*sm AMJJ d IPX) RADIO- ONGEMAKKENBUS RADIO-ENCYCLOPAEDIE D u zoupr VANJ £>A-/\Co ut TROEPEN N3PELT6E pzeN, MAje^reur. Vragen op radio gebied morden voor onze lezers geheel gratis beantmoord. Alle oragen over radiostoringen zijn toegestaan. De vragen kunnen ook schriftelijk morden beantmoord, mits een enveloppe met volledig adres van den aanvrager, voorzien van een postzegel van 6 cent, is bijgevoegd. Alle vragen uit sluitend te richten tot Radio-Redacteur van dit blad, Amsterdam-Zuid. Telefonisch spoed- adres Amsterdam 28060. Schriftelijk beantwoord: 87 vragen. K. v. W., Sliedrecht, vraagt naar een handleiding voor aanleg van electriciteit. Dit behoort niet onder ..Radio", doch indien u zich tot een teclinischen boekhandel wendt zal men u zeer zeker geschikte hoeken kunnen aanbevelen. A. J. 11., Ilillegersberg, heeft een toestel met ingeb. honingraatspoelen van 3 jaren oud, waarvan de weer gave vervormd is en waarmee weinig stations meer worden ontvangen. Vermoedelijk zult u moeten vernieuwen de roos terbatterij en een of meer lampen (eind- en plaat stroomlamp). Ombouw is mogelijk volgens onze nieuwe ijzerkernschema's 1935 (7 stuks). Het appa raat dat u heeft is zeer verouderd en met ijzerkern spoelen zult u met c.a. f 10.kosten weer wat be ters krijgen. C. B„ R'dam, vraagt 'n toestel zelf samen te stel len voor in een boot. Dat is zeer lastig te doen en raad ik u ook trou wens niet aan. Beter kunt u dan een kofferradio koopen van Engelseh fabrikaat, weikeu op c.a. f 65. zal komen. Dit is met ingebouwde raam-antenne. P. H., Rotterdam, wil den Volksontvanger bou wen doch heeft maar 120 V. anodesparming. Zulks is niet bezwaarlijk, als u maar een eindlamp ge brnikt met een lage anodespanning zooals de B 409 of daarmede overeenkomt types van ander fabri kaat. P. M. v. d. M., St. Oedeurode, wil zijn oude Philips- toestel 2514 selectiever maken. Hiervoor bestaat geen schema, doch u zoudt zich het beste kunnen wenden tot den Importeur van Fer- rocart (Frelat, A'dam) die speciaal ombouwt, dan wordt de selectiviteit buitengewoon groot. Wend u zich eens tot deze firma om inlichtingen. T. K. St., Maartensbi ug, vraagt hoe hij met het „Frappez-Tout" nog grootere selectiviteit kan be reiken. De selectiviteit is voldoende; natuurlijk kan het nog veel beter, doch u moet een toestel van 250 gul den niet vergelijken met een dat nog geen vijfde ge deelte van dat bedrag kost. Indien u Leuven 338 M. vrij houdt van Hilversum 301 M. is het werkelijk al een prestatie, die men bij de tegenwoordige handels toestellen pas aantreft boven de f lOO.Opvoeren kunt u de selectiviteit alieen door de antenne van 25 M. lengte op 10 M. lengte te brengen. A. B., Schiedam, wil een krachtiger geluid heb ben met zijn Arimtoestel. Dat kan alleen indien u nieuwe lampen neemt en 300 V. anodespanning. Ook het gebruik van een Lftransfornator in plaats van de weerstandkoppeling geeft een veel krachtiger weergave. J. II., Utrecht, vraagt naar een schema voor een kristalontvanger. Daaraan kan ik u tot mijn spijt niet helpen. Indien u een radiozaak binnenstapt en de onderdeeltjes er voor koopt, zal de radiowinkelier bet gaarne even gratis voor u teekenen. B. B., Amersfoort, vraagt goedkoope lampen voor eenige Telefunken- en Philipstypes. U kunt het beste bij een radiohandelaar een paar vergelijkingstabellen aanvragen voor Thermion-, Tungsram- en Radio- Recordlampen. Dan kunt u zelf keus maken. Een zelfgebouwd toestel kan men zelf ombouwen en dan liefst met ijzerkernspoelen, b.v. volgens onze nieuwe Ijzerkernschema's 1935 van f 0.25 (7 stuks). E. H. B., Rijssen, heeft een toestel met ingebouwde honingraatspoelen, dat thans zeer onselectief is. Hij vraagt schema om zulks te verbeteren. Het meest aangewezen is het schema volgens onze nieuwe Ijzerkernschema's 1935. Prijs f 0. 25 (7 stuks). Dan is de selectiviteit prima en de kosten zijn gering. THO M PSON, S. P., is een bekend Engelseh geleerde, geboren in 1851 en gestorven in 1916. Thompson heeft zich vooral verdienstelijk gemaakt met 't populariseeren van de electrische wetenschap. THOMSON, J. Jis een Engelseh geleerde, die zich een onsterfelijken naam heeft verworven door de ontdekking van de electroon. waarop de geheele electronentheorie is gebaseerd. THORIUM. Dit wordt gevonden in Noorwegen, Brazilië en Noord-Amerika. Het is een grijs, metaalachtig poeder. Voor de fabricatie van gloei- draden in radiolampen wordt het veel gebruikt, omdat de electronen-emissie van den gloeidraad zeer belangrijk verhoogd wordt, indien deze wordt voorzien van een Thoriumlaagje. Reeds in 1903 werd dit verschijnsel door Wehnelt ontdekt, terwijl Langmuir 12 jaren later een practische toepassing aangaf voor radiolampen. Dit was de geboorte van de z.g. „laagtemperatuurlamp". De vereischte stroomsterkte werd hierdoor van 0,5 ampère teruggebracht tot 0,06 ampère, het geen een belangrijke besparing heteekende voor de gebruikers van acculampen. TIJDSEINEN. De eerste radio-tijdseinen werden uitgezonden door den Eiffeltoren te Parijs in 1912, hetgeen vooral voor de scheepvaart van zeer groot belang was. De Engelsche omroepstations geven ook thans nog de Greenwich-tijdseinen door het zijn de bekende piepsignalen. Nauen heeft ook een bekend tijdsein. OPLOSSING KRUISWOORD-PUZZLE VAN HUMORIST No. 43. 1 4 Goliath. 1—9 Geleide. 2 1 Genadig. 2—7 Garage. 2—10 Galnoot. 3—6 Leger. 4—8 Herder. 4 15 Hatelijk. 5 3 Rebel. 5 11 Rijzig. 6 14 Regel. 12 Tegelijk. 10 10 21 Tarente. 11 19 Gamma. 13 15 Redelijk. 14 20" Laken. 15 23 Regelen. 16—24 Cantate. 17 21 Parade. 18 23 Openen. 19 22 Arena. 21 24 Ellende. 22 20 Alpen. 24 23 Ev.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 15