SLUISCHE VOLKSVERMAKEN 984 VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 No. 31 Een scène uit de voorstelling Even onbevangen als kinderen in het spel, uit zich de ziel van het volk in zijn vermaken. En als wij de Sluische volksamusementen tot in de 'kern beschouwen, dan zien wij, hoe de geest van Uilenspieghel nog onversaagd voortleeft in dit oud stedeke. Een geest van gemoedelijkheid, gespitst met kosteiijken humor, die bij tijd en stonde uitgroeit tot een bravour van levensvreugde. Juist door deze echte Sluische gemoedelijkheid treft men hier nooit die ruwheid, die elders soms zoo schrijnend aandoet in de spontane volksjool. In de volksmentaliteit domineert een trek van heusche voornaamheid, een cachet van geestes aristocratie, die men elders zelden aantreft. Sluisch! Dat is het woord. Ik sprak van den geest van Uilenspieghel. Het is opmerkelijk hoe het Vlaamsche element op den voorgrond treedt in de Sluische volksontspanning. Het zijn werkelijk slechte psychologen geweest, die durfden beweren, dat dit volk voor honderd procent Hollander was. Het zijn natuurlijk Hollanders volgens de staatkundige grenzen, doch voor het grootste percentage Vlamingen door de traditie. Het is onbewuste traditie die het gaai schieten, het bollen, het prijskaarten, een Rede rijkerskamer en een Pijpeclub in stand hield, niet een der oprichters indertijd niemand minder was dan de taalkundige Van Dale, de man van het groote Nederlandsche Woordenboek. De opvoeringen der Rederijkers zijn nog telken- jare in het stille stadje 'n soort van evenement. Want hoe dilettantisch deze uitvoeringen ook zijn mogen, er zit soms iets zeer liefs in deze onge kunstelde voordrachten. Op slot van rekening hebben zij geen andere ambities dan enkele uren ontspanning te bieden aan het zeer apart publiek, dat het Sluische is, en dienen dus als zoodanig beoordeeld. Zoodra in 't najaar de dagen korten, komen de prijskaartingen uit, welke oud en jong op de been brengen om 'n kansje te wagen. De prijzen bestaan gewoonlijk uit hazen en konijnen of gevogelte. Het is opmerkelijk te zien, hoe de deelnemers zich Van de vele Sluische vereenigingen neemt de Rederijkerskamer „De Oranjebloem" al 'n zeer bijzondere plaats in De vereeniging vierde dit jaar haar 70-jarig bestaan. De rederijkers voor de jubilé-uitvoering als amusement voor 'n bepaalde klasse, doch als vermaak voor het volk over z'n geheel. Wat in zich ook reeds Vlaamsch is, door en door 1 Van de vele Sluische ver eenigingen neemt de Rederijkers kamer „De Oranjebloem" al 'n zeer bijzondere plaats in. Deze kamer kan bogen op'n zeven tigjarig werkzaam bestaan. Als curiositeit zij hier vermeld, dat Een ander vermaak brengt-1 „bollen".^ Ee" der tooneelsterren van de Rederijkerskamer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1934 | | pagina 24