L :S 1 17 Waar men in 1911 water haalde. Bij den Westwal te Goes. De watertoren onder Oudelande in het Zuid-Bevelandsche landschap. samenkomst kon de voorzitter van dien Raad ver klaren „De watervoorziening voor het eiland Z.-Beve land is een jeit geworden. In alle 24 Zeeuwsche ge meentenals aandeelhouders toegetredenkan het water, van Brabant afkomstiguit de kraantjes worden getapt 4/4 jaar nadat voor het eerst in ruimen kring de mogelijkheid van een centrale watervoorziening werd besproken, is dit doel bereikt. De gemeenten aandeelhouders leenden de gelden, benoodigd voor de aandeelen en het reservefonds (totaal f 1.608.120) bij de Rijkspostspaarbank. Wat de inrichting der watervoorziening betreft, kan in het algemeen worden gezegd, dat er naar gestreefd is, het geheele plan, in al zijn onderdeelen, zoo min kostbaar mogelijk te houden. Men heeft niet allereerst gevraagd: „wat is gewenscht maar wel „wat is noodig, wat moet er wezen, wat kan men niet missen t" Bij het ontwerpen der utiliteits- werken heeft men getracht aan behoorlijke eischen te voldoen. In „de Bouwwereld" van 26 Sept. 1917 wordt beweerd, dat de twee watertorens te Oude lande en te Kloetinge het landschap ergerlijk ont sieren. Dit is sterk overdreven. De twee watertorens geven zelfs cachet aan de omgeving. Het water wordt aangevoerd uit Noord-Brabant en gewonnen onder de gemeente Ossendrecht. Een kijkje bij die waterwinningsplaats te gaan nemen, kunnen wij iederen gebruiker aanbevelen. Op ver zoek wordt door de Directie daartoe gaarne de gelegenheid geboden. Het pompstation is in een zeer schilderachtige omgeving gelegen. Onze schets laat niet toe, een in alle bizonderheden afdalende beschrijving te geven, maar een bezoek zal uw kennis verrijken. Wij kunnen, nu wij aan ons kraantje draaien, Aanvoer van water te Goes, toen er watergebrek was in 1911. ons haast niet meer indenken, hoe het zonder water leiding was. Welk een zegen heeft zij ook op het ge bied der volksgezondheid verspreid. Uit een jaarver slag der gezondheidscommissie uit 1911 stippen wij aan, dat alleen op Rilland 17 gevallen van Febris Typhoidea voorkwamen. De vermoedelijke oorzaak was, volgens den Rillandschen dokter, de aanwezig heid van besmet water. Bijna alle gezinnen hadden in den drogen zomer water gehaald uit een nabij gelegen put.In Borsele, waar deze ziekte ook veel voorkwam, is na de aansluiting aan het net geen enkel geval meer voorgekomen. Dat spreekt boek- deelen Toen de waterleiding begon, sloten er velen zich aan. Velen hielden zich echter achteraf en beriepen zich op hun „goeien trasbak". Aangezien de aanslui ting vrijwillig was, kwam er slechts een geleidelijke aanwas. Met vrijwillige aansluitingen is de N.V. thans gekomen in haar Jubileumjaar tot een jaaropbrengst van f 195.600, terwijl gemiddeld per M3 water 33 y2 ct. betaald wordt. In het geheel staan 9000 aansluitingen te boek. Nog 2000 pereeelen kunnen worden aangesloten. Mogen de eigenaars dier per eeelen hun plicht verstaan De ontwikkeling der watervoorziening gaat ge stadig vooruit. De N.V. Waterleiding is een kern gezond bedrijf. De gemeenten-aandeelhouders zijn thans in het bezit van een rendeerende waterleiding, gebouwd in wat wij zoo gaarne noemen, „den goed- koopen tijd vóór 1914". Deze drinkwaterleiding zal de gemeenterekening nooit met één cent hebben belast. Alle uitgaven ter voldoening van rente en aflossing der opgenomen gelden zijn en worden door de N.V. gerestitueerd. De profetie van het Comité is glorierijk uitgekomen, toen zij voorspelde „Op de door ons aangegeven wijze kan een water leiding, die geheel Zuid-Beveland in lengte van tijden, van overvloedig drinkwater zal voorzien, door de gemeenten worden tot stand gebracht, met eigen krachten en zonder dat zij voor haar tot een lastpost wordt." Zoo gaat dan de jubileerende N.V. verder met haar zegenrijken arbeid. En moge in de volgende 25 jaar vervuld worden het ideaal, dat ook het eiland JVoord-Beveland bij de N.V. wordt ingelijfd, opdat ook deze groep Zeeuwen, waarvan er velen verlan gend uitzien naar èen waterleiding, hun begeerte in vervulling zien gaan. Het ga de N.V. met haren Raad van Beheer en wakkeren President-Commissaris, den heer Joh. Pilaar, en onder leiding van haar onovertrefbaren directeur, Ir. J. van Poelgeest, wel, tot heil van Zuid- Beveland.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 17