de eerste maal, dat blijkt, dat de snoek tot de familie der zaagvisschen behoort. De Zeeuwsche bladen meldden, dat de burgemeester van Grijpskerke zoekt naar den eigenaar van een Duitschen herders hond, die reeds enkele dagen in zijn gemeente vertoeft. Deze typische bezigheid schijnt speciaal te zijnverbonden aan het burgervaderlijke ambt te Grijpskerke. Onze correspondent te Groenendijk in Zeeuwsch-Vlaanderen meldt, dat een alleenwonende juffrouw is komen te vallen en daarbij haar arm gebroken heeft. Het is niet goed dat de mensch alleen is Men seint ons uit lerseke, dat proces-verbaal is opgemaakt tegen een dorpeling, die in zijn woning frauduleus muziek af tapte van het radio-distributie-net. 'n Emmer met noten, welke in een kast werd gevonden, is in beslag genomen. Ontkennen baat thans niet meer. Aan een dame, die te Goes voor haar gezondheid liep te wan delen, is door een roofzuchtig jongmensch haar handtasch ont rukt. De juffrouw was inmiddels zoo aangesterkt, dat zij den dief net zoo lang kon vasthouden, tot hij zijn buit prijs gaf. De lucht te Goes, vooral langs de vesten, is zeer pittig De muziekvereeniging „Oefening baart kunst" te Hoofdplaat heeft tot stijving van haar berooide kas zes stoelen laten verloten. De belangstelling voor muzikale uitingen is tegenwoordig zoo aan het afnemen, dat men wel wat zitplaatsen missen kan. Uit Veere ontvingen wij het bericht, dat j.l. Vrijdag, bij de ingebruikneming van het gerestaureerde stadhuis, de vele autoriteiten herhaaldelijk geknipt werden. Dat de bezuinigiagsaandrang van de regeering zoo kras opge volgd wordt, dat de gezagdragers het geld voor hun barbier in den zak houden, zal voor velen een openbaring zijn Hier is nu niets meer aanwezig. Wij sluiten tot de volgende week, dames en heeren 1 Je beleeft aerige diengen. Ja, d'r bin diengen waer a je op een durp as 'ier niks van 'oort, en a je 't goed bekiekt, dan is 't leven bie ons toch we vee makkelijker as in de stad. Je mo wete, da'k van de weke Komen van den Ouwendiek tegen 't lief liep. M'n rochten zo te praeten, en 'urn vertelden dan ok, da 't vreed slecht was, en da d'n nie mi wist, waer a t'n van most ete. 'Um is altied kommissionair 'ewist, en een gladde vint, die altied goed verdiend 'eit. 't Is vree slechte, zee d'n, en zeis de menschen die nie betaele, die koope ok nie mi 1 Maer alia, zee 'um, a je noe tied 'eit, dan mo je is mie m'n mee kuiere, dan za'k je tuus is wat laete zie. Afijn, ik a toch niks om'anden, dust da kust ik we doe. En toen a m'n bie zien waere, 'aelden 'um uut z'n buroo een staepel mie brieven. Kiek, zee d'n, ik e een avvertentie in de krante 'ezet, da'k geld a voe een uutvindieng of een nieuw middel of zo ies, en noe is Jan van de post a drie keer 'ewist mie zovee brieven da d'n d'r expres voe mo komme. Zo zo, zee ik, en ik was toch we niesgierig. Ja, zee 'um, kiek, dat is t'r eene van een vint, die 'ei een nieuwe zalve, en dae ka je in een paer jaer rieke mee worre, zee t'n. Waevoe 'eit 'um joe dan noodig vroog ik. Sjuust, zee 'um, dat is 't 'm noe net, d'r is een 'oop bedrog en liegens bie, en 'ael jie d'r maer is uut wat a goed is Kiek, dit is t'r eene van een vint, die 'eit een nieuwe assiebak uut'evonde, die nie kan omvalle. Vee centen mot 'n nie e, mae 't lieken mien ok a niks. Maer 'ier, 'ier 'ei je een brief van een sultan of zo ies mie een gouwe kroon d'r op, en die 'eit een middel om de wuven mooi te maeken. Doe dat mae nie, riep ik,wan da vrouwvolk 'ei a praes 'enog Nee, zee 'um, mae d'r is anders we mee te verdienen. Afijn, ik las die brieven is deur, en 't was de moeite waerd I D'r waere d'r over melkkokers, die nie kuste overkoke, en nieuwe vliegtugen en schoenveters en een zalve tegen pien in je buuk, en een dienk om je ruten mie schoon te maeken, en 't was allegaer van menschen die a zeker wiste da je d'r rieke mee kust worre, en z'a d'r a vee mie verdiend, mae z'a allemaele een com pagnon, die d'r mie de centen vandeur 'egae was, en noe a ze nieuwe centen noodig, en je kust 100% kriege.. En ntJe zag ik wee is, 'oe de waereld vol mie bedrog is Mae d'r waere ok we een paer goeie diengen bie, en die pikten Komen d'r ok trek uut, wan 't is een gladde vint. Ja, zee d'n, ik e ok is een 'uwelijksavvertentie 'ezet, daer e'k ok nog orieven van, en die za'k je een aeren keer is laete leeze, wan noe mo'k vort. En 'um d'r vandeur, en ik ok. En ik docht zo bie m'n eige, zo'n vint is toch glad, en die zit nooit an den grond of 'um kom wee los 1 En noe is 't jaer bekant 'edae, en m'n gae 't ouwe wee uut en 't nieuwe wee in, en gin mensch weet wat a dat noe wee brienge za. En m'n bin wee een jaertje ouwer, en een bitje stiever, en de botjes kraeke wee wat meer,mae zo lank a m'n 't leven e, 'oeve m'n nie te klaegen. En as ik naer een 'oop aere kieke, dan e ik 't nog zo slechte nie, das waer. En daevoe bluve m'n mae moed 'ouwe, en zu m'n maer 'ope, dat er wee is een beterder tied za komme. Allee, m'n scheje d'r mie uut, wan de raemen motte gevaegd, en noe zit ik in de wigt, das elke weke zo en de vrouwe die schient dat op gin aeren dag te kunnen doe. Ja, zo bin ze De groetenisse, PIER VAN 'T HOF Het gezelschap Nut en Ont spanning te Scherpenisse vierde dezer dagen zijn zeventigjarig bestaan. Het uit de 16e eeuw datee- rende buiten Jagerslust re Kapelle kwam onder sloopershanden. Een foto van de afbraak. Bij gelegenheid van het /21/2 jarig bestaan der af deeling Middelburg van den NedChrist. Vrouwenbond werd de vereeniging een vaandel aangeboden, het welk vervaardigd was door mevrC. v. d. PutteVer dam te Middelburg Verbeter ing. In het vierde woord van onze Kerstprijsvraag is een foutje geslopen, doordat op de daarbij behoorende tee- kening de in 't wit afgebeelde den niet is doorgestreept, zooals het eigenlijk moest. De verbeterde teekening wordt hierbij afgedrukt.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 11