B I E ONS OP 'T DURP 24 'k A van de weke een vint bie m'n uut Londen. Da zit. noe zo Kreel Putte, die is as jongen a d'r vandeur gegae, z'n vaoder 'ei indertied in Engeland een febriek van knoopen op 'ezet, en das goed e'gae, en dien Kreel, die a'k nog 'ekend a toen a t'n een jaer of zesse was, dien a'k nooit meer e'zie. Noe kom ik op een keer den 'uzen uut, en daer 'oor ik de stemme van de vrouwe zegge Neent, j'oef m'n vint ok nie 't e, wan die 'ei ok niks noodig. Dust een kasjesvint, docht ik, en ik za m'n eige is even laete zie, wan die kaerels bin den lesten tied zo vreed pertaai, da 'k t'r noga is bie te pas mo komme. Dust ik nae de deure, en ik zegge Uila, wat is dat f Mae ik kieke is goed, en dien vint dien a dae staet dat is glad gin kasjesvint maer een stik meneer, da zie 'k zo. Bin u van 't Hof zeit 'n, en ik zegge van ja, en 'm zeit Ja, je vrouwe lae m'n nie an 't woord kom me, maer ik bin Kreel Putte, uut Engeland, joe vao der 'eit den mienen goed 'ekend, zee t'n. Afijn, wulder nae binnen, en da begriep je, dat was een praeten van wa bi je me Ik verwonderde m'n eige d'r maer over, da Kreel zo goed Zeeuwsch praet- tede, mae da kwam deur de Zeeuwsche vereene- gienge, wan die a ze daer ok. En 'k 'oorden da 't mie de knoopen noga goed gong, mae ja, je zoekt altied naer ies nieuws, en zo was t'n nae Zeeland 'ekomme, om ouwe Zeeuwsche knoopen op te koopen, wan die kus je daeginder goed verkoope, zee d'n, en of t'n noe bie mien mocht lezeere, en 'um zou d'r we voe betaele, mae dae wou ik vanzelfs niks van wete. Dust noe e m'n een lezee, mae 't spreekt vanzelfs da t'n noga vee op de baene is, maer ik bin ok noga vee mie z'n vort, wan zo doende zie je nog is wat, en ik bin vanwege de rim- metiek den lesten tied nie vee buten 'ewist. Afijn, en zo 's aeves, dan bin m'n op de praetstoel, da begriep je. Me komme zo over alderleije te praeten, en bistere I i T i T T Cj I I \T "T" 1 7 T T T O vroog Kreel ineens /j lL fj U W L 11 IN 1 TJ I J W Noe mo je mien is vertelle, 'oevee vereenegiengen T T -*■ -1- -1v Ay e julder we nie op 't durp Lae 'k is kieke, zee ik, daer 'ei je op d'eeste plekke de oud-leerlienge van de landbouwschole en die van de tuunbouwschole. Wa doe die f vroog Kreel. E niks, zee ik, die 'ouwe zo één keer op een jaer een vergaederieng mie een spreker. En dan 'ei je de aebeijersvereenegiengen, da bin zogezeid vakvereenegiengen. En dan 'ei je 'ier een afdeelieng van de verkesvereenegieng, Zeeland-op z'n-vetst, en een geitefokkervereenegieng Melk goed uut, en een bijenkurfvereenegierïg Past op de steken, en een Nutsdepartement, en een Groen Kruus en een jongeliengsvereenegieng, en een misjesveree- negieng, en een mannevereenegieng, en een vrouwen - vereenegieng, en 't meziek, en de zang, en de mond- urgelclub, en de voetbalvereenegieng, en de korfbal en 't vreemdeliengeverkeer, en drie loterie-vereene- giengen, en een fokvereenegieng, en een spaerver- eenegieng, en een twi kolenvereenegiengen, en een inkoopvereenegieng, en een zwemclub, en drie lees- vereenegiengen, en een 'andwerkvereenegieng, en ja, noe bin m'n d'r we zo'n bitje. Da bin d'r dust twi-en-dertig, zee Kreel. En 'oevee inwoners 'ei 't durp Noe, lae 'k is kieke, ik dienke zo veertien'onderd Dust dat is zo biena 1 vereenegieng op de 43 men schen, zee Kreel. Be neent, zee de vrouwe, die nog niks 'ezeid a, be neent, je vergeet de teneelvereenegieng en de boom- kweekersvereenegieng, en de wienkeliersvereene- gieng, afijn, d'r bin 'r nog vee meer Kreel die was t'r glad beduusd van. Is dat bie julder dan nie zo vroog ik. Bel neent, zee 'um, 't lieken d'r nie op, maer ik e we in de gaeten, dazze 'ier graeg vee praete Da doe ze net, zee ik, mae de vrouwe keek belee- digd, wan die docht da dat op 'eur was. Kreel die was d'r den 'eelen dag mee bezig wat a die vereenegiengen noe eigelijk allemaele deje, en ja, dat wist ik noe ok zo niet, en 'm schodile mae mie z'n kop da t'n d'r niks van begreep. En toen a t'n 'oorde, dat wulder van zeventiene vereenegiengen lid bin, toen begreep t'n d'r glad niks mi van. Ja, Zeeland is toch we een aorig land Allee, de groetenisse, PIER VAN 'T HOP Te Kloosterzande had deze week een botsing plaats tusschen een vrachtauto van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg Mij. en een locomotief van de tramzoodat de vrachtauto tegen den gevel van café Heyl aanreed en dezen geheel indrukte. Een meisje kwam onder het neervallende puin terechtmaar bekwam geen ernstige kwetsuren. Naweeën van den storm. Hoe deze in Hengstdijk huishield. Het rieten dak van een schuurtje heul het hard te verantwoorden. Te Vlissingen had onder groote be langstelling van de zijde der zwem- sportkringen de begrafenis plaats van mevrouw Termeulenin leven instruetrice der Vlissingsche Red dingsbrigade en zeer gewaardeerd medewerkster bij verschillende sport evenementen in onze provincie. Vele leden der Reddingsbrigade en van Zeeuwsche zwemclubs begeleidden de overledene op haar laatsten tocht. Een kijkje op de baggerwerken in de Thoolsche vesten. Een karwei, waarmee enkele maanden zijn gemoeid. Het défilé der troepen, waar aan ook de muziekkapel der marine uit Vlissingen deelnam Op Zaterdag 2 Maart had te Middelburg de uitreiking plaats van de zilveren me daille verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan den adjudant onderofficier admi nistrateur M. P. Bijl van de S.D.O.A. door den comman dant van de school majoor Berghuijs.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 24