13 meer na te gaan. Maar dit is zeker de brand is op één plaats uitgebroken, namelijk in de schrijfkamer." „Hoe is 't dan mogelijk," vraagt de Ward Line, „dat het vuur zoo snel om zich heen greep t" De rechtbank „Dat komt ten eerste, doordat de brandbluschmiddelen zich in een allerellendigsten toestand bevonden doordat niet één van de heeren officieren op 't idee gekomen is, dat een brand stelsel matig bestreden kan worden doordat de heeren nog niet eens de allereenvoudigste maatregelen hadden genomen Jullie hebben namelijk niet eens de brand deuren gesloten, zoo waren jullie je hoofd kwijt. Ten tweede heeft de brand zich zoo snel kunnen uit breiden, doordat jullie het schip met volle kracht vooruit hebben laten varen, zoodat de wind, die bij zulk een snelle vaart ontstaat, de vlammen heeft aangewakkerd. En ten derde.... dat zullen de heeren direct hooren. De deskundige zal voorkomen!" De deskundige komt voor en verklaart „De brand is uitgebroken in de schrijfkamer. Iedereen heeft het verbaasd, dat de vlammen zich in betrekkelijk korten tijd over den heelen opbouw op het middenschip hebben kunnen voortplanten. Dit moet op de volgende wijze verklaard worden de schrijfkamer wordt, evenals al de vertrekken op het schip, geventileerd. Door buizen wordt de verbruikte lucht, met motorische kracht, uit de binnenste ruimten van het schip gezogen. Hierdoor ontstaat natuurlijk een krachtige luchtstroom. Die luchtstroom gaat door den heelen opbouw van het schip en wordt tenslotte naar buiten geleid. Toen het nu in de schrijfkamer begon te branden, is niemand op het idee gekomen, de ventilatie af te zetten, en dus zijn de vlammen door den luchtstroom mee genomen. De luchtstroom wordt door den heelen opbouw gezogen door ruimten, die tusschen de wan den der gebouwen liggen. Die wanden zijn van hout natuurlijk voor een deel ook van ijzer, maar grootendeels van hout. De vlammen zijn dus door den ventilator onmiddellijk over het heele midden schip verspreid, wijl, gelijk reeds gezegd, bij de ont dekking van den brand niemand aan de werking van den ventilator gedacht heeft." VERVOLG OP PAGINA 30 „Motto Castte", getuigt voor den zeeraad te New York. Ziek was Zonder eenigen schroom sprak de reederij die be weringen uit. Zij bazuinde ze rond met zooveel na druk en zooveel vuur, dat het Amerikaansche publiek in 't begin totaal verbluft was, den adem inhield van schrik. De marconist Alagna werd terstond in hechtenis genomen, „om zeker te zijn van zijn ge tuigenis," om hem het vluchten te beletten. Om het hier maar meteen te vermelden hij werd zelfs geboeid de rechtszaal binnengebracht. Toen het rechts college bijeen kwam, was het vol komen onpartijdig, vrij van alle vooringenomenheid. Er wist nog geen mensch, hoe het eigenlijk was toe- o-eo-aan op de Morro Castle men had slechts vage, verwarde indrukken. Waren er bommen ontploft Was de kapitein vermoord 1 Moest de marconist in hechtenis worden genomen Als ze de schuldigen maar te pakken krijgen, dacht het publiek. Te Havanna had men voor alle zekerheid maar meteen een paar dozijn menschen gevangen genomen. De krantenberichten, dat die menschen weer op vrije voeten gesteld moesten worden, gingen teloor in de algemeene opschudding over de Morro Castle. Niet zonder vertrouwen zag de Ward Line de zittingen van den zeeraad tegemoet. Dat college arbeidde echter reeds vóór het begin der zittingen, in stilte, maar met grooten ijver. Het had zich stellig voorgenomen, de waarheid aan het licht te brengen, en niets dan de waarheid. Achter de groene tafel zaten oude, ervaren zeelui, die zich niet makkelijk lieten misleiden en zich door geen kleinigheid van streek lieten brengen. Vóór de rechters zaten de officieren en de voornaamste employé's der Ward Line. „Dus de kapitein is vermoord Dat zullen we onderzoeken. Welke bewijzen hebt u, dat de kapitein vermoord is t" De reederij verklaarde „De kapitein straalde van gezondheid. Hij was nog nooit ziek geweest. En dan sterft hij plotseling. Hij sterft, nadat eerst zijn maag erg van streek is geweest. Maar al is een maag nóg zoo van streek, dan stérft men nog niet De bloedverwanten van den kapitein kwamen voor „De kapitein is altijd gezond geweest hij nooit van zijn leven." De officieren „De kapitein was zoo gezond als een visch. Hij moet ver moord zijn." „Waar is de scheepsdokter Is hij aanwezig f" „Neen, de scheepsdokter is bij het on geluk om het leven gekomen „Zoo," zeiden de rechters, „is de kapitein nooit ziek geweest t" Er heeft zich tegenover de rechtbank een koor gevormd. <Dat koor bestaat uit de menschen van de Ward Line, hun officieren en hun advocaten. De advo caten zijn de herauten in den 'strijd om de eer van de officieren en de reederij. Het koor heeft het koppig besluit ge nomen, te overwinnen. Op de vraag „Is de kapitein nooit ziek geweest V' antwoordt het koor „Neen, hij was volkomen gezond." „Maar is daar dan mee bewezen, dat de kapitein vermoord is 1 Heeft iemand den moordenaar gezien t Welke aanwijzin gen zijn er V' Het koor herhaalt„De kapitein was kerngezond. Dus als hij plotseling om het leven is gekomen, is dit voldoende aanwijzing, dat hij vermoord is." De rechtbank „Of dit met voldoende zekerheid op een moord wijst, zullen wij wel uitmaken Het koor„Men had het lijk van den kapitein scheikundig moeten onder zoeken Dan zou gebleken zijn, dat het stoffelijk overschot vergif bevatte De rechtbank „Men hoeft zich niet ongerust te maken. Het lijk is onder zocht. Er zijn géén sporen van vergif gevonden." Het koor verstomt. De rechtbank „Dus nu voor 't laatst kunt u eenig bewijs aanvoeren, dat de kapitein vermoord is t" Het koor „Alleen wat we al gezegd hebben." Toen verklaarde de rechtbank„Al wat te berde gebracht is heeft niet de minste waar de. De zeeraad heeft de bewijzen in handen, dat de kapitein reeds lang aan een hartkwaal leed." En hiermee uitDe reederij heeft de eerste ronde verloren. Met verbittering wordt de tweede begonnen. De marconist Alagna. Het koor verklaart „De marconist Alagna stond in relatie met de bommenwerpers te Havanna. Hij heeft zuren aan boord gebracht, misschien met het doel, den kapitein te vermoorden. Wij kunnen bewijzen, dat Alagna flesschen met zuren aan boord gebracht heeft. Zullen wij de getuigen noemen V' „Niet noodig," verklaart de rechtbank. „Het is ons bekend, dat de marconist Alagna zuren aan boord gebracht heeft." „Ziet u wel schreeuwt het koor. „Onzin," zegt de rechtbank. „Meneer Alagna is marconist. Meneer Alagna heeft de zorg voorde accu's der radio-installatie. Weten de heeren van de reederij en de officieren dan niet, dat accu's zuren bevatten, die van tijd tot tijd bijgevuld moeten worden Ook hiermee uit De gevaarlijkheid van den gevaarlijken marconist Alagna veryliegt als de nevel, dien men met kunst en vliegwérk voor de oogen der rechters heeft ge bracht. Nu er twee aanvallen afgeslagen zijn, neemt de Ward Line het besluit tot den grooten stormloop: „Het schip brandde op zooveel plaatsen tegelijk, dat er geen andere oorzaak kan zijn dan brand stichting Die brandstichting moeten wij er door krijgen, denkt zij hoe komen wij anders van die kolossale vorderingen tot schadevergoeding af, die tegen ons ingesteld zullen worden f De rechtbank „Zoo, brandde het schip op tal van plaatsen tegelijk Is dat waar Laten we alle menschen eens vragen, die nog leven en die tegen woordig zijn geweest bij 't uitbreken van den brand." Daar zijn eenige dagen mee gemoeid. Dan komt de rechtbank tot de conclusie„Er is volstrekt niet dadelijk op verschillende plaatsen tegelijk brand uitgebroken. De brand is begonnen in de schrijfkamer, misschien door een weggegooide sigaret, dat is niet Mrs. Governeur Phelps, een der geredde passagiers van het s.s.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 13