NISSE EN 's-HEERABTSKERKE De twee Poeldorpen Afbeelding van de Ambachts Heerlijkheid van der Nisse, waarop het oude slot nog voorkomt en de mo numentale kerk, die thans ook nog n sieraad uit maakt van het dorp. Te midden van het natuurschoone polderland van Zuid-Beveland, verscholen achter het lommer der boomen en begrensd door niet minder dan 7 dorpen, ligt Ter Nisse, met zijn prachtige kerk en spitsen toren. Dit kleine dorpje, dat zoo schilderachtig is gelegen, is een bezoek overwaard. Omstreeks het jaar 1160 werd daar door Floris VIII, uit het Edelengeslacht van de Borselens, de oude dijk gelegd. In ieder geval dateert uit dien tijd het bestaan van dit dorp, dat toen Gervarnesse en Gerbernisse heette. Nisse is niet groot. Men kan het van verschillende zijden benaderen. Wij zouden heusch niet kunnen zeggen, van welke zijde men de mooiste entrèe heeft. In het midden is een ruim plein, met een grooten vijver, welks heerlijk water vroeger menschen en vee drenkte. De mooie oude pomp, naast de openbare school, die op het midden van het plein staat, trekt terstond ieders aandacht. Maar het mooiste van Ter Nisse is als een heerlijk overblijfsel uit zijn glorietijd, toen de Edelen van Nisse er nog hun kasteel bewoonden het prachtvol kerkgebouw. In het midden der dertiende eeuw werd aan de zuidzijde van het plein dit fraaie gebouw in baksteen opgetrokken en aan Onze lieve Vrouwe toegewijd. Toen wij den Burgemeester van Nisse vroe gen, het gebouw voor „Ons Zeeland" te mogen bezien en onze indrukken in beeld vast te leg gen, was deze daartoe gaarne bereid en bood ons aan, om onder zijn geleide, het gebouw tot in zijn kleinste détails te bezien. Daar de heer van der Poest Clement zelve den sleutel heeft, volgden wij hem gaarne. En in wien zouden wij een beteren gids treffen, dan in dezen Burgervader, die zelve de enorme restauratie heeft geleid? Reeds bij het binnen treden treft den bezoeker de Middeleeuwsche om geving. Het tongewelf, de spitsboogvormige ramen, de koorhekken, het is alles even mooi. Het meest bezienswaardige van de schitterende kerk, die nu aan de Ned. Hervormden behoort, zijn de 12 apostelen. Dit Middeleeuwsch beeldhouw werk is buitengewoon prachtig. Voorts zijn in het gewelf uitgesneden de wapens van het Edelengeslacht Borselen (een zilveren vaan op een zwart veld, wat beduidt, vriendelijk voor den vriend en vijandig voor den vijand) en het gevierendeelde, in heral dische kleuren, wapen van Hendrik van de Veer, den Graaf van Granpé en den Heer van Nisse. Deze was waarschijnlijk de bouwheer van het nieuwe koor. Een beschrijving van eiken apostel zullen wij niet geven. Ze zijn allen verschillend en dragen elk een pallium of tunica op Oostersche wijze. De rijke kleurschakeering boeit het oog. Ook de fraaie kanun- nikenbank is zeer merkwaardig. De graven der ver schillende Baljuws van Nisse trekken mede de aan dacht. Zij getuigen mede, hoe groot de in vloed van Nisse was, in de verleden tijden. Wie wil weten, hoe hoog in de Middeleeuwen de kunst ontwikkeld was, brenge deze kerk eens een bezoek. Burgemeester van der Poest Clement, wien de kerk zeer na aan het harte ligt, stelt belangstellend bezoek zeer op prijs en geeft zelve als gids alle ge- wenschte inlichtingen. Wie zich tot hemwendt wordt niet teleurgesteld. Zoo is de Onze Lieve Vrouwkerk te Nisse, met haar gepolicliromeerde beeldhouwwerk, een heerlijk over blijfsel uit het verleden. Zij geeft in alles nog zoo Kijkje in de kerk met fraai koorheken bij de restau ratie blootgelegde wandschilderingen. Fragment van een der zijbeuken van het kerkexterieur jYMIEV AA

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2