cMORRO CASTLE Het Doodsuur van een Zeekasteel DOOR RUDOLF VAN WEERT NOG voor hij uitgesproken was, sprongen de jongens op, gooiden de paar centen voor hun vertering op tafel en holden naar buiten. Toen begonnen zij een wilden ren naar pier 13. Het was nu een wedstrijd, wie het eerst al zijn kranten kwijt zou zijn. Nu gebeurt het volgende In de loodsen van de Ward Line staan de drie honderd menschen, die op de passagiers wachten, de douane-beambten en de employé's. De inspecteur zit eenzaam op zijn bureau en staat in dubio, of hij de Ward Line niet op zal bellen en instructies vragen. Want zijn taak lijkt hem tè pijnlijk. Voor de loodsen staan een paar employé's der reederij en twee douanebeambten, die zorgen, dat er niemand binnengaat, die niet in 't bezit is van een toegangsbewijs, door de douane afgegeven. Die menschen vormen dus een afzetting. Maar in Amerika is geen enkele afzetting in staat, een troep kranten jongens tegen te houden, die het vaste besluit hebben genomen, hun bladen te verkoopen, en het zich door niets ter wereld te laten beletten. Reeds van verre schreeuwden zij „Extra Extra Brand op de Morro Castle en zij stormden op de afzetting toe. De employé's der lijn schrokken zoozeer van het bericht, dat hun mooie schip Morro Castle in brand stond, dat zij werktuiglijk in hun zak tastten, een geldstuk te voorschijn haalden en den jongens, die buiten adem tegen hen op botsten, de eerste exemplaren uit de handen rukten. De douane-beambten deden een zwakke poging, de jongens tegen te houden, maar haalden toen eveneens geld te voorschijn en kochten het blad, en toentoen hoorde de inspec teur in zijn eenzaam vertrek opeens een geweldig, hartverscheurend geschreeuw, want de kranten jongens hadden zich tusschen de menschen in de loods geworpen, al roepend „Extra Extra Brand op de Morro CastlePin de verschrikte kreet van driehonderd menschen gaf hun antwoord. In een minuut waren alle kranten verkocht. Toen werd het in die loods 'n ontzettend tafereel. Vrouwen vielen op den grond, schreiend en zich wringend in hysterische krampen. Kinderen schreiden, mannen raasden-en vloekten, He employé's stonden er radeloos bij, want ook zij hadden niets geweten, en zij hadden broers, vrienden of kinderen op de Morro Castle. Intusschen las telkens iemand, die een krant bemachtigd had, met bedrukte stem de berichten voor. Dan viel een ander op hem aan en trachtte hem een stuk krant te ontrukken. Dan sloot zich de menschenmenigte aaneen, en stormde naar het bureau van den inspecteur, een paar vernielde, versplinterde kasten achter zich latend, en allen schreeuwden „De verlieslijst We willen de verlieslijst zien Wie is er omgekomen Wie is er nog in leven f" Sidderend en hulpeloos stond de inspecteur voor die menschen. Een paar mannen grepen hem en trok ken hem de loods in. Zij riepen hem toe, dat zij hem doodsloegen en in de rivier gooiden, als hij niet dadelijk de namen der dooden en der overlevenden bekend maakte. De inspecteur riep terug, dat hij niets wist, dat niemand iets wist. Het was nog niet eens precies bekend, wat er met het schip gebeurd was. De vrouwen drongen op hem aan en kreten „De kranten weten 't welWaarom weet de maat schappij 't dan niet f" Toen antwoordde de inspecteur, dat hij aanstonds de Ward Line zou opbellen ze moesten hem met rust laten, weer in zijn kantoor laten gaan hij be loofde hun, dat hij de heele verlieslijst op zou schrij ven, dat hij hun alles vertellen zou Dan laten zij hem los hij rent zijn bureau weer binnen, sluit de deur achter zich, maar belt de maatschappij niet op, want hij weet, dat het nutteloos is hij spreekt echter met de