en Mikimoto ging het probeeren. Toen hij vier jaren gewerkt had, kon hij op een product wijzen, dat een echte parel mocht heeten, maar toch niet op de natuurlijke wijze in 't wild gegroeid was een Japansche parel. Geen glaasje met een soort melkvocht er in, zooals er in Frankrijk ge maakt werden neen, een parel Hij zette zijn proeven voort, en was in 1913 zoover, dat hij den heelen parelhandel in oproer bracht door den verkoop van prachtige, volkomen ronde parels, zeker niet minder fraai dan het wilde product, maar stukken goedkooper Höè hij zijn parels teelt, heeft Mikimoto ons niet willen vertellen natuurlijk. We vonden 't al mooi, dat hij ons op zijn eiland liet fotografeeren, want dat was nog nooit gebeurd. Acht dagen vertoefden de fotografen in het rijk van Mikimoto, waarvan de hoofdplaats Toba heet. Behalve deze woon- en industrieplaats bezit Miki moto op 14 verschillende plaatsen in den Stillen Oceaan oesterbanken. Op iedere bank wordt een speciale tak van de parelfokkerij beoefend. Tien millioen parels heeft de nu 77-jarige man in zijn bezit. Hij is multi-millionnair, lid van het Hooger- huis, door de grooten van wetenschap en industrie geëerd; Marconi en Edison bijvoorbeeld brachten hem bezoeken. Maar toch is hij ook bij het volk ge zien en geliefd, omdat hij een goedhartig en een voudig man is, en ook, omdat hij zooveel heeft bijgedragen tot de ontwikkeling van het nieuwe Japan. Uit menschelijk oogpunt bezien heeft hij een goed levenswerk gedaan. De dames krijgen hun parels, en velen winnen er hun brood door, zonder voortdurend gevaar te loopen, door haaien te worden gegrepen bij de duikerij in de oesterwateren der Zuidzee, zonder nagenoeg zeker te zijn van een vroegen dood. Men behoeft hèm zijn millioenen minder te misgunnen, dan zooveel ouderen parelkoningen de rijke vrucht van reeksen onmenschelijkheden en misschien mis daden Mikimoto <ian t werk met zijn eerste secretaresse, mejuffrouw Hideko Kato. Mikimoto is gehecht aan de oude zeden: hij draagt nog steeds den kimono, al siert hem daarbij een garibaldi. Ve 77-jarige parelkoning woont op een heuvel boven Toba. Het kost hem tegenwoordig moeite, den weg naar huis op te komen; hij laat zich dus door een bediende opduwen. Een duikster komt boven. Een vrouw kan nu het werk doen

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 3