DE NIEUWE HAVEN VAN VLISSINGEN 16 WIE de geschiedenis der totstandkoming van Vlissingens nieuwe haven onder de loupe neemt, ontwaart, dat hier ernstige moeilijkheden en weerstanden overwon nen moeten worden weerstanden van velerlei vorm en diverse kracht. Het is een jarenlange strijd geweest, die zich op zeer uiteenloopende tooneelen afspeelde, en waarvan de uitslag soms zeer ongewis leek. Het is hier niet de plaats, dit nog eens op te halen. In zijn algemeenheid moest het slechts even vermeld worden, om een zij het wellicht eenigszins gewaagde profetie te kun nen doen. Afgemeten naar de overwonnen weer standen, mag men voorspellen, dat de nieuwe haven van Vlissingen in de toekomst de Scheldestad geen windeieren zal leggen. Burgemeester Van Woelderen heeft met enkele medestanders, tegen alle verzet in, weten door te zetten, dat het kunstwerk er kwam. Het lijkt ons niet te boud gesproken, dat, over betrekkelijk weinige jaren reeds, unaniem erkend zal worden, dat een „vooruitziende blik" dan toch maar alles is. Deze waarschijnlijkheid be gint zich nu reeds af te teekenen. In 't afgeloopen jaar hebben 867 schepen de nieuwe haven bezocht, tegen 250 a 300 enkele jaren geleden. Hier teekent zich dus een toename van een paar honderd procent af over een kort tijdsbestek. En dat dan onder economische omstandigheden, die kwalijk ellendiger kunnen worden gedacht. Vrijwel permanent kan men tegenwoordig een niet onaanzienlijke bedrijvig heid in de nieuwe haven waarnemen. Het bunker station van de S.H.V. heeft het vaak zeer druk en nauwelijks was onlangs de inrichting voor het olie bunkeren (van „Vlismar" en S.H.V.) gereed, of er kwam een klant opdagen. Als men onbevooroordeeld burgemeester Van Woelderen hoort uiteenzetten, op welke overwe gingen enfeiten hij zijn verwachtingen grondde, dat het goed zou gaan met de nieuwe haven, ver wachtingen, die hem den moed en de kracht ver leenden, om onvermoeid de totstandkoming na te streven is men op slag overtuigd. In geheel Ne derland is geen stad, die zoo gunstig ligt voor de exploitatie, van een fcusfhaven (met den nadruk op kust). Vlissingen bevindt zich in de onmiddellijke De gunstige ligging van de lui ven maakt, dat de grootste schepen kunnen binnen varen. - Een bunkerend schip in de haven bij de S.H.V. De steeds toenemende drukte van bunkerende schepen deed de S. II. V. naast de bestaande een nieuwe moderne machine plaatsen, waarmee in zeer korten tijd groote kwantums kunnen worden gebunkerd. Plaquette van het Vlissingsche havencomplex, waaruit duidelijk blijkt de gunstige ligging van de nieuwe buitenhaven geheel rechts) langs 't drukke en groote vaarwater der Schelde (op den voorgrond), waarin de haven direct uitmondt. Links van de haven zijn ruime opslagplaatsen en het emplacement der N. S. Qeheél links de binnenhavens met de fabrieksterrei nen van de Vlismar. Vele handen vinden werk in het bunkerbedrijf

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16