23 op iedere vraag. Toen noemde Marion een liedrag, dat zij als schadevergoeding wilde geven. Toen mama Bing contanten zag schemeren, schaarde zij zich aan" Marion's zijde. Daarna werden zij het veel sneller eens, dan Marion verwacht had. Als de juffrouw dacht, dat ze iets aan Crazy Crook hebben kon op reis, moest ze hem maar meenemen. „We deden 't liever niet voor geld," zei Bing, „maar dat kunnen we nu eenmaal niet. Ik zal wel een neger met stevige knuisten opzoeken, die ook hooi wil vreten en voor stommetje spelen. We zijn blij, als we u helpen kunnen." „En als we terugkomen, en we hebben succes, zal ik 't u wel vergelden Marion schreef een cheque voor een niet onaan zienlijk bedrag, en mama Bing stak het papiertje met een buiging bij zich. Crazy Crook had (1e onder handelingen met spanning gevolgd, maar hij scheen niéts te begrijpen. Hij nam echter gehoorzaam zijn pakje op zijn breeden rug en verbaasde zich, dat mama Bing schreide, toen zij hem naar de deur bracht, ,,'t Beste, jongen," zei Bing. „Pas maar goed op de juffrouw en wees netjes Marion leidde Crazy Crook bij de hand mee. Toen zij nog eens omkeek, stond het echtpaar Bing ont roerd te wuiven. Buiten haar oom Felix waren dit de eenige goede menschen, die zij tot dan toe in Amerika had leeren kennen. In Brooklyn ging Marion met haar nieuwen, stommen vriend naar een badhuis. Zij gaf den bad meester opdracht den verwilderden menscli danig te wasschen en te scheren. Ook liet zij de oude kleeren van den stakker vervangen door een licht grijs pak, linnengoed en bruine schoenen, die zij in een confectie-magazijn had uitgezocht en den badmeester liet brengen. Langen tijd zat Marion toen in de vestibule van het badhuis te wachten en in een tijdschrift te bladeren, tot de badmeester haar op den schouder klopte en haar wees naar een eleganten heer met een onberispelijke figuur, die de door haar uitgezochte kleeren droeg. De verandering was wonderbaar. Er stond een knappe, goed gekleede man voor haar. Alleen zat het confectie-costuum om de schouders veel te nauw. Maar Crazy Crook zag er beslist uit als een beschaafd, intelligent mensch. Zijn baard stoppels waren afgeschoren er was een stevige, breede kin te voorschijn gekomen. Van het voor hoofd waren de haren weggekamd het was hoog, vrij en verstandig. De blauwe schrandere oogen waren vragend op haar gericht. Toen hij een paar stappen in haar richting deed, merkte zij op, dat hij niet recht, maar ietwat wankelend liep. Marion betaalde en reed met haar stommen met gezel naar het Plaza-hotel. Ze zei aan het bureau, dat haar neef uit Washington voor een paar dagen in New York was, en zij schreef den naam Will Veldhammer in het gastenboek. Zij verzocht, hem de kamer van haar oom toe te wijzen, die aan (1e hare grensde. Met den hoed in de hand ging Will Veldhammer naast zijn meesteres door de prachtige hall van het hotel naar de lift. Zij zag aan zijn oogen, dat hij de indrukken uit die nieuwe wereld in zich opnam, maar zijn gelaat bleef strak. Hij zei en hoorde niets. Een bediende bracht Marion een brief, juist toen zij haar kamerdeur wou afsluiten. .Met een gebaar had zij haar nieuwen neef beduid, op een stoel voor den brandenden haard plaats te nemen. Zij scheurde den brief open. Hij was van den pijlring „Zeer geachte mejuffrouw doctor. Met schrik en ontsteltenis las ik van het plotse ling overlijden van uw oom, professor Veldhammer. Ik stel er prijs op u mee te deelen,datliij niet door moord gestorven is. Geen onzer mannen, aller minst de chef van de pijlringl>ende, is in staat tot een laffen moord op een ouden man. Professor Veldhammer is helaas het slacht offer van zjjn eigen ontdekking geworden. Zijn dood is voor de menschheid een waar schuwing, hoe gevaarlijk het proturanium is. De straling van het metaal, waarvan ik een splinter in mijn koffer had, werkt verlammend op het menschelijk organisme, en speciaal op de hersenen. Door dit betreurenswaardig ongeval is bewezen, dat een eenigszins lange bestraling hij was ongeveer zeven minuten aan de stralen bloot gesteld onvoorwaardelijk den dood ten