•VA rnO^ RADIO- ONGEMAKKENBUS r@- lofe£. RADIO-ENCYCLOPAEDIE fls&Vh* V C; Vragen op radiogebied morden ooor onze lezers geheel gratis beantwoord. Zij kunnen ook schriftelijk morden beantwoord, mits een enveloppe met volledig adres van den aan vrager, voorzien van een postzegel van 6 cent, is bijgevoegd. Alle brieven hierover uit sluitend te richten aan den Radio-Redacteur van dit blad, den heer WPeelers, Amsterdam-Zuid. Telefonisch spoedadresAmsterdam 28060. Schriftelijk beantwoord 35 vragen. O. H., Waalwijk, vraagt naar den „Storingsgids" en een 4-lampsschema. Beide zijn niet meer verkrijg baar. Inpl. van den „Storingsgids" kunt u beter nemen het nieuwe boek ,,'t Is alles maar 'n weet", terwijl overigens alleen 3-lamps-schema's verkrijg baar zijn, b.v. IJzerkern 1935 (7 stuks) f 0.25. S. J. C. V., Utrecht, wil zich 'n ultra-kortegolfsche- ina aanschaffen en bouwen met oude onderdeelen. Dit is juist het lastige bij het ontwerpen van een dergelijk schema. Men kan nu eenmaal in een toestel, waarbij alles zoo precies mogelijk berekend moet zijn, niet allerlei oude spullen toepassen. Daarom ook hebben wij steeds geen speciaal u.k.g.-schema uitgebracht. Er is als regel nieuw en speciaal mate riaal voor noodig, tenzij een gewoon primair schema gevolgd wordt. Het „Passe-Partout" is ook wel bruikbaar voor u.k.g. De electrische storingen heb ben met selectiviteit weinig temaken. Met ijzerkern- spoelen is de selectiviteit uitstekend. Electrische storingen kan men op verschillende manieren eenigs zins bestrijden, hoewel niet afdoend. Zie daarom trent het boek ,,'t Is alles maar 'n weet". G. J. B., Oosterbeek, heeft een toestel met ver wisselbare spoelen waarop geen kortegolfstations meer ontvangen worden en langegolf alleen nog maar 's avonds Huizen. De oorzaak kan alleen maar zijn de ouderdom van de lampen. Deze moet u eens bij een kennis pro- beeren. Ook de roosterbatterij vernieuwen. H. B.H (Schipper), heeft een kristaltoestel op zijn schip en ontvangt niets. Neen, dat zal ook wel heel lastig gaan met kristal te ontvangen op zulk een gebrekkige antenne. Daar valt niets aan te doen. U moet minstens een 1-lamps toestelletje maken daarvoor. A. G. v. P., Den Haag, vraagt een schema om lampen te kunnen doormeten, ook de emissie. Een bepaald schema is daar niet voor noodig. De meters die men er wel voor in den handel ziet zijn zeer een voudig. Het is een Voltmeter die in serie geschakeld wordt met 'n batterijtje van 1 of 4 y2 Volt. Daar- tusschen wordt de gloeidraad van de lamp gezet en indien de gloeidraad heel is, zal deze doorverbinding geven en slaat de Voltmeter uit en wijst de batterij- spanning aan. Is de gloeidraad defect, dan slaat de meter niet uit. Emissie meten is ook eenvoudig. Dit gaat om den anodestroom dien een lamp geeft bij een bepaalde anodespanning. B. v. geeft een B. 405 met 150 Volt anodespanning en 4 Volt gloeispanning en 15 Volt negatieve rooster- spanning 15 m. Amp. normaal als nieuwe lamp. Dit wordt gemeten door een milli-Ampèremeter te plaatsen tusschen de plaat van de lamp en de anode - spanning. Wijst de meter 10 m. Amp. aan, dan is de emissie dus 5 m. Amp. te laag. Zie de beide teeke- ningen in deze rubriek Emissie- Doormeten van lamp. J. v. R., Den Haag, heeft een 3-lampstoestel en wil daar een 4e lamp bijzetten (wisselstroom). Zulks wordt sterk ontraden, omdat de anode spanning onvoldoende is en overigens met 2 trappen Lfversterking de kwaliteit der weergave sterk zakt. U zoudt wel een 12 Watt eindlamp kunnen bijplaat sen, doch dan met geheel aparte voeding, 't geen nog al kostbaar wordt (c.a. f 25. TRILLERGELIJK RICHTER. Gelijkrichter voor het laden van accumulatoren waarbij géén lamp gebruikt wordt doch een trillerveertje dat bewo gen wordt door den wisselstroom van het lichtnet en de contacten sluit waardoor de stroom in één bepaalde richting wordt doorgelaten. TUNGSTEN is een hard, grijs, broos metaal met zeer hoog smeltpunt (3300 gr. C.). Tungsten wordt veel gebruikt om de hardheid van staal te verhoogen. Ook de gloeidraden voor radio- en andere lampen worden van Tungsten gemaakt. TWEE-ELECTRODEN is de oorspronkelijke radio lamp, uitgevonden door J. A. Fleming. Deze bezat slechts twee electroden, n.l. een kathode (gloeidraad) en een anode (plaat). De enkelzijdige gelijkrichterlamp bevat ook twee electroden. ULTRA-KORTE GOLF. Behalve de golflengte- gebieden van den omroep, dus van 200550 M. en 10002000 M., interesseert den luisteraar nog een derde gebied, n.l. dat der ultra-korte golven, welke gerekend worden te liggen onder de 100 M. In de practijk is men gekomen tot 5 M. golflengte, alhoewel in de laboratoria reeds met nog kleinere golflengten wordt gewerkt. De ultra-korte golven bezitten bijzondere eigenschappen, zooals het groote doordringingsvermogen op enorme af standen met betrekkelijk geringe energie, meer vrij van atmosferische storingen en afstembaar met eenvoudige middelen. Het is interessant eens af te stemmen op dit golflengtegebied, omdat men van ongekend verre afstanden kan ontvan gen. Amerika en Australië kunnen op gunstige tijden, dat is wanneer het geheele of nagenoeg geheele traject in duister gehuld is, zeer goed beluisterd worden. Het verdient aanbeveling voor u.k.g.-ontvanger een speciaal toestel te maken en niet te combi neeren met omroepontvangst op korte en lange golf.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 15