TRICOTAGE-INDUSTRIE IN ZEEUWSCH VLAANDEREN 2 In de Nederlandsche tricotage-industrie neemt Zeeuwsch-Vlaanderen wel 'n zeer voorname plaats in. Voor den grooten wereldoorlog was hier van 'n dergelijke industrie nog niets te bespeuren. Het landbouwende Zeeuwsch-Vlaamsche volk had ge noeg aan den geur van dampende weien in morgen schemering en laaiende, zon-overgoten korenvelden. En midden in de polders van het vijfde district de stedekens Axel en Hulst, met hun neringdoende bevolking die den betrekkelijken bloei van hun be drijven vooral ook dankten aan de menschen van den buiten. Wel bloeide in het naburige Sint-Niklaas 'n wijd vertakte breinijverheid, die niet zoozeer geconcen treerd was in enkele groote fabrieken, maar voor namelijk beoefend werd als huisindustrie, 'n Paar machines met de hand gedreven vormden een be staan voor een gezin. Holland kende Sint-Niklaas als breistad veel kooplui uit Amsterdam en Rotterdam kwamen daar hun inkoopen doen. Toen kwamen de donkere dagen van den oorlog. Somber klonk de echo van ver rommelende kanonnen. Vliegmachines kruisten hoog boven ons Zeeuwsch-Vlaamsch landeke en zeppelins dreven als lichtende vuurkogels door donkere avondlucht. De grens werd gesloten. De „electrische draad" scheidde Holland en België en stevige Duitsche soldaten hielden de wacht. September 1914 bracht karavanen van vluch- II tende Belgen, 't Was een troostelooze aanblik, die menschen beladen met pakken en pakjes, met den - angst in de oogen voor wreede, ongekende dingen. Het leven aan de grens kreeg een andere kleur Aanvankelijk werd de Zeeuwsch- Vlaamsche tricotage-industrie alleen gedreven met handbreimachines. Ze voelen zich baas over haa machineze spreken van mijnendraad, „mijn" biejn en „mijnen" voet. 'n Sprekend overzicht opn serie automatische rondbreimachines in een der grootste Z.-Vlaamsche tricotage-fabrieken.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2