3 Een der zalen, waarin het archief der Ze!ujuj4c/f| Rekenkamer (15961807) geborgen 'is /WcMeZtj van het gebouw links van de Balanspoort, qoae/i "gedeelte). Op den voorgrond de kast voor .bergjnl van groote kaarten planklengte 2.63 M. breedu 1.85 M.) De deelen in de kasten langs denmwul zijn rekeningen, ten deele losstaande, ten deele i\ portefeuilles bijeengevoegd. Gistpoort (zijde St. Pieterstraat) na de restauratie. Haar een teekening uit Zelandia lllustrata IV, 213. geopenbaard. Een grijs verleden is bier aan 't woord met al zijn deugden en ondeugden, zijn hartstochten en edele vervoeringen, zijn oorlog en vrede, zijn recht en onrecht en zijn Zeeuwschen strijd tegen het vijandige water. Het oude archief van de verzonken stad Reimers- waal is in ons Rijksarchief ondergebracht. Men vindt er de rechterlijke en notarieele gedeelten der plaatse lijke archieven, die in 1879 op hoog bevel uit de oude bewaarplaatsen naar het Rijksarchief moesten worden overgebracht. In 1607, veertien jaren nadat Zeeland een eigen rekenkamer had gekregen, werden al de grafelijke rekeningen, te 's-Gravenhage be waard, voorzoover op Zeeland betrekking hebbende, in het Rijksarchief te Middelburg opgeborgen in de lokalen, waar ze destijds een plaats vonden, bevinden ze zich thans nog. Talrijke kleine collecties treft men er aan huis-archieven van diverse oude adellijke families. En dan niet te vergeten het Zeeuwsche domeinarchief der Prinsen van Oranje. Al deze zijn het hoeft nauwelijks betoog van onschatbare waarde voor onze historische kennis. Waarbij men dan niet vergete, dat hier slechts een greep is gedaan een greep uit een overvloed, die niet is te overzien. En een willekeurige greep. Wij noemden nog niet eens het geweldige archief van den Rijkswaterstaat in Zeeland, tot 1849het Noordelijk gedeelte van het Abdij-complex, 19de eeuw, naar een afbeelding uit Zelandia lllustrata, IV, 226. De aangebouwde huisjes zijn bij de restauratie afgebroken. geweldige Staten-arehief, merkwaardige spiegel van een roemruchte Zeeuwsche geschiedenis en de meer dan 2000 kaarten, waarvan de grootste en belang rijkste in een vernuftig geconstrueerde kast zijn ondergebracht, zoodanig, dat ze ondanks haar enorme afmetingen plat kunnen liggen. Men voor komt op die manier slijtage door hangen of oprollen, terwijl ze zoo noodig toch gemakkelijk geraadpleegd kunnen worden. Ettelijke jaren geleden werden de oorspronkelijke ruimten voor het Rijksarchief te klein, om alles te kunnen bergen. Een deel van de oude paperassen is toen ondergebracht in het gebouw aan de Sint Pieterstraat, in vroeger eeuwen Poorthuis van de Abdij de monniken konden van daaruit de geheele Giststraat met omgeving overzien. Deze ruimte is nu echter ook al weer goeddeels verbruikt verschijnsel, dat demonstreert, van welk een geweldigen omvang en importantie het Rijksarchief te Middelburg is. Charter, waarbij Willem II. Roomsch Koning, aait den abt en het klooster te Middelburg zeker land en vrijdom van lasten van land in het ambacht van Ost- capella geeft,1247. Latijn, 't Geschonden zegel in gele was. De Rijksarchivaris in zijn werkkamer.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3