ZEEUWSCH NIEUWS Zo. Beter nog we nie, mae beterder we. Das de vost. Zo gauw a 't gae vrieze, teminste, a't 'et van dat droge kouwen weer wordt, dan gae 't beter, dan lieken 't we of m'n ouwe botten 'esmaerd worre. Dust ik krupe a wee zo'n bitje op'anden en voeten deur den 'uzen, 'oewe de vrouw d'r schande van spreekt, wan je begriept we, z'is nie alleenig vol mie goeie zurgen voe mien, mae ze zou ok nog we is een keere wille schrieve. Noe, a bin m'n viengers nog wa stieve van de rimmetiek, en a gaet 'et dan wa langzaem, m'n komme toch waer a m'n weze wille. En je mo begriepe, ik most er toch uut, wan van- daege, a vroeg op den ochen, m'n zatte nog nie eens an 't eten, dae kwam Pier Vermuje mie een opgestove zeil binnen, mie zo'n vaert en zo'n ies- selijken 'ezicht, da de vrouwe d'r nie eens an docht om 'n op z'n ziele te geven omda t'n z'n voeten nie 'evaegd a, en de matte voe de deure een ende voe z'n uutschopte. Pier, man, man, wat is t'r an d'and vroog ik. Ik-ik-ik e een dreigbrieve g'ad, zee d'n, en um wier nog witter as de waste van de vrouwe. Een dreigbrief riepe wulder, en van wien Ja, a'k dat mae wist, zuchtede Pier, en 'um 'aelden uut z'n zak een pepier voe den dag, en wulder lazze Indien gij morgenavond acht uur in den hollen boom nummer 14 aan den Roelantsweg niet 100 gulden neerlegt, zijt ge uw leven niet meer zeker. Wjj waarschuwen u voor het laatst. De zwarte bende. Oei, oei, oei, riep de vrouwe, die ok bleik trok sint a ze las, dat lieken Amerika we, hoster-voe-de- waereld, daer 'ei je 't noe waer a je in de krante altied van leest 'Oor is 'ier, zee ik, daer e m'n noe niks mie te makene. 'Ei jie somtemet een idee, waer a dien brief vandaene komt Neent, zee Pier, maer ik zee Pier, mie permissie, je zit te liegen. A je wil da'k j'elpe, dan mo je de diengen nie verdraaije of ver- zwiege, mae dan mo je zegge waer a 't op staet. J'ei toch zeker den een of den aer we ies 'edae, da ze centen van je los wille kriege Ja, zee 'um, eerlijk 'ezeid, dat e'k net, en dat was nie goed van m'n. Ik e vlee weke op de Goesche mart een koeie verkocht an een vint uut Rotterdam, die d'r nie vee verstand van a, en noga voe vee cen ten, afijn, je begriep mien we. Ja, zee ik, ik begriepe je net. Wat 'eit die vint 'edae E, die 'ei m'n een brief 'eschreve, da t'n 'onderd gulden vrom most e, wan dat t'n m'n anders we zou kriege. En dat 'ei je nie 'edae Neent, ik zou je danke. Ja, zee ik, wan ik docht, op je ziele mo j'e, ja, dan zit je d'r lillijk in. Voor vuufendertig jaer is t'r 'ier ok zo'n geval 'ewist, en dat 'eit die vint z'n kop bienae 'ekost. Ik zie nie 'oe a'k je d'r uut mot 'elpe, man, d'r is gin doen an, en a 't een bitje wil, dan maeke ze je koud, wan zukke Rotterdammers, die bin nie mak, da ka je we in de krante leze. Pier zat glad verstiefd, en toen kreeg ik meelie mie z'n. Ik zeggeWaerschouwt de plisie, maer 'um zee dank je wel, da gae m'n schande over 't 'eele durp en nog varder. Dan mo je betaele, zee ik, wan ik docht, ik za je we kriege waer a'k je e wil. Ja, zee 'um, mae' vuuftig gulden zou meer as genog weze. Goed, zee ik, dan vuuftig gulden, en gee tie dan maer an mien, en gae jie noe mae naer 'uus en dienk mae nergest mir an, ik za ik we zurge, dat alles in order komt. Afijn 'oor, Pier die straelden en was glad op 'elucht. Je kriegt een kiste seharen van m'n, a je 't voe mekare briengt, zee 'um, maer ik zee noga scherp ik dank je we, 't is 'ier gin dief en diefjesmaet, en je mo goed begriepe, da 'k acheel nie accoord gae mie zukken zwendel, en je mot ok wete, dat 't d'eeste en de leste kere is, da'k j'elpe. Uut. En 'um weg. En noe zit ik mae te prakke- zeeren 'oe of ik dat an mo steke. Afijn, kom tied dan kom raed, en ik za d'r in ieder geval merge zelf op of gae, das vast. En kommende weke 'oor je d'r dan we meer van, azze mien teminste nie voe Pier anzie en een stik mes in m'n rik steke Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HO F. De Openbare school te Othene, die het vorig jaar werd opgeheven en waarvan de jeugd nu den verren tocht naar Zaamslag moest maken, is blijkbaar uit wraak ge bombardeerd met steenen zoodat geen ruit heel bleef. De ouders van de lieve jeugd zullen in hun portemonnaie moeten tasten. Te Vlissingen arriveerde op Donderdag 31 Januari per K. L. M. ds 95-jarige heer J. van Heezen uit Enkhuizen, de oudste door de K. L. M. vervoerde passagier. Het krasse oudje werd bij zijn vertrek uitgeleide gedaan door burgemeester van Woelderen. Gepavoiseerde schepen in de haven van Sluiskil, waar steeds opnieuw scheepsladingen worden gelost voor de fabrieken. Het kerkje van Grijpskerke laat in den winter zijn torentje door de kale boomen zien. De statige oprijlaan van het voormalige klooster Soetendaal onder Serooskerke in een lieflijk winter zonnetje.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 4