Het voormalige schitterend geleyen „Jachtlust" te Kapelle, dat in 1H34 onder sloopershanden viel. Ken foto van de afbraak en nog enkele overgebleven boonien van „Jachtlust", dat thans geheel is verdwenen. verdwenen één voor één en armoede trad er voor in de plaats. In de 12de eeuw had zich te Kapelle ook een aantal aanzienlijke families uit Vlaanderen gevestigd. Dit dorp bezit een der fraaiste monumenten van Zuid - Beveland, n.l. de N.H. kerk. Vroeger, toen alles nog den R.K. Godsdienst beleed, was dit kerkgebouw aan de Heilige Moeder Gods gewijd. Aan haar behoo- ren eenige prachtige vicari, gewijd aan St. Catha- rina en Barbara, benevens aan St. Jan. De vier kleine hoektorentjes duiden aan, dat zij een Moederkerk is. Ten Noorden van het dorp lag een plaats, de Bliwerve genaamd. Daar werd vroeger recht gespro ken en allerlei legenden en verhalen over de (4) Eli(um) werve doen nog de ronde. Tot de prachtige kasteelen en huizingen behoorden ook de kasteelen Maalstede, Gistellis, Ponques, die niet weinig bij droegen tot den luister van het dorp. Wat Biezelinge betreft, dit plaatsje was in het jaar 1300 de voornaamste havenplaats van Zuid- Beveland. Het dankt zijn naam aan 't stroompje, de Bieseling-ee", welk water later afgedamd werd. Het was een fraai dorp, met mooie kerk en peer- vormigen toren, evenals in Veere. Vlak bij het water was de Burcht Bruelis gebouwd. Deze was oorspron kelijk een zware wachttoren. Deze burcht kwam door schenking van Graaf Willem IV, in de 14de eeuw, aan zijn neef Ridder Simon van Bruelis. Deze Ridder verfraaide den Burcht, wiens roem met dien van den Goesehen Ridderburcht Oostende wed ijverde. Deze Simon bedijkte in 1352 een groote schor, die vlak bij de Biezelingsche haven lag en naar hem Simonspolder genoemd werd. Ook was er te Biezelinge een prachtig klooster, dat den bekenden naam Jerusalem droeg, waarin alleen adellijke jonkvrouwen werden opgenomen. Biezelinge ontving in 1399 van Hertog Willem van Henegouwen een vrije jaarmarkt, die steeds druk bezocht werd. Helaas was er tusschen Kapelle en Biezelinge vaak ruzie. Naarmate Kapelle groeide, nam de bloei van Biezelinge af. Hierdoor ontstond veel naijver onder elkaar. Eens was het zoo erg, dat om een kerkelijk geschil keizer Karei V op 17 April 1529 per soonlijk moest ingrijpen. Thans is het gelukkig vredig. Samen werken zij op alle gebied. De veiling is er wel het beste bewijs van. Op tuinbouwgebied presteert Kapelle-Bieze- linge veel. De producten zijn tot in het buitenland bekend, 't Is een bloeiende gemeente, al heeft de crisis het dorp ook niet ongemoeid gelaten. Met ver langen ziet de bevolking uit naar 't tijdstip, dat de Jamfabriek weer op volle kracht zal kunnen gaan werken. Te Kapelle wordt veel gebouwd. Nieuwe bouw plannen zijn spoedig vol. Nu weer heeft men, in het eind van 1934, het fraaie „Jachtlust" gesloopt, waardoor een stuk prachtige natuur is vernietigd. Moge het nieuwe bouwplan, dat thans ontworpen is, zich aanpassen aan de mooie omgeving, en moge het dorp, onder leiding van zijn Burgemeester, den Edel- achtbaren Heer Bierens, groeien en bloeien. De kerk van Ka pelle in 1743. Nog een afbeelding van Kapelle in de 18e eeuw.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3