gevolg" heeft. Vergeef mij, als u kunt. Gaarne zou ik u, geacht' mejuffrouw, mijn diensten bewijzen, als het mij vergund werd. De man met het masker.' Marion las den brief tweemaal, toen verscheurde zij hem en wierp de snippers in het vuur. Crazy Crook, die voor den haard zat, keek in de vlam en sloeg geboeid het verbrandings proces gade. Roode, trekkende schijnsels gingen over het schrandere, en toch wat levenlooze gezicht van den man, dien Marion gekocht had als een kennis-curiositeit, zooals anderen harten van koek en luchtballonnetjes mee nemen. N E G ENT1ENDE H 0 O F D S T 1' K De groote marmeren eetzaal in het huis van t >dd K. Holand straalde in het feestelijke licht van hon derden onzichtbare electrische lampjes. De ovale ruimte was zoo helder verlicht als bij dag. Een mat licht, dat geen schaduwen in de kamer wierp, zwol naar buiten door dun geslepen marmeren lijsten en pilaren. Aan de weelderig gedekte ovale tafel zaten Odd K. Holand in smoking en mevrouw Holand in een blauwe avondjapon van matte zijde, waarop een groote bonte pauw, blinkend van parels, in fraai" luchtige lijnen gestikt was. Naast den gastheer zaï dr. Marion Veldhammer. In gezelschap van haai doofstommen, tot nu toe onbekenden neef uit Washington had zij aan Holand's uitnoodiging gevolg gegeven. Marion's linker tafelbuur was David Torrent, die er in zijn avond-costuum uit zag als een filmheld, die zich ter eere van bak- visschen mooi aan heeft gekleed. Beiden, zoowel Holand als Torrent, bewezen Marion veel attentie, en mevrouw Holand was te verstandig, om zich achteruit gezet te voelen. Zij deed haar best, met gebaren Will Veldhammer bezig te houden, die stil en stom aan haar rechter hand zat. Marion verloor niets uit het oog. Zij was er zich zeer goed van be wust, dat het gewaagd was, Crazy Crook in dit huis te brengen. Haar komst zelf was al een waagstuk, want zij ver moedde, dat de familie Holand haar een strik spande. Zij had tenminste de politie verwittigd, waar men haar zoeken moest, als zij dien nacht om twaalf uur niet in het hotel terug zou zijn. Zij kon „Will Veld hammer" met des te meer gerustheidmeenemen naar Holand, wijl zij reeds in het hotel gemerkt, had. dat hij zich buitengewoon snel wist aan te passen. Het scheen haar toe, dat er in zijn brein een ver drongen herinnering be stond aan dagen, dat hij steeds met zilveren cou verts van wit gedekte tafels gegeten had. Het raadselachtige in 't wezen van haarv begeleider lag echter niet in dat vermo gen van vlot aanpassen en opnemen, maar in zijn voorkomen, zijn knappen, schranderen kop en de wijze, waarop hij zijn avond-costuum droeg. Marion betrapte zich op de gedachte, dat zij dien man, als hij geen doofstomme vagebond, van de straat opgeraapt, was geweest, werkelijk genegen zou kunnen zijn. Verder moest zij zeer op haar hoede zijn. Zij zat tussehen Holand en Torrent, wier gladde geslepenheid zij kende. Marion nam een zuiver verdedigende houding aan. Bij de visch werd er over New York gepraat, bij het vleesch over den overtocht en de stormen op don At.lantisc.hen Oceaan eerst bij het dessert informeerde Holand naar haar ongelukkigen neef. Marion meende hierin het begin van den aanval te zien, want liet leek haar waarschijnlijk, dat de pijlring-spionnage had uitgezocht, vanwaar haar begeleider in werkelijkheid kwam. Marion liet toe, dat Holand een stukje kaas op haar vergulde bord legde. Toen sprak zij ernstig, al meende zij, dat Holand haar leugen doorzag „Och, 't is een stakker de eenige zoon van mijn oom Felix Veldhammer, die eenigen invloed op het Witte Huis heeft, zooals u misschien weet." „Bedoelt u Felix Veldhammer, den secretaris van het ministerie van landbouw T" vroeg Holand vriendelijk. Marion knikte. „Maar.... ik dacht, dat uw oom geen kinderen had Marion was op deze vraag voorbereid. Oom Felix hkd geen kinderen. Dat wist heel Washington. Zij antwoordde kalm „Oom heeft het doofstomme kind in een gesticht laten opvoeden, en er met niemand over gesproken." i K k 1 O L O O I' I' 4 O I X -1 3S

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 23