De Centrale Hen^stenkeurin^ te Goes BIE ONS OP 'T DURP 25 Overzicht tijdens de groote centrale keuring te Goes op Donderdag 14 Februari, waarvoor dit jaar een buiten gewoon levendige belangstelling bestond. Levendige belangstelling tijdens de keu ring. Ook was er opleving in den handel te De kampioen van 1935 werd Solon van Certain, eigenaar wed. E. Ver- schuere te Hengstdijk. De kampioen maakt een eereronde. Een der categorieën in den ring. 't Is wee mis, 't is wee glad mis. De vrouwe is meestentieds vroeger op as ik, en 't beur nie vee, dat ik 't eeste uut bedde bin. M'n a daer a is kwestie over g'ad en histere ok nog. Dust, docht ik zo bie m'n eige, ik za vandaege is vroeg opstae, wan je mot as man wezende ok de lasten van je wuuf draege. Ik eest in den 'of, en ik komme vrom, en dae kom net de post, en d'r is een brief bie voe mien mie een vrémde postzegel. Zo, zo, docht ik, wan ik zag trek dat een brief van een wuuf was. Nu e'k mie aere wuven nooit ies uutstaende g'ad, alleenig op 't ies vlee jaere, dat weet je, mae dat was tegen m'n wil, en omda 'k dat nog zo goed wist, wou ik dien brief (wan je kun nooit wete) in m'n boeze loen wigsteke, mae kiek vrouwen e scherpe oogen a t'r op ankomt, en ze zie alles wat a ze nie motte zie, dust zee ze Wa steek jie dae wig Doe toch nie zo netig, vrouwe, zee ik, wan 't was nog zo vroeg op den ochtend en dan a ruzie Mae ze liet t-'r nie van of, dust kwam ik mie dien brief, en toen zee ze Juust, noe begriep ik, waevoe jie vanochen zo vroeg uut bedde was Dat was om dien brief op te vangen, je leit 'et zeker wee mie aere wuven an, mae da za je nie glad zitte. Afijn, ik zee niks, maer ik docht ik za je we kriege, dust maekten ik den brief glad nie open. En nae&r'and gieng ik wee in den 'of, en dae las ik d'n. Menschenlieve, mensch, schrief mien toch nooit van z'n leven mi zukke brieven, wan je weet nie wavvere ellende ik t'r van e A je 't wist, a je 't nie 'edae Afijn, 't is 'ebeurd. En ik za dien brief, die glad uut Singapore kwam, toch maer is beant woorde. Ja, m'n lieven (wan zo mag ik je toch we noeme, m'n ben allebeije 'etrouwd, dust kwaed kan 't nie), ik vinde 't vreed plezierig, da jie a zoovee jaeren m'n brieven elke weke leest. Ja, en a ze je dat zo is schrieve, dan kriegt de burger moed, das waer. Mae wat a'k je zegge wou. van da je bie mien wou komme lezeere, daer is gin spraek van. 'Oe kus je noe schrieve da je bie mien wou komme, a je wee in 't land vrom bin A je noe toch al m'n brieven 'elezen 'eit, dan ku je toch we begriepe. 'oe a de vrouwe tegen zukke diengen staet Vaneiges 'ei ze de brief 'eleze. Ik a d'n effentjes neer'eleid, en ze was t'r as de kippen bie, en toen a je 't. Zo, zo, zee ze, dae lees je in boeken ok altied van, van die wuven, die zovee voelen voe schrievers, en dan zegge ze dat 't voe d'r werk is, maer onder- tusschen, o mae En ze knarste mie d'r tanden da'k t'r akelik van wier. Mae ze komt 'ier nie in 'uus, gieng ze varder, dat wil ik je dan we is vertelle. Wa dienk jie da je voe een vint bin, da de wuven uut Siengelpore of 'oe a dat nist 'eet, an je schrie ve Bin d'r dae dan gin vinters genog, en mot ze mien op m'n ouwen dag nog dwos komme zitte, en jie bin toch 't eenige wat a'k e En toen begon ze te schreeuwen. 'Oor is 'ier, mevrou, ik za je is gauw vertelle, d'r kom niks van in. Ik zou je best is wille leere kenne, daevan nie, mae zo as de toestanden in mien 'uus bin, kan d'r niks van inkomme, en dat mo je mae begriepe. Ik kan m'n 'uuselijken vrede d'r nie an waege. Afijn, maer a je dit leest, za je 't we mie m'n seens weze, da'k 'et bie 't rechte ende e. Schrief m'n dus mae nie mi, mae leef mae in ge dachten mie m'n mee, dat lieken mien 't beste. En a je nae Zeeland komt, inettertied, en je wil toch komme, brieng dan je vint mee, wan m'n motte ok de schien nie tegen ons e, is 't nie waer Mae blie was ik mie je brief, das waer. A'k die zo leze, dan voel ik zo, da'k nie voe niks schrieve, en da d'r menschen bin, waer a da geschrief toch ies voe beteekent. En a 't dan mae zo is, dazze ons dierbaer Zeeland nie vergete, dan bin 'k a genog beloond. Allee, mie Zeeuwschen groet, je PIER VAN 'T II O F

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 25