S.O.S. IN HET EEUWIGE IJS DOOR DR. H. FRANZ In looppas ging het over de ijs- heUingen, die, naar wij ver- t wachtten, leiden zouden naar de plaats desonheüs WIJ hadden samen al verscheidene praoh tige, deels zware tochten achter den rn door het gebied van de Kauner Grat hütte in de Oetztaler Alpen. Van de Tiroler Alpen op de grens tusschen Oostenrijk en Italië is dit gebied voor den bergtoerist een der verrukkelijkste gedeelten. Wij waren met vijven, vier mannen-en één dame. Sommige tochten maakten wij allen tezamen, maar ook trokken wij er wel in twee groepjes op uit. Op een stralenden Augustusdag waren wij met drie man den Seekogel overgetrokken. Diep in den middag al kwamen wij, duchtig vermoeid, van dezen inspannenden, maar buitengewoon loonenden tocht in de Hütte terug. De andere twee, onze gezellin en haar begeleider, waren dezen dag uitgegaan om over het ijs naar den Watzespitze te. klimmen. Tot onze verwondering waren zij nog niet teruggekeerd. Uur na uur ging nog voorbij en nu begonnen wij ons ernstig bezorgd te maken. Want wij hadden zelf er varen, dat tengevolge van de regens der laatste dagen het jjs heel voöb en vol kloven was. In de gletschersple- ten stortten herhaaldelijk heele ijslawines af, zware ijsmuren zakten ineen en vele sneeuwbruggen, die tot nog toe veilig genoeg gebleken waren, begaven zich nu onder het gewicht van een enkelen man. Wij begonnen met kijkers de gletscherkloven en de ijshellingen, die wij'waarnemen konden, af te zoeken, voorzoover zij in de route lagen, waarlangs de beklim ming van den Watze mogelijk moest zijn. Maar tever geefs. Geen spoor van onze vrienden. Daar meenden we plotseling het was meer een vermoeden, meer hopen, dan werkelijk hooren dat we geroep uit een der kloven vernamen. De zwakke avondwind droeg maar zachtjes en flauw en bij vleu gen het geluid tot ons over. Maar nu onze aandacht gespannen was, hoorden wij duidelijker en zekerder, wij telden de seconden, het hulpgeroep herhaalde zich er was geen twijfel meer aan, dat was de nood kreet, het S.O.S. van den bergbeklimmer, die uit het eeuwige ijs tot ons overklonk. Sensationeele foto-reportage der geslaagde redding van een ver ongelukt bergbeklimmer uit een glëtscherkloof. Met behulp van haar diep in het ijs geslagen picket en het berglouw hield de uitgeputte vrouw nog haar metgezel in de gletscherklooj zwevende. Voorzichtig tastend ging onze meest ervaren makker voorop) door de gletscherspleten met de zoo verraderlijke sneeuwbruggen, waarlangs wij op en af moesten klimmer Het geroep drong tot ons door uit een bolvormige spleet, waarin de ongelukkige door de verraderlijke sneeuwlaag moest zijn neergestort.

Ons Zeeland / Zeeuwsche editie | 1935 | | pagina 2