politie. De werkloozen, die voor de loods staan, zijn inge licht door de krantenjongens, die zonder bladen weer buiten zijn gekomen. De jongens zijn ook een beetje van streek en ontroerd door hetgeen zij pas beleefd hebben. De douane-beambten zijn de loods binnengegaan de employé's der Ward Line, die voor de deur op post hadden gestaan, zijn binnengeroepen. Zij heb ben hun handen vol aan de vrouwen, die in onmacht zijn gevallen en de kinderen, die luid schreien. Dan schrijdt de menigte werkloozen, die in den regen staan, langzaam naar de loods toe niemand houdt hen tegen zij gaan binnen en zetten zich op de banken en verheugen zich, dat zij althans voor enkele uren een onderdak hebben, geborgen zijn voor den regen. Het rumoer echter wordt steeds grooter, steeds ontzettender, naarmate de menschen vorderen met de lezing van hun blad. Gaat men na, wat er gebeurd is, dan is het bijna niet aan te nemen, dat er nog iemand van het brandende schip gered is. De woede van die driehonderd menschen keert zich tegen de Ward Line, die niet gezorgd heeft, dat de wachten den voldoende werden ingelicht. In niemand komt de gedachte op, dat de maatschappij zelf óók nog niet zoo heel veel kon weten. Als het tumult op zijn hevigst is, als de vuisten der mannen, gejaagd door de stemmen der vrouwen op den achtergrond, een wilden roffel slaan tegen de deur van den inspecteur, dan komt de politie. Zij snelt toe op motor-fietsen en in auto's, een bereden afdeeling komt er in draf achteraan. De politie zet den toegang tot de loods af. Zij gaat de loods binnen en stuurt eerst de werk loozen, die binnen zijn gedrongen zonder toegangs kaart, naar buiten, den regen in. Daarna echter staan de politie-agenten besluiteloos in de loods tusschen de jammerende vrouwen niemand weet, wat er gebeuren moet. Nu belt de inspecteur eindelijk den directeur van de lijn op. Het hoofdkantoor krijgt hij nog niet het is te vroeg. De inspecteur verneemt echter, dat de Morro Castle in de nabijheid van Ashbury Park en Spring Lake naar het strand toe drijft. Men vertelt hem, dat er daar aan de kust al sloepen gezien zijn. Later krijgt hij te hooren, dat er te Spring Lake een sloep geland moet zijn, maar voor dit bericht kan men niet instaan. In ieder geval gaat de inspecteur nu de loods in en met luider stem deelt hij mee, wat hij gehoord heeftdat het schip tusschen Ashbury Park en Spring Lake zal aandrijven en dat er al sloepen in zicht zijn. Terwijl hij spreekt, komen er brancards daar mee worden de vrouwen, die bewusteloos op den vloer liggen, in auto's gedragen andere vrouwen uit de loods helpen, om haar naar huis te brengen. Na de woorden van den inspecteur loopt de groote loods leeg. De menschen zullen naar Ashbury Park of naar Spring Lake rijden, of zij gaan thuis wanhopig zitten wachten op de kranten, die waarschijnlijk sneller de verlieslijsten zullen bevatten, dan de maat schappij ze bekend kan maken. In de loods blijft er niemand dan een vierjarig kind, dat op den vloer genoeglijk zit te spelen met een poesje, dat is komen aanloopen. Een kolossale politie-agent neemt het kind, dat blijkbaar vergeten werd, mee. De moeder of de vader zal wel bij de politie komen. Nu huilt het kind echter. Het wil niet van het poesje scheiden. Dus neemt de agent ook het poesje mee. Want dat een kind schreit, dat kan hij niet op zijn verantwoor ding nemen. VOOR DEN ZEERAAD De Morro Castle is brandend op het strand ge- loopen, bij Ashbury Park. Tientallen en nog eens tientallen menschen zijn verbrand of verdronken. Totaal heeft de ramp der Morro Castle 133 menschen - levens gekost. Van de 331 passagiers zijn er 238 gered, van de 224 