ZEEUWSCH NIEUWS B I E ONS OP 'T DURP 4 Ja, mensehen, noe worre m'n mie groote letters 'edrukt. Eest was ik t'r zelfs van opder den indruk, dat alles d'r zovee groot op stieng, want 't is a erg, a je j'u eige zo elke weke zwart op wit ziet, mae mie zukke koeien van letters, das de moeite. En noe e'k een brief g'ad van iemend, die vroog wat a dat noe in a, dazze 't noe mie van die groote letters gienge drukke. Ja, 'oor is 'ier, ik dienk dat dat 'edaen is voe d'ouwe mensehen, die a nie mi zo goed kunne leze. En van die ouwentjes dae mot ik 'et van e, wan da jonge goed da lees nie mi, tegenwoordig, da zit lieverder op de voetbalvelden, en gee ze is ongelieke As ik t'r op tied mee behonne was, zat ik noe nie mie de rimmetiek, wan daer.e'k wee vreed vee last van, das waer. Jewannes, een knecht van m'n zeune, die voetbalt ok, en elke weke in een aere plekke spele, en da kost niks en je zie nog is wat van de waereld, die vint is op meer plekken 'ewist as ik. En dust bin ik we voe de sport, al is't ok mie maete. M'n e anders wee wat 'ad, van de weke. Je zit noe altied maer in de msten, en je roch van 't een in 't aer. Noe ino je wete, da m'n vee last van muzen e. Dat 'ei iedereen buten noe we, en das noe ok meestentieds zo erg nie, mae bie ons wier 't zo bar, da m'n niè mi kuste slaepe. Wan da tuug da komt altied op de vliering boven onze slaepkaemer, en de leste nachten was da toch zo erg, verschrikkelijk. Noe za je zegge: Je mo de katte d'r op doe, mae das gek, die katte wil noe eenmael nie op die vlierieng, wat of je d'r ok an doet, en d'r bin zovee 'oeken en gaeten, dazze d'r altied weet uut te kommen. En eerhistere wier 't zo erg, da de vrouwe midden in de nacht deur de kaemer sprong vanwege een muus die a nae benejen 'ekomme was en over d'r kussen liep. Noe, dan bin ze bie mien an t ver keerde adres, want ik geve niks om muzen, en ik slaepe deur ok. Mae vrouwen die bin .noe op da punt een bitje zwak, dust d'r most raed 'eschaft worren, en a t'r raed 'eschaft mo worre, en de vrouwe zeit dat, dan beteken dat da Pier 't mot doe. Dust ik laete een grote klemme uut stad mee- komme, een stikje lekker spek d'r in, en die op de vlierieng. Goed, me gae slaepe, en d'r 'beur niks, m'n 'oore niks, en m'n slaepe. Mae een stuitje d'r nae worre m'n wakker, wan 't is boven een leven as een oordeel, 't Leken we of t'r een vint mie zwaere laerzen over de vlierieng hins en de were vloog. Wulder luustere en de vrouwe benauwd. Je mo gae kieke, 'oor, zee ze, en ze kroop onder de dekes, en ik zeeJewel, maer 'oe kom ik d'r bie Ja, 'oe kom je d'r bie. D'r is niks as een luukje, net boven m'n kop, en a'k noe op de rand van t bedde gae stae, dan kan 'k 'et net opendouwe, en persies mie m'n kop d'r boven op zolder kieke. Dust ik stae op, en ondertusschen een leven as een oor deel, en ik wist ik ok nie wat a 't was. Dust ik douwe 't luukje open, en mie m'n aeren 'and doe'k 't olielampke neme, anders kust ik niks zie, en ik kieke op de zolder. En dae zie'k, dat een muus mie z'n staert in de val 'erocht is, en die sleep noe mie da dienk over de zolder. Ja, wat mo je dan doe 1 Ik kust t'r glad nie biekomme, en ik wee of 'estapt, en de vrouwe kwam wee mie d'r kop boven 't dek, toen azze 'oorden da de muus d'r in zat, en ik om een zwaere klippel, en die g'aele, en toen wee op de rand van 't bedde, en in m'n aeren 'and dat lampje. En ik kieke, wan ik docht A je noe mae dicht 'enog langseene m'n komt, dan za'k je gauw j'n essens in 'eslogen e. Mae 't leken we of 't beest zo ies voelde ankomme, wan 't bleef maer uut de buurte, en ik kree nie vee kans. Maer eindeiienge dae was 't zo varre, (la d'n noga dichte bie kwam, en ik buge m'n eige voorover, en ik slae, en 't is raek ok, mae tegeliek verlies ik m'n evenwicht en ik soenkele nae beneje, boven op de vrouwe en mie m'n olielampe. En toen waere m n wee waer a m'n weze moste, wan toen a Pier 't edae, en Pier was niks en Pier kust niks, en ik zegge: ik wensche je wel te rusten, en ik docht kies jie mae toe. Mae de muzen waere vort. Allee, de groetenisse, PI ER VAN 'T HOF De af deeling D van den Ned. Bond van postduivenhoudérs organiseerde in het clublokaal van de postduivenver- eeniging ,,de Posthoorn" haar jaar- lijksche tentoonstelling voor de provincie Zeeland. Bestuur en commissieleden, resp. de heeren IV. J. .van Uxem, J. C. Hecke, A. de Brun en J. Janisse en enkele bezoekers bij de opening van de tentoonstelling. Het keuren der dieren. Links J. Hecke met den mooisten doffer der tentoonstelling en rechts de keurmeester met .ie mooiste duif (eigenaar J. W. Hansevan de tentoonstelling De werkzaamheden ter verkrijging van een doorloopenden Boulevard langs de Schelde gaan langzaam maar zeker verder. De verbreeding van den dijk nabij het eiland, die eenmaal kan uitgroeien tot een fraaien wandelweg. Op Woensdag 16 Januari had te Na de officieele opening van de nieuwe Schuttershofzaal poseeren Middelburg de officieele opening plaats mor ons bestuur, eigenaar, exploitanten en enkele genoodigden. van de geheel gerestaureerde concertzaal in Schuttershof. Jhr. Boogctert, deken van de confrérie van St. Sebastiaan, opent de zaal.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4