HET RIJKSARCHIEF TE MIDDELBURG L Abdijplein, Noor delijk gedeelte, om streeks 1S00, naar 'n lithographie (aqua-- rel van O. J. Bos) uit Zelandia Illu- strata IV, 227. Bijna het geheele Noordelijke deel van den kring der Middelburgsche abdijgebouwen rond om het groote plein naar het Oosten begrensd door de woning van den Commissaris der Koningin, naar het Westen door het Bureau van den Polder Walcheren wordt in beslag genomen door het groote archief, dat het Rijk in de Zeeuwsche hoofd stad heeft. Tot zekere hoogte kan deze instelling voor een van de belangrijkste en ook belangwekkend ste binnen Middelburgs poorten gelden. Haar bekendheid bij den gemiddelden man is daarmede echter zoo ongeveer omgekeerd evenredig. Eenige juiste notie omtrent den ontzaglijken rijkdom aan historische gegevens, welke zich hier heeft opge- Balanspoort, binnenzijde. In den toren, bevindt zich de toegang tot het Rijksarchief. hoopt en dagelijks wordt vermeerderd, ontbreekt soms geheel en al, om maar te zwijgen van den veelal merkwaardigen aard, welke dien rijkdom kenmerkt. Dat is intusschen begrijpelijk. Wie niet een uit gesproken geschiedkundige belangstelling heeft en 't zijn er maar enkelen, die daarmede geboren worden houdt zich van het archief verre. Slechts coïncidenties dus uitzonderingsgevallen kunnen hem dan nog naar de stille vertrekken voeren, waar 't verleden in schijnbaar dorre en droge schrifturen rekenschap van zijn doen en laten geeft. Een reden temeer kan dit alles echter zijn, orn voor een oogenblik op deze plaats de aandacht voor dat half- of onbekende te vragen. Niet om te beproeven een drukker bezoek van kijklustigen aan het Rijks archief te bewerkstelligen (voor „sight-seeing" leent 't zich allerminst), maar indachtig het spreekwoord onbekend maakt onbemind. Mr. A. Meerkamp van Embden, de rijksarchivaris, onder wiens direct gouvernement de instelling staat, keurde aldus opgevat het denkbeeld van eenige publiciteit goed en was zoo vriendelijk ons in zijn heiligdom rond te leiden en er wat over te vertellen. Wat het laatste betreft, veel meer dan binnen de strenge perken van dit artikeltje valt te verwerken. Het onderwerp is trouwens onuitputtelijk. Het bestrijkt een veld van eeuwen op velerlei gebied politiek en economischjuridisch en godsdienstigweten schappelijk en waterstaatkundig en nog veel en veel meer. Het duizelt den oningewijde bij een waudeling door de tallooze zalen, alle volgezet met oude, oudere en oeroude stukken oorkonden en charters, reke ningen en actën, lijsten en kaarten en teekeningen, doop-, trouw- en begraafboeken, burgerlijke-stand- registers en rechterlijke archieven. Langs de wanden en op vrijstaande rekken, in doozen en kasten rusten al die schrifturen in een onnoemelijke "menigvuldig heid. Alles netjes gerangschikt en genummerd, soort bij soort. Meii bedenke, dat al deze papieren even zoovele waardevolle bronnen der historie uitmaken. Ze vormen den grondslag van een heel brok geschied kundige wetenschap. Onoverkomelijk dor en droog zien ze er op 't eerste gezicht voor den leek uit. Maar wie ze weet te lezen en te interpreteeren, ziet zich een wereld van menschelijken handel en wandel Gistpoort (zijde St. Pieterstraat) vóór de restauratie, naar een foto uit Zelandia Illustrata IV, 213. Men ziet, hoezeer dit fraaie gebouw geschonden was.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2