manschappen werden er 184 gered. Het einde van het drama is een proces. Eerst een proces zonder beklaagde. Als er in Ame rika een scheepsramp is voorgevallen, dan treedt eerst een comité van onderzoek namens de bonds- regeering op. Dat gaat zoo het ministerie van handel wijst een aantal mannen aan als rechters, die een onderzoek moeten instellen naar de oorzaken van de ramp. Die zeeraad heeft dezelfde rechten als iedere andere rechtbank hij dagvaardt getuigen en kan tot getuigenis dwingen, maar hij mag alleen licht brengen over den gang van zaken, geen vonnis vellen. In de zaak Morro Castle was dus zijn taak onpartijdig vast te stellen, door welke oorzaken en op welke wijze het schip verbrand was. Hiertoe bepaalt zich de taak van dit lichaam. Het is echter voor de reederijvoor de officieren van het schip en voor de overlevende passagiers van het grootste belang, tot welke conclusie deze rechtbank komt. De officieren van het schip zullen zich namelijk later voor den strafrechter moeten verantwoorden, en dan wordt nagegaan, of zij schuldig of medeplich tig zijn aan het gebeurde. De reederij zal gedaagde zijn in tal van civiele zaken, en bij deze processen zal het erom gaan, welke bedragen zij aan de nage latenen zal moeten uitkeeren als schadevergoeding.... tenminste, als de zeeraad tot de conclusie is gekomen, dat de reederij en haar officieren schuld hebben aan den dood der slachtoffers. Toen het proces begon, bleek al ras, dat er twee partijen voor de vierschaar kwamen, die met groote bitterheid tegen elkaar streden. Aan den eenen kant stond de reederij met haar officieren, aan den anderen kant stonden de passagiers, die aan de brandende hel van de Morro Castle ontsnapt waren, meest met ernstige schade voor hun gezondheid. Er waren er velen onder, die bovendien nog bloed verwanten hadden verlorenzij deden hun uiterste best, om voor het gerecht aan te toonen, dat de reede rij op misdadige wijze tekort was geschoten in het nemen van voorzorgsmaatregelen, en dat de officie ren en de bemanning der Morro Castle op ergerlijke wijze hun plicht tegenover de passagiers hadden verwaarloosd. Reeds op den eersten dag van het proces bond de reederij een vinnigen strijd aan. Zij begreep, dat haar bestaan afhing van het verloop der zittingen. Werd de schuld aan de reederij en de officieren geweten, dan zou zjj kolossale bedragen aan schadevergoe dingen moeten uitkeeren. Dan was het gedaan met de Ward Line. Het beginsel volgend, dat de aanval de beste ver dediging is, viel zij aan. Zij begon met tegenover de rechtbank en tegenover het puhliek te verklaren „De brand op het passagiers-schip Morro Castle is ontstaan door een misdaad. Het schip lag te Ha vanna aan den steiger, en er werd te Havanna gestaakt. Stakende zeelui hebben heimelijk bommen aan boord gebracht, en dit waarschijnlijk," zei de reederij, „met de hulp van den marconist Alagna. Het schip is dus op verschillende plaatsen tegelijk begonnen te branden, waardoor het reddingswerk onmogelijk werd gemaakt." „Waarom zijn er zoovele passagiers niet gered t" „Omdat zij dronken waren en degenen, die niet dronken waren, dorsten niet in de booten te gaan." En dan het allerergste men had den kapitein vermoord, om zeker te zijn, dat de ramp inderdaad de ernstige gevolgen zou hebben, waarnaar men streefde. De reederij liet doorschemeren, dat de marconist Alagna ook hierbij de hand in het spel had gehad, met de stakers in relatie gestaan had hij zeker. Hoe kwam hij daartoe „Hij had altijd al over het eten geklaagd, en hij heeft steeds geprobeerd, de officieren op te ruien."

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 12