T/"ent u de stad van de schoonste schoenen, de stad waar de meeste schoensmeer wordt gebruikt, waar de meeste borstels verslijten, waar men géén schoenen draagt of glanzend gepoetste schoenen, waar de spiegelfabrikanten kleineren omzet hebben, omdat ieder zich in zijn schoenen kan spiegelen De stad van de schoonste schoenen heeft een roemrucht kenmerk, dat misschien zoo onbekend is, omdat het zoo bijzonder is. Iedereen weet dat Madrid de stad van stieren gevechten is en dat Venetië beroemd is om z'n gondels en kanalen, dat is zoo al gemeen bekend, dat de aardigheid er bijna af is. Datzelfde geldt van New York met de wolkenkrabbers, Chicago met de geweldige slachterijen en boeven, Weenen met de wals, Rotterdam en de havens, Utrecht en den Domtoren, Amsterdam en de grachten, Haarlem en de bloembollen en Parijs met z'n lichten. Maar wie weet welke stad beroemd is door de glimmende schoenen Dat is een roem, waarop niet iedereen kan bogen. Die stad is Athene. Misschien kan de Grieksche hoofdstad niet met een Nederlandsch dorpje wedijveren in algemeene zindelijkheid misschien ziet de vloer er niet uit als 't tafelblad in demooie kamer, en kan men er niet zonder een griezelig gevoel van de straat eten, zooals dat bij ons wel kan, maar wat betreft de glimmende schoenen, kunnen wij het niet bij Athene halen. Athene is het dorado van de schoenpoetsers; als zij een vakver- eeniging hebben, telt die 'n massa leden, want geen vak wordt er zoo druk uitgeoefend. Als men op den hoek van een straat bij regenachtig weer door een auto bespat wordt, hoeft men niet lang zich aan die smerige onderdanen te ergeren, want drie huizen verder staat er wel een schoenpoetser. In de kleinste straten en steegjes heeft er een post gevat; in de binnenstad staan zij met heele rijeen naast el kaar bij de winkels vindt men er een, zooals men hier bijna bij iedere winkeldeur een pindaman zietkin deren verdienen in hun vrijen tijd hun zakgeld met schoenen poetsen, en zooals men overal/elders kappers salons heeft, zijn in Athene schoen poetszaken ingericht, voorzien van allerlei smeerseltjes om bruine schoenen, zwarte schoenen, beige schoenen, grijze schoenen, dure schoenen en goedkoope schoenen tot een glimmende glinstering en een genot te maken. Kinderen als schoenpoetser in de straten van Athene Een goede standplaats.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4