duidelijk te zien, met welke liefde, kunst en toewijding •dat werk is uitgevoerd. Tegenover de woning van den Burgemeester bevindt zich. nog het monumentaal hek van het voormalige slot, waarin nog de wapens van Misse (Ben keper met drie Fransehe lelies) voorkomen. Op liet dorpsplein staan de openbare school en een fraaie pomp. Het gemeentehuis zelve is een zeer eenvoudig, maar toch geriefelijk gebouw. Overigens worden er in Misse meer gemeentezaken bij den Burgemeester in huis besproken, door de inwoners, dan op het gemeentehuis zelve. Als ze met iets be zwaard zijn en wie is dit niet in dezen crisistijd 1 dan loopt men even naar diens huis, dat voor ieder open staat. Dat de inwoners zich niet verheffen op wat ze kunnen blijkt wel int bet volgende vers dat boven een bakkerij te lezen is, 11.1. Al had ik Salomon's wijsheid En Croesus' gewin Toch kan ik niet hakken Naar iedereen's zin. Dat Misse en zijn kerk, van verre en nabij, talrijke bezoekers trekt, blijkt wel uit het door den heer v.d. Poest Clement aangelegde bezoekenboek, dat in de mooie Consistorie is neergelegd. Wij vertrouwen, dat nog vele namen, ook van lezers van „Ons Zee land", in dit boek geplaatst zullen worden. Ze zijn allen welkom. Ten Oosten van Misse circa 10 minuten fietsen ligt het andere Poeldorp, 's Heer Abtskerke, de miniatuurgemeente met 465 inwoners, 't Is een heel Kerkkoor met preekstoel en kanunnikenbank. De burgemeester vanNisse, ile Edelachtbare heer van der Poest Clement, die met hart en ziel voor de res tauratie van het prachtige kerkgebouw heeft geijverd. aardig dorpje, de huisjes staan vertrouwelijk rondom de oude kerk geschaard. 's Heer Abtskerke was een geestelijk goed. Graaf Dirk VII had aan de Abdij te Middelburg een aantal tienden en landen gegeven, welke in 1208, door zijn broer Willem, opnieuw aan de Abdij werden toe bedeeld. Dat deze geestelijke heeren met deze giften in hun eere waren, laat zich begrijpen. De invloed der Middelburgsche Abdij kon dus tot ver op Zuid- Beveland doordringen. De Abt stichtte op deze verkregen bezittingen een kerk, welke hij aan den Heiligen Apostel Johannes wijdde. Zijn oorspronkelijke bedoeling, om aan dit dorp den naam Johannisdorp te geven, ging niet door, daar het volk liet steeds eenparig des Heeren Abts-kerke noemde, welken naam het tot lieden draagt. Evenals die te Misse, behoort ook deze kerk tot de mooiste monumenten van Zuid- Beveland. Foto van het kerkerterieur te 's Heer Abtskerke. Twee van de twaalf apostelbeelden in de kerk. Middéleeuwseh houtsnijwerk: Apostelkoppen.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3