16 De burgemeester van Haamstedejhr. Roëü, in zijn werkkamer op het Raadhuis. ET goede verveelt nooit, zegt een oude spreuk. Aan dit gezegde ontleenen wij den moed, weer eens een onderwerp bij de horens te vatten, dat reeds meerdere malen in dit blad onze belangstelling had. Niet, omdat wij verstokte stokpaardjesberijders 7'Ün' maar wel, omdat liet in dezen tijd van crisis- pessimisme goed doet, op perspectieven te kunnen wijzen, die in een geheel andere richting liggen. Te meer, waar wij thans eens cijfers kunnen ovei - leggen betreffende liet vreemdelingenbezoek aan Scliouwens Westhoek, cijfers, welke voor Haam stede en Burgh (Renesse schijnt den winterslaap ook over de zomermaanden uit te strekken) langs officieelen weg zijn verkregen, en die vele sceptici tot andere gedachten zullen kunnen brengen. Er kan in dezen tijd, die prat gaat op naar voren brengen van crisis-weeën, en alleen maar oog heeft voor alles wat niet gaat, niet genoeg gehamerd wor den op een aambeeld, dat wij voor oogen hebben Breng naar voren datgene, wat nog perspectieven opent, en mogelijkheden aannemelijk maakt. Het vreemdelingenverkeer is een der weinige Een foto in de mooie omgeving van Haamstede. Bosch en duinwaar het gemeentebestuur perspectieven ziet voor het steeds toenemende vreemdelingenbezoek, zoodat men voortdurend voor verbeteringen zorgt. 7 Ook de meer bejaarde ar beider vindt hier nog werk. rendabele bestaansmiddelen van onze gei nee i, te, verklaart Haanmtede's burgemeester, .Jhr. Koëll, zeer positief, en de bevolking begint dit nu ook i„ te zien. „Kunt u positieve gegevens daarover verstrek- ken ja, wij hebben nu twee jaar controle uitgeoefend. Ik kan u de cijfers geven." En er gaat een map open, welke het zoo hij uitstek nuttige overtuigingsmateriaal, dat soms ter be keering van sceptici zoo dringend noodig is, bevat. We zien dan dat Haamstede gedurende het zomer seizoen 1933 in hotels en pensions heeft gehad 1831 verblijfsdagen van vreemdelingen. In 1934 steeg het aantal tot 3572 Burgh heeft voor 1933 en 1934 respectievelijk de cijfers 2493 en 3155. Het aantal personen steeg te Haamstede van 33» tot 475, terwijl dat te Burgh ongeveer gelijk bleef. Men ziet dus in twee jaar tijds een zeer belangrijke stijging, welke zeker voor het grootste deel te dan ken is aan het feit, dat de burgervaderen van Haam stede en Burgh alles in het werk stellen, om liet vreemdelingenverkeer uit te breiden. Bij deze aantallen zijn niet gerekend de dagjes- menschen, de bewoners van zomerhuizen en de kampementen, welke te zamen mede een aanzienlijk contingent vormen. Voor de kampen telde men in 1933 *4955 en in 1934 ongeveer 4200 verblijfdagen. Dit is voor Haamstede en Burgh te zamen. Hier is liet aantal dus teruggeloopen, wat, naar Jhr. Rocll opmerkt, wellicht een gevolg is van noodzakelijke bepalingen inzake kampvrijheid. Na deze cijfers komt natuurlijk de luchtverbin- ding ter sprake. Ilaamstede's burgervader ziet in de K.L.M.-verbinding voor zijn gemeente terecht groote mogelijkheden in een nabije toekomst. „Nu reeds," zoo vertelt hij ons, „vindt permanente vestiging plaats, en wij streven er naar, onze ge meente aantrekkelijk te maken voor renteniers, o.a. door de belastingen zoo laag mogelijk te houden. Er zijn thans weer eenige villa's in aanbouw, mede eenige middenstandswoningen, een nieuw winkel pand en een hotel-uitbreiding, wat in dezen tijd toch belangrijk is te noemen." We informeeren dan naar de werkloosheid, en Het groote werkobject in de duinen onder Haamstede -Burqh, waar tienlallen mannen uit de naaste omgeving twerk vinden met het vastleggen der duinen en het planten van helm en jonge dennen. G.yr fe: t r s. cT)e Burgemeester van Haamstede vertelt OPLEVING IN SCHOUWENS WESTHOEK H

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16