HET JUBILEUM DER ZUID-BEVELANDSCHE WATERLEIDING DOOR A. M. WESSELS Iy upp L 16 T De heer J. Pilaar, voorzitter van den Baad van Toezicht der Zuid-Beveland - sche Waterleiding. 5 April 1910 is een historische datum, die met gulden letteren in de geschiedenis der Bevelanden ge boekstaafd is. Het is de geboorte datum van deN.V. Waterleidings Mij. „Zuid-Beveland", van welker zegen rijke werking reeds jaren de heerlijke vruchten worden genoten. „Ons Zeeland" wenscht dan ook niet achter te blijven met hare gelukwenschen en meent, door een jubileumschets en beelden uit het heden en verleden, de jubilaresse te huldigen. De N.V. Waterleidings Mij. „Zuid-Beveland" heeft een verzorgingsgebied van 35590 H.A., waarin thans 53000 inwoners leven. Zij heeft, om te voorzien in de behoefte aan drinkwater, ruim 260.000 M. buizenleiding gelegd. Een der eersten, die den stoot gegeven heeft tot oprichting eener waterleiding op Zuid-Beveland, was wijlen Dr. J. W. Jemny Weyerman, geneesheer te 's Heer Arendskerke. Tegen het einde van 't jaar 1908 ontvouwde deze gewezen Zuid-Bevelandsche dokter zijn denkbeelden bij het bestuur van de vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen op Zuid- en Noord-Beveland, met het resultaat, dat uit deze vereeniging een comité werd gevormd voor het tot stand komen van een Waterleiding op Z. en N.-Beveland. Er is toen veel en hard gewerkt, om in korten tijd de bewijzen te verzamelen en de over tuiging ingang te doen vinden, dat een centrale watervoorziening mogelijk en bestaanbaar was. In Het nieuwe gebouw der Zuid-Beveland sche Waterleiding in de Stationsstraat te Goes. Foto van ir. J. van Poelgeest, den ener gieken directeur, die het bedrijf thans 25 jaar op voortref felijke wijze heeft geleid, op zijn kan toor in het nieuwe gebouw te Goes. den kortst mogelijken tijd is de zaak tot stand ge komen en een voldoend goede watervoorziening ver zekerd geweest. Reeds 26 Oct. 1909 bood het Comité zijn voorstel len aan bij de vertegenwoordigers der belanghebbende gemeenten, welke voorstellen in de diverse gemeente radenuitgezonderd te Borsele en 's-Gravenpolder met welwillendheid werden ontvangen. De ge meenten werden nu aandeelhouders en op 5 April 1910 was de N.V. geboren. Thans werd de arbeid met kracht aangevat. Groote levendigheid ontstond in stad en dorp. Velen wilden zoo gauw mogelijk van de waterleiding genieten. Vooral de droge zomer van 1911 was een les geweest's-Gravenpolder, dat zijn foutieve be slissing inzag, keerde bijtijds van de dwaling zijns weegs terug. Borsele bleef onverzettelijk, maar vele jaren later zag het zich genoodzaakt, zich ook aan het net aan te sluiten. Op 21 Mei 1913 werd te Goes een vergadering ge houden, waar, op uitnoodiging van den Raad van Beheer, vele autoriteiten, met de vertegenwoor digers van aandeelhouders aanwezig waren. Op deze De watertoren te Kloetinge. Het grondwerk voor den watertoren in 1912 mnrimaa

